Počátkem listopadu 2024 společnost Mazak uspořádala ve svém technologickém centru v Jažlovicích u Prahy den otevřených dveří, tentokrát zaměřený především na stroje vyráběné ve Velké Británii, v závodě ve Worcesteru.
Centrum Mazak ve Worcesteru © Yamazaki Mazak
Těžištěm dalšího z řady dnů otevřených dveří firmy Mazak byla setkání, výměna zkušeností a diskuze s přítomnými specialisty technologického centra přímo u strojů ve výstavní hale. Vystavované stroje pořadatel představoval prakticky vesměs v chodu. Čtyři z celkem pěti z nich přitom byly vyrobeny ve Velké Británii.
Fyzicky přítomné stroje
Jednalo se především o vertikální tříosá obráběcí centra VCE-500 a VCN-600 nabízející vysoký výkon, univerzalitu, vysokou produktivitu a vyznačující se příznivým poměrem užitné hodnoty a ceny. Jsou osazena novou generací řídicích systémů Mazatrol Smooth Ez, resp. Mazatrol Smooth G. Vysokou přesnost strojů podporují tuhá válečková vedení na všech lineárních osách.
Další ze strojů, kompaktní vertikální pětiosé centrum CV5-500 portálové koncepce s otočným sklopným stolem, předváděli technici v kombinaci s robotickou buňkou MillAssist-35/400. Charakterizuje jej vysoká tuhost zaručující velkou přesnost výroby, rychlý zásobník nástrojů (čas nástroj/nástroj činí pouhých 1,3 s) a výkonný řídicí systém Mazatrol SmoothX.
To oblíbený kompaktní CNC soustruh QT 200 MY určený pro práci z tyče o ø až 52 mm je vybaven hlavním vřetenem s až 5 000 ot/min a revolverovou hlavou s 12 místy, přičemž všechna jsou poháněná. Stroj byl vystavován spolu s jednotkou Turn Assist.
Jedině víceprocesní CNC soustružnické obráběcí centrum Integrex i-250 H ST, vybavené sklopnou frézovací hlavou, je vyráběno v Japonsku. Představuje zatím poslední stroj řady Integrex vyráběné už od roku 1983. Jde přitom o zástupce nové generace strojů vybavených nejnovějším řídicím systémem Mazatrol Smooth Ai, disponujícím vyšší rychlostí a podporujícím vysokou přesnost pětiosého režimu práce. Systém dovoluje vytvářet digitální dvojče, a především umožňuje řídit řadu high-tech funkcí včetně oscilačního obrábění nebo funkcí sloužících k výrobě přesného ozubení. Hlavní a vedlejší vřeteno disponují až 6 000 ot/min, frézovací vřeteno až 12 000 ot/min. Stroj je navržen pro snadnou integraci automatizačních řešení: automatizovaným zásobníkem tyčí, systémem automatické výměny čelistí sklíčidla nebo robotickou buňkou Turn Assist.
Obráběcí centrum Mazak VCN-600O (vlevo) a CNC soustruh Mazak QuickTurn s robotickou buňkou Turn Assist (vpravo) © autor
Letem světem
O dalších novinkách vyráběných v Japonsku a prezentovaných na letošním veletrhu AMB ve Stuttgartu byli přítomní informováni alespoň rámcově. Mezi nimi stojí za zmínku např. CNC soustruh HQR-200/3 Neo, který je vybaven dvěma protilehlými vřeteny a třemi revolverovými hlavami. Díky této třetí revolverové hlavě nabízí ve srovnání se stávajícími stroji se dvěma revolvery čas cyklu nižší až o 25 %. Oproti svým předchůdcům dosahuje vyšší přesnosti a řadou integrovaných opatření dociluje podstatně nižší spotřeby energie. Charakterizuje jej průchod vřetenem ø 65 mm. Formou opce lze obdržet stroj s průchodem vřetena o ø až 112 mm. Z výbavy pokročilých funkcí lze jmenovat oscilační obrábění pro eliminaci dlouhých třísek nebo funkci odstraňování konců tyčí. Stroj je vybaven moderním tříkanálovým řídicím systémem Mazatrol Smooth G3 s jednoduchým programováním.
