V roce 2014 bylo vytvořeno uskupení firem Dormer Pramet, které účelně propojuje firmu Dormer, specializovanou na monolitní nástroje, a společnost Pramet, která si vydobyla reputaci svými nástroji osazenými břitovými destičkami. Výsledkem tohoto spojení je možnost dodávat zákazníkům monolitní i destičkové nástroje jedním dodavatelem a v rámci jedné dodávky; vývoj, výrobu a dodávky zajišťuje na 1 500 zaměstnanců a dva hlavní výrobní závody – v České republice v Šumperku a v Brazílii v Sao Paulu. V současné nabídce je přes 34 000 skladových položek, 70 % soustružnických nástrojů bylo inovováno v posledních pěti letech, frézovací program byl zásadně rozšířen v posledních třech letech, nabídka upínacích systémů byla kompletně přepracována v roce 2016. Distribuční síť je nyní vskutku globální a cíleně je budována tak, aby byla vždy blízko zákazníkům. Americké distribuční centrum pokrývá oblast Severní a Jižní Ameriky a o zbytek světa se stará Evropské distribuční centrum.
V Šumperku se již staly tradicí dny otevřených dveří, kdy se zákazníci mohli seznámit s novinkami v nabídce a vidět nové nástroje při práci (úvodní obrázek). Tuto možnost nemůže nabídnout žádný stánek firmy na veletrhu. Letos se dny otevřených dveří konaly pod názvem „Dny obrábění“ („Cutting Days“) ve dnech 4. až 12. září s tím, že poslední dva dny byly vyhrazeny školám. Účastnilo se 770 návštěvníků z ČR, 714 ze zahraničí a zhruba 500 z odborného školství. Letošní novinkou byla jejich změněná organizace – jedno těžiště prezentací představovalo představení nově otevřeného výzkumného, vývojového a školicího střediska EXPERIENCE CENTRUM (XP centrum) a druhým bylo představení nabídky nástrojů uskupení Dormer Pramet, organizované tentokrát nikoliv dle typu nástroje, resp. segmentu užití, ale dle nabídky nástrojů pro opracování materiálů jednotlivých tříd ISO/ANSI (P, M, K, N, S a H). Možnost představit se dostali i partneři Prametu: výrobci obráběcích strojů Kovosvit MAS, Strojírna Týc, Rexim, dodavatel magnetických upínačů MAG Centrum, dodavatelé CNC řídicích systémů a CAD/CAM společnosti FANUC, technology-support, SolidVision, Nexnet a další.
VÝZKUMNÉ, VÝVOJOVÉ A ŠKOLICÍ STŘEDISKO EXPERIENCE CENTRUM
Předpokladem zhotovení výkonné, přesné a pro zákazníka ekonomicky přijatelné břitové destičky je optimalizace všech jejích výrobních etap, tedy výroby prášku, lisování, slinování, broušení, úpravy řezné hrany, použitelného povlaku i metod předpovlakovacích a postpovlakovacích úprav. Otevření výzkumného a vývojového centra představuje kvalitativní skok především pro technologický vývoj a výzkum v oblasti řezných nástrojů. Centrum disponuje více než 1 300 m2 profesionálně navržených prostor, technologickým vybavením na potřebné úrovni a benefitem pro zákazníky jsou i nové prostory pro školení. Pracují zde týmy materiálových specialistů, zabývajících se vývojem nových substrátů, CVD i PVD povlaků a metodami úpravy řezné hrany a její optimalizací. V centru je umístěna moderní zkušebna, vybavená obráběcími stroji z produkce firem Kovosvit MAS, Tos Kuřim, REXIM, Mazak, Tajmac a příslušnými měřicími zařízeními, spolu s laboratoří, která disponuje např. strojem Instron pro provádění dynamických a únavových zkoušek VBD (obr. 2), schopným zatěžovat zkoumanou destičku různou velikostí zatížení volitelnou frekvencí a přispívat tak k rychlému a ekonomicky výhodnému získávání objektivních poznatků z oblasti životnosti destičky, nebo 3D optickým měřicím přístrojem Alicona, užívaným pro přesné proměření řezné hrany. Zkušebna spolu s laboratořemi tak může vytvářet databázi objektivních informací ze zkoušek prototypů, ověřovat jejich funkční vlastnosti a vypracovávat doporučení pro hromadnou výrobu. Získané poznatky jsou následně předávány produktovým inženýrům, implementovány do výrobního procesu a jsou využívány pro trvalé zvyšování kvality vyráběných destiček i kompletních nástrojů. Zhruba 20 % kapacity výzkumných a vývojových pracovišť centra je vyhrazeno aktivitám souvisejícím s konkrétními aplikacemi vyvíjených, resp. vyráběných nástrojů.
