V čem spočívá tajemství elektroeroze
Kdybychom se dotázali většiny laické veřejnosti, co si představuje pod pojmy EDM a WEDM, asi by nám málokdo dokázal dát uspokojivou odpověď. Přesto však na počátku výroby dnes již téměř všech předmětů denní potřeby stojí právě tato technologie a bez ní bychom museli velmi mnoho „obyčejných“ věcí oželet. Představíme-li si jakýkoli výrobní proces nebo výrobu libovolného předmětu, určitě nebudeme nic namítat proti tvrzení, že k ní potřebujeme nástroj. A právě tyto nepostradatelné nástroje se vyrábějí za nenahraditelné pomoci technologií EDM a EDW.
Celý článek naleznete v Technickém týdeníku 24/2013.
Upínač MEGA Synchro pro vnitřní závitování
Uplynulo již 20 let od doby, kdy jako závitovací operace bylo zavedeno tuhé řezání vnitřních závitů („rigid tapping“), docílené synchronizací otáček vřetene obráběcího centra (OC) a posuvu ve směru osy Z. U těchto způsobů řezání vnitřních závitů dochází z mnoha důvodů k malým chybám v synchronizaci, které mají nepříznivý vliv na životnost nástroje a na přesnost závitu. Při tuhém řezání závitů je třeba při každé otáčce vřetene OC provést posuv o vzdálenost stoupání závitu. Normálně není synchronizace otáček a posuvu tak obtížná. Při operaci řezání vnitřních závitů je však třeba na dně závitového otvoru rotaci a posuv zastavit a provést návrat osy Z s otáčením v opačném směru.
Celý článek naleznete v Technickém týdeníku 24/2013.
Jedna společnost, dvě silné značky
Historie společnosti Citizen Machinery UK se začala psát v roce 1974, kdy byla v Anglii založena firma NC Engineering Ltd., jejímž úkolem bylo dodávat na místní trh CNC soustruhy Citizen. V roce 2006 se pak firma NC Engineering stává plným vlastnictvím a pobočkou japonské společnosti Citizen Group a o dva roky se přejmenovává na Citizen Machinery UK Ltd. V říjnu 2010 se stává vlastnictvím a pobočkou společnosti Citizen Holdings Co. také firma Miyano Machinery. Od ledna 2011 pak společnosti Citizen Machinery UK a Miyano Machinery UK fungují v rámci jedné skupiny UK Limited Company pod názvem Citizen Machinery UK Ltd.
Celý článek naleznete v Technickém týdeníku 24/2013.
Tungaloy představuje novou řadu nástrojů EasyCut
Pro zlepšení produktivity a snížení skladových zásob nástrojů při aplikacích zapichování a upichování přináší společnost Tungaloy novou řadu nástrojů EasyCut. EasyCut je řešení pro všechny aplikace upichování, vnějšího a vnitřního zapichování a čelního zapichování při použití jednoho typu vyměnitelných břitových destiček. EasyCut je kompletně nové řešení s unikátní konstrukcí lůžka destičky, která nemá horní část prizma pro upínání. Velkou výhodou tohoto systému je absolutně bezproblémový odvod třísky a zabráněné hromadění třísek i při hlubokém zapichování.
Celý článek naleznete v Technickém týdeníku 24/2013.
HIGH-Q-LINE – nástroje a vyměnitelné břitové destičky s novými vlastnostmi
Od doby první myšlenky a realizace vyměnitelné řezné destičky z karbidu wolframu v roce 1927 vykonalo mnoho společností na poli řezných nástrojů obrovský kus výzkumné a kreativní práce pro jejich zdokonalení, zejména v oblasti geometrie břitu a tvaru utvářečů. Samozřejmě i vývoj samotných substrátů řezných materiálů jde ruku v ruce s tímto vývojem. A tak dnešní karbidy pracují za výrazně vyšších řezných podmínek než v době svého prvního použití k obrábění a poradí si se širokou škálou obráběných materiálů.
Celý článek naleznete v Technickém týdeníku 24/2013.
Ing. Petr Beneš, MBA: Pramet vstupuje do nové etapy jako vůdčí značka skupiny Impero - Pramet - Safety
Po dvou letech se Pramet opět vrátil na veletrh EMO, který se uskutečnil v září v Hannoveru. Letošní rok je pro Pramet význačný zahájením spolupráce se silnými západoevropskými značkami Safety (Francie) a Impero (Itálie). Obě se letos v Hannoveru prezentovaly jako součást této nové skupiny, tedy společně se značkou Pramet. O této organizační změně, ale nejen o ní, jsme měli možnost pohovořit si přímo na veletrhu EMO s prezidentem této skupiny a jednatelem společnosti Pramet Ing. Petrem Benešem, MBA.
Celý článek naleznete v Technickém týdeníku 24/2013.