Další novinkou je horizontální obráběcí centrum HCN-4000 NEO, s upínacím rozhraním HSK-A63 na vřetenu, které disponuje otáčkami až 18 000 ot/min. Vysoké posuvy i otáčky vřetena tohoto nejmenšího z řady horizontálních obráběcích center HCN NEO jej předurčují pro nasazení na obrábění lehkých slitin. Je koncipováno pro použití palet o velikosti 400 × 400 mm.
Závod ve Worcesteru
Jak už bylo zmíněno, dny otevřených dveří byly tentokrát věnovány především strojům vyráběným ve Velké Británii a prezentován byl i samotný výrobní závod Mazaku ve Worcesteru ležícím cca 160 km severozápadně od Londýna.
Založen byl v roce 1987 a původní výrobní plocha 16 000 m2 se v průběhu let rozrostla až na současných 29 000 m2. Každoročně zde spatří světlo světa více než 1 000 strojů ve zhruba 50 modelových variantách. Vyrábějí zde řady vertikálních obráběcích center CV5, VCE, VCN, VTC a řady CNC soustruhů QuickTurn, které mohou být vybaveny modulárním systémem automatizace pomocí některé z řady robotických buněk TurnAssist (pro soustružnické stroje) a MillAssist (pro stroje frézovací) a konečně také náhradní díly pro evropské centrum v Leuwenu v Belgii.
Na 700 zaměstnanců závodu pracuje v režimu 24/7.
Od roku 1987 zde bylo vyrobeno více než 17 000 strojů, přičemž okolo 80 % z nich našlo uplatnění v Evropě. V roce 2009 zde vzniklo evropské technologické centrum poskytující pomoc uživatelům strojů značky ve Velké Británii a v Evropě. V přísně teplotně kontrolovaných prostorách zde pracuje servis vřeten provádějící jejich opravy.
Velkorysé investování do vybavenosti výrobního závodu ve Worcesteru a zavádění prvků AI pomohlo nejen zvýšit jeho kapacitu, která v současné době činí cca 150 strojů za den, ale vytvořilo i bezprecedentní přehlídku špičkových CNC obráběcích strojů Mazak vybavených výkonnými automatizačními i skladovacím systémy. Vysoká typová pestrost vyráběných strojů si vynutila zavádění prvků flexibilní výroby: portálových zakladačů, robotických modulárních buněk MA a TA vybavených klasickými roboty nebo buněk s roboty kolaborativními.
Striktní požadavek režimu práce 24/7 znamená vyrábět systémy výměny palet s kapacitou 2, 6 nebo 18 palet a systémů velkokapacitních i pro vlastní potřebu. Vybrané stroje jsou navzájem řazeny do výrobních linek, jejichž páteřní součástí jsou vysokokapacitní paletové skladovací systémy Paletech obsluhované roboty. Systémy jsou schopny průběžného rozšiřování, které je prováděno v případě potřeby navýšení skladovacích kapacit.
Pro skladování menších dílců v provozu závod využívá věžové zásobníky (skladové věže) s výškou 4,5 m, rovněž obsluhované robotem. Dodává je společnost C&C Automations.
Na CNC soustruzích řady QuickTurn se vyrábějí těla revolverových hlav. Výrobu komponent krytů vyráběných strojů zajišťují laserové stroje řad Optiplex NEO nebo Super Turbo X. Velké odlitky (lože apod.) se zhotovují na nově instalovaných obráběcích centrech Versatech 140N/280, FJV 60/80 a FJW-100/160.
První, navržené prioritně pro vysokou produktivitu, charakterizuje pojízdný portál a vřeteno s rozhraním HSK-A100, velikost stolu 3 100 × 6 000 mm a frézovací hlava otočná okolo osy C a osy B, která je vůči ose C skloněná o 45°. To dává možnost orientovat osu integrálního vřetena s rychlostí až 12 000 ot/min ve vertikálním i horizontálním směru a tím do prakticky libovolné polohy vůči obrobku. Svislé i vodorovné plochy obrobku lze opracovat najednou při jednom seřízení stroje (koncepce „Done in One“).
Obráběcí centrum FJV 60/80 je vybaveno vřetenem s upínacím rozhraním HSK-A63 a max. 10 000 ot/min. Je navrženo prioritně pro vysokou přesnost, disponuje pojízdným stolem velikosti 2 240 × 1 250 mm.
Stroj FJW-100/160 charakterizuje pevný portál a stůl 4 000 × 2 000 mm. Doplňuje schopnost těžké obrobny opracovávat velké obrobky vysokým výkonem.