» Výraznější změny hledejme pod vnějšími krycími panely
_______________________________________________________________________________________
» Asistenční Traffic Jam umožňuje bezproblémové popojíždění v koloně
_______________________________________________________________________________________
Vozy s univerzálním využitím (MPV) byly, jsou a určitě dále budou v hledáčku rodin, pro něž je jejich víceúčelovost výhodou. Sice nesledují tak moc automobilovou módu, protože vyžadují spíš monolitní základní tvar, který je příznivý pro co nejúčelnější využití obestavěného prostoru.
Mezi tři nejprodávanější vozy tohoto kompaktního segmentu v Evropě patří Volkswagen Touran, který si od jeho uvedení na trh v roce 2003 vybralo více než 1,9 mil. kupujících. Zdá se, že úspěšná kariéra Touranu by mohla pokračovat i v jeho druhé generaci. Je už pár měsíců v prodeji a určitě dohnala technický posun, který byl v posledních letech obecně zaznamenán.
Technici Volkswagenu využili možnosti modulární platformy MQB a rozvor náprav zvětšili o 11,3 cm na úroveň nového Passatu (2,79 m), což přineslo mimo jiné prostorové výhody pro cestující vzadu. Současný Touran je oproti svému předchůdci o 13 cm delší (celková délka je 4,52 m), tři samostatná sedadla druhé řady se nechají individuálně v podélném směru posouvat asi o 20 cm, pro osoby sedící vzadu je k dispozici mezera pro kolena minimálně 28 cm. A když jsme u hodnocení prostoru, musíme připomenout rozměry zavazadelníku, který patří ke špičce v jeho segmentu. Už v základním pětisedadlovém provedení sedadel má objem 743 l a po sklopení jejich opěradel naroste na 1980 l. Po sklopení opěradla sedadla spolujezdce se do vozu dají naložit předměty dlouhé až 2,7 m.
Pokud zůstaneme při tom, že úpravy na karoserii nejsou nikterak převratné, výraznější změny je třeba hledat pod vnějšími krycími panely. Přestože novinka je rozměrnější, co se týká její hmotnosti, tak ta se snížila o 62 kg. Konstruktéři tedy dosáhli dvojího efektu: využitím vysokopevnostních ocelí v nosné struktuře došlo k navýšení pasivní bezpečnosti a nižší hmotnost vozu znamená redukci dnes tak ostřížím zrakem sledované spotřeby. Všechny motory, které má Touran ve svém portfoliu, jsou moderní čtyřválce s přímým vstřikem paliva a s přeplňováním turbodmychadlem. S benzínem pracují dva, a sice 1,2 TSI (81 kW) a 1,4 TSI
(110 kW), u naftových agregátů to jsou 1,6 TDI (81 kW) a 2,0 TDI (110 kW). Přední kola námi testovaného vozu poháněl silnější z dieselů, který představuje kompromis mezi jízdními výkony a spotřebou. Zrychlit z klidu na stovku zvládne 1595 kg vážící Touran během 9,3 s, rychlostní maximum má 206 km/h a spotřebu v kombinovaném provozu podle normy udává výrobce hodnotou 4,4 l/100 km (117 g CO2/km). Motor má i díky dvěma vyvažovacím hřídelům kultivovaný chod, akustika jeho procesu spalování se přenáší do kabiny jenom okrajově (hlučnost v kabině při rychlosti 130 km je 71 dB(A) a řidič s lehkou nohou je určitě schopný spotřebu udržet kolem 5,5 l/100 km.
Vůz s podvozkem s pomocnými rámy využívá přední nápravu typu McPherson a zadní pak v provedení se čtyřprvkovými závěsy. Odladěný je pro příjemnou jízdu, nerovnosti zvládá citlivě, nebrání se i rychlejšímu průjezdu zatáček, pro které je technicky dobře připraven. Kdo by s tímto standardem nebyl spokojený, může si objednat adaptivní regulaci podvozku DCC včetně voliče jízdních režimů. Jen okrajově o bezpečnosti. Nový Touran s až 9 airbagy má nebo může mít ve výbavě asistenční systém Traffic Jam, který umožňuje bezproblémové popojíždění v koloně. Side Assist upozorňuje na vozidla pohybující se v mrtvém úhlu zpětných zrcátek, Lane Assist upozorňuje na vybočení z jízdního pruhu bez zapnutí potřebné signalizace. Jako u dalších nových modelů koncernu Volkswagen najdeme i u Touranu multikolizní brzdu, která dovede automaticky vozidlo přibrzdit hned po prvním nárazu, aby eventuální střet s dalšími vozidly zmírnil jeho následky.
Když už jsme načali téma brzdění vozu, uveďme i jakou účinnost mají jeho brzdy. Na suché dráze Touran zastaví z rychlosti 100 km/h na vzdálenosti 36 m, což je v této třídě hodnota ojedinělá. Touran je vyráběný v hlavním závodě Volkswagenu ve Wolfsburgu, ale také v Číně, zatím se nemluví o tom, že by se v brzké době objevil s pohonem typu Plug-in-Hybrid. Jeho konkurenty jsou např. BMW Gran Tourer, Opel Zafira Tourer nebo Ford Grand C-Max.
Pavel Biskup