Yasda: jedny z nejpřesnějších strojů na světě
Obráběcí stroje z produkce japonské společnosti YASDA Precision Tools patří spolu s dalšími 2 -3 značkami do rodiny extrémně přesných obráběcích strojů. Není proto divu, že je ve svých provozech využívá většina renomovaných výrobců obráběcích strojů. Primárně jsou stroje Yasda určeny k obrábění součástí na mikro úrovni. Od letošního roku jsou jako specialita nabízeny i v České republice prostřednictvím společnosti CNC Invest. Na letošním veletrhu EMO Yasda vystavila několik svých nejnovějších modelů a předvedla řadu velice zajímavých aplikací.
Celý článek naleznete v Technickém týdeníku 24/2013.
Inovativní řešení s využitím laserového řezání
Laserové technologie nacházejí uplatnění v nejrůznějších průmyslových aplikacích včetně zpracování a řezání celé řady materiálů. Řezání laserem odbourává problémy klasického mechanického opracování materiálu, jako je změna barvy výrobku a vysoká prašnost ve výrobě, ale i přes nesporné výhody není tato technologie v České republice a na Slovensku stále příliš rozšířená. Jedním z hlavních důvodů, proč jsou preferovány konvenční mechanické postupy, je jejich dlouhodobé zavedení ve výrobě. S rostoucími nároky na efektivitu výroby se však situace pomalu mění – zvyšující se požadavky na kvalitu řezu a krátký výrobní cyklus narážejí na výrobní limity mechanických technologií, a proto se i u nás postupně zavádějí bezdotykové řezací linky, kde hraje laser nezastupitelnou roli.
Celý článek naleznete v Technickém týdeníku 24/2013.
Aplikace laserových technologií opracování materiálů
V širokém spektru mnoha výrobních technologií a aplikací mají dnes svou nezastupitelnou roli technologie opracování materiálů paprskem laseru. Přestože se lze zjednodušeně dívat na použití laserového paprsku jako na produktivnější, opakovatelnější a často i efektivnější alternativu některých třískových technologií obrábění, jako je mikrofrézování, řezání nebo vrtání, skutečný rozsah možných aplikací laseru je mnohem širší. Jeho použití pro svařovací a navařovací operace, tepelné zpracování materiálu, leštění, čištění a texturování povrchu, gravírování nebo jiné způsoby mikroopracování je totiž v řadě případů pro výrobu jedinou rozumnou alternativou.
Celý článek naleznete v Technickém týdeníku 24/2013.
Inteligence ve výrobě prostřednictvím řešení Makino
Navzdory ekonomickým těžkostem, s nimiž se v současnosti potýká mnoho zemí na celém světě, se prodej obráběcích strojů Makino v Evropě, Americe, Japonsku a dalších zemích v Asii zvýšil. Obzvláště v leteckém průmyslu zaznamenala tato japonská firma rozvoj, který se projevil rekordním počtem objednávek v Americe i Evropě. Na nedávných veletrzích – hannoverském EMO a brněnském MSV - představila řadu řešení pro malé až středně velké podniky včetně široké škály zápustků, forem a dílenských aplikací. Velký důraz kladla firma při těchto prezentacích na řezání kovů. Její specialisté vysvětlovali a předváděli, jak technologie Makino umožňují zákazníkům být na světovém trhu produktivnějšími a konkurenceschopnějšími.
Celý článek naleznete v Technickém týdeníku 24/2013.
Obráběcí centrum C 32 U dynamic pracuje s mimořádnou přesností
Se strojem C 32 posílá Hermle na start nové vysokovýkonné obráběcí centrum pro 5osé/5stranné obrábění, které vysoce dynamicky a simultánně v 5 osách obrábí obrobky o hmotnosti až 1000 kg. Obráběcí centrum C 32 bylo koncipováno pro každodenní použití a nejvyšší přesnost, je ergonomicky přizpůsobeno uživateli a umožňuje vysoce komfortní obsluhu, snadnou práci a bezproblémovou údržbu. Četné propracované funkce zajišťují hospodárnou výrobu vysoce přesných dílů. I těžko obrobitelné materiály frézuje stroj C 32 v rekordním čase a s naprostou přesností. Plně automatizovaná výroba může být součástí flexibilního výrobního systému.
Celý článek naleznete v Technickém týdeníku 24/2013.
Čištění suchým ledem – výhody a praktické zkušenosti
Technologie čištění pomocí suchého ledu je známá již celou řadu let, ale vzhledem k historii ostatních alternativních mechanických a chemických způsobů čištění ji lze považovat za relativně novou. Tryskacím médiem jsou v tomto případě pelety suchého ledu. Tato neabrazivní čisticí metoda je velmi rychlá, účinná, ale především ekologicky nezávadná a použitelná přímo v provozu. Messer Technogas zastupuje na českém trhu švýcarskou společnost Asco, která nabízí komplexní služby od výroby a skladování až po samotné tryskání peletami. Jak již název sám napovídá, jde o technologii čištění, která je velmi podobná klasické metodě tryskání s použitím pevných částic.
Celý článek naleznete v Technickém týdeníku 24/2013.
Z dalších příspěvků:
Servomotory a vřetenové motory pro aplikace typu motion control
MEE technologie předběhla dobu a na uznání teprve čeká
Síla elektrické jiskry, která opracovává i vyrábí
HELITRONIC MINI AUTOMATION – nejvyšší flexibilita díky inovativní brousicí technologii