Společnost Kovosvit MAS, a. s., uvedla na MSV v Brně nové pětiosé vertikální centrum MCU450. Symbolicky na stánku společnosti Siemens, která pro prototyp stroje dodala řídicí systém, pohony, motory a zároveň rozvaděč osazený ze 100 % komponenty Siemens. Již na veletrhu bylo oznámeno, že prvním zákazníkem obráběcího centra MCU450 bude katedra technologie obrábění Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni.
Vznikla intenzivní spolupráce mezi Kovosvitem MAS, Siemens a vysokou školou, která již přináší první výsledky: aktuálně společnými silami zmíněné subjekty úspěšně řeší mikroobrábění. Předmětem jejich zájmu je těleso náramkových hodinek.
K tomuto účelu bylo potřeba zvolit vhodné mikronástroje včetně jejich vysoce přesných upínačů ve vřetenu stroje, které zaručí požadovanou přesnost a opakovatelnost celého procesu obrábění ukázkového obrobku v plně automatickém cyklu stroje. Do spolupráce se tak zapojil další partner, s nímž Kovosvit MAS dlouhodobě spolupracuje, společnost ISCAR – přední světový výrobce monolitních nástrojů a nástrojů s výměnnými břitovými destičkami pro třískové obrábění kovů.
ISCAR ČR dodal kompletní sestavu potřebných tvrdokovových mikronástrojů. Pro ilustraci šlo o spirálové vrtáky v průměru od 0,75 mm a monolitní frézy od průměru 0,6 mm takových délek a vyložení, aby bylo možno obrobit všechny miniaturní detaily tělesa hodinek ve velmi vysoké požadované přesnosti a kvalitě opracovaných ploch. Západočeská univerzita tak na konkrétním příkladu hodinového tělesa dokázala, že lze na vertikálním obráběcím centru MCU450 provádět mikroobrábění s příslušnou jakostí a přesností v řádu setin až tisícin milimetru. Materiálem byla mosaz, ale Jiří Česánek, akademický pracovník katedry technologie obrábění, už plánuje otestovat formou diplomové práce obrábění také na jiných materiálech. „Moje představa je porovnání mosazi, oceli a titanu,“ přibližuje zadání Jiří Česánek.
Stroj MCU450, který doplňuje produkční řadu pětiosých frézovacích a multifunkčních strojů MCU700 a MCU1100 z produkce Kovosvitu MAS, se na půdu Západočeské univerzity v Plzni dostal díky společnosti Siemens, která s univerzitou intenzivně spolupracuje, a Kovosvit MAS jako partnera a tvůrce nového pětiosého vertikálního obráběcího centra doporučila.
„Ve spolupráci s univerzitou chceme vytvořit technologické centrum a v rámci workshopů zákazníkům předvádět, co všechno lze na stroji obrobit, což je i pro Kovosvit cenná reference. Kromě toho se počítá s diplomovými a doktorskými pracemi i se stážemi v podniku. K tomu má nyní univerzita k dispozici kvalitní stroj, na němž byla poprvé v České republice představena nová verze softwaru 4.8 SP1,“ přibližuje Eva Klocová ze společnosti Siemens. Nový software představuje z pohledu frézování výrazný posun. Nabízí celou řadu opcí, díky nimž má obrobek kvalitní povrchy a jeho obrábění je rychlé. „Ve spolupráci se Siemens došlo ještě před loňským veletrhem v Brně k optimalizaci pohonů i technologie, takže stroj snese ta nejpřísnější kritéria,“ upřesňuje Petr Heinrich, technický ředitel Kovosvitu MAS.
Západočeská univerzita spolupracovala s Kovosvitem MAS už v devadesátých letech minulého století. Díky vertikálnímu obráběcímu centru MCU450 byla spolupráce znovu obnovena. „Dříve probíhala na bázi podpory, teď chceme rozvíjet partnerskou spolupráci na základě výzkumu a vývoje. Jsme technologická katedra, proto se budeme v rámci spolupráce soustřeďovat právě na technologie,“ doplňuje Jiří Česánek, na jehož pracovišti byl prototyp stroje MCU450 dokonale otestován.