NABÍDKA NÁSTROJŮ
Vzhledem k počtu skladových položek a rozsahu vývojových prací nelze uvést vyčerpávající přehled inovací. Pro ilustraci budou proto uvedeny alespoň některé z novinek poslední doby; většina z nich byla předváděna na strojích ve zkušebně XP centra.
Frézovací hlava PENTA HD pro těžké obrábění je pro produktivní frézování čelních ploch osazena oboustrannými břitovými destičkami typu PNMU s celkem deseti řeznými hranami, charakterizovanými PVD povlakem a zaoblenými hranami s velkou negativní fazetkou. Za pozornost stojí upínání těchto VBD pomocí šikmo uloženého šroubu, který pro výměnu, resp. pootočení není zapotřebí vyšroubovat – hlava šroubu je menší než otvor v destičce (obr. 3). Pro těžké obrábění ingotů, odlitků s kůrou a pro přerušovaný řez je určena frézovací hlava LNEX 15, osazená tangenciálními oboustrannými destičkami typu LNEX s celkem čtyřmi řeznými hranami; i ty charakterizuje zaoblená hrana a velká negativní fazetka.
Fréza SOMT 05 (obr. 4), nejmenší člen rodiny fréz SOMT pro práci do rohu, byla osazena jednostrannými čtvercovými destičkami s vysoce pozitivní geometrií a délkou hrany pouhých 5 mm. Tato koncepce dovoluje umístit na průměr frézy více destiček a pracovat s vyšší produktivitou práce – předváděné nástroje obráběly materiál C45 o tvrdosti 180 HB s axiální hloubkou řezu až 4,5 mm při posuvu na zub v rozmezí 0,03 až 0,12 mm. Univerzální tělo frézy dovoluje upnout i destičky osmihranné či kulaté.
Břitové destičky TNGX 10 (obr. 5) jsou určeny pro ekonomické frézy do rohu, které charakterizují malé VBD se zvětšenou tloušťkou, umístěné po obvodu frézy s malou roztečí. TNGX 10 jsou oboustranné břitové destičky s délkou hrany pouhých 10 mm a s celkem šesti řeznými hranami, pozitivní geometrií a PVD povlakem. Komplikovaný tvar těchto destiček dokumentuje pokroky ve víceosém lisování VBD, které je schopno jej zhotovit s dostatečnou přesností. Při předvádění byla obráběna ocel C45 o tvrdosti 170–180 HB.
Pro soustružnické aplikace byly vyvinuty nové negativní jednostranné i oboustranné destičky s utvařečem NRM pro polohrubování a hrubování korozivzdorných ocelí, které odstraňují nebezpečí vytvrzeného materiálu a zajišťují velmi dobrou tvorbu a odvod třísek. Pro kopírovací soustružení stejných materiálů byly předváděny pozitivní destičky s úhlem špičky 35° a utvařeči NF1 nebo SF3. Nástroje pro segment železniční výroby jsou specialitou Prametu; typickými jsou nástroje pro obnovu profilu kolejnice dynamickým frézováním, kdy je profil kolejnice obnovován kotoučovou profilovou frézou, osazenou desítkami destiček, která je umístěna na pomalu jedoucím voze (obr. 6), nebo soustružnické nástroje pro produktivní obnovu profilu kola. Ve všech těchto případech je výzvou opracování těžkoobrobitelných materiálů.
Nástroje pro těžké obrábění zahrnují kromě těžkých fréz a robustních soustružnických nožů takové speciality, jako jsou nástroje pro loupání tyčí, osazené VBD s novým utvařečem typu MM pro opracování korozivzdorných ocelí nebo nástroje pro vnější či vnitřní opracovávání svarů trubek.
Novinky z produkce Dormer zahrnují především univerzální tvrdokovové vrtáky Force X, opatřené vícevrstvým povlakem TiAlN, novou geometrií drážky, zesílenou konstrukcí rohu pro zvýšenou stabilitu nástroje při vrtání a preparací řezné hrany. Dodávají se pro hloubky otvoru 3×D, 5×D a 8×D, s kanálky pro vnitřní přívod kapaliny nebo bez nich. Nové jsou i středicí vrtáky a osazené vrtáky pro zhotovení otvoru a sražení hrany.