» Každá novinka je víceméně svátkem
_________________________________________________________________________________________
» Novým prvkem je aktivní měnič jízdného pruhu
_________________________________________________________________________________________
Podíváme-li se na aktuální modely, které automobilky nabízejí, nemůžeme přehlédnout, že stále přibývá vozů tvarově se značně odchylujících od ještě nedávného standardu. Pokud je výrobce sám nepojmenuje tak, aby co možná nejvíc zaujaly, kromě již zavedených označení jsou většinou zařazeny do obecné škatulky crossover – tedy kříženec. Nic proti tomu, má to svoji logiku vycházející z nárůstu možností jejich využití, takže se rodí jako houby po dešti. Modernizací ale musí procházet i tzv. businessové limuzíny, kterých ale není tolik, takže každá taková novinka je víceméně svátkem. Ty musí zachovat určité dekorum, které žádné velké experimenty vnějšího designu nepřipouští. Což je případ i Mercedesu třídy E uvedeného letos na trh už v 10. generaci. Samozřejmě změny na karoserii jsou patrné, ale u této prémiové značky stále drží tradici, takže nové „Éčko“ připomíná jak menší „Céčko“, tak i větší „Esko“.
Ale jenom těžko bychom předpokládali, že letošní novinka prodloužená na 4,92 m s rozvorem náprav 2,94 m (+6,5 cm) bude lehčí nežli její předchůdce, ale je tomu tak – ubral téměř 80 kg. Estetické kvality karoserie s prodlouženou motorovou částí ještě vylepšují proudové vlastnosti vozu, což potvrdily výsledky z aerodynamického tunelu naměřením součinitele odporu vzduchu Cx = 0,23. Nová třída E principiálně využívá podvozek svého předchůdce s lichoběžníkovou nápravou vpředu a vzadu nápravou víceprvkovou, odpružení klasickými prvky může u vyššího stupně výbavy nahradit odpružení vzduchové.
Prostorný interiér nové třídy E plní i díky nové koncepci a a sedadel a jeho vzorného zpracování i ty nejnáročnější požadavky. U zadních třídílných sedadel jsme naměřili mezeru pro kolena cestujících v průměru 25 cm. Zavazadelník o objemu 540 l u businessové limuzíny určitě postačí.
Zadní kola námi testovaného tříprostorového vozu poháněl zcela nový turbodmychadlem přeplňovaný naftový čtyřválec série OM 654, který je prvním členem rodiny progresivních motorů Mercedes-Benz. Oproti svému předchůdci s označením OM 651 se u tohoto nového celohliníkového čtyřválce zmenšil zdvihový objem z 2,15 na 2,0 l. Jeho písty s povrchovou úpravou NANOSLIDE snižují třecí ztráty a efektivnější spalování umožňuje změna tvaru jejich dna. Ke slovu tady přišla již čtvrtá generace vstřikování common-rail, snížily se citelně vibrace motoru a kompaktnější lehká konstrukce zredukovala jeho hmotnost z 202,8 na 168,4 kg. Přitom jeho výkon narostl z původních 125 na 143 kW (+14,5 %). Velmi důležité je, že motor je vyzbrojený pro plnění limitů škodlivin ve výfuku připravovaného cyklu WLTP, který má zajistit minimální rozdíl hodnot získaných touto normou od metodiky měření RDE prováděné v reálném provozu. Motor má vícenásobnou recirkulaci výfukových plynů AGR snižující emise NOx při optimalizované spotřebě.
U Mercedesu upustili od komponent redukce emisí umístěných po celé délce výfukového potrubí a naskládali je do těsné blízkosti motoru, což zajišťuje lepší účinnost jejich likvidace a dosažení úspory paliva. Podle údajů továrny by námi testovaný vůz měl mít spotřebu 4,0 l/100 km (105 g CO2/km), v běžném provozu jsme se dostali na 5,8 l/100 km. Vůz s pohotovostní hmotností 1680 kg zrychluje z 0 na 100 km/h za 7,3 s, jeho rychlostní maximum je 240 km/h. Také s brzděním je na tom velmi dobře, když ze stovky zastaví na vzdálenosti 35,9 m.
Aktuální třída E by si určitě zasloužila obsáhlou kapitolu o svých asistenčních systémech směřujících k autonomní jízdě, které přesahují výbavu zástupce automobilky v nejvyšší třídě S, jejíž podstatné rozšíření ovšem přijde s blížícím se faceliftem. Výčet funkcí omezíme alespoň na možnost samostatného zaparkování a výjezdu vozu z parkoviště bez přítomnosti řidiče v kabině, přidejme k nim ještě funkci Drive Pilot udržující bezpečnou vzdálenost za vpředu jedoucím vozidlem až do rychlosti 210 km/h, která také umí v koloně zastavit i automaticky se rozjet. Novým prvkem je aktivní měnič jízdního pruhu, kdy po zapnutí blinkru a zhodnocení situace příslušným systémem, který mapuje okolí, je vjezd do zvoleného pruhu bez zásahu řidiče buďto povolen nebo zamítnut. Specialitou vozu jsou šikovné dotykové ovladače umístěné přímo na volantu. Poohlédneme-li se po konkurenci nového „Éčka“, patří k ní BMW 520d, Audi A6 TDI nebo Jaguar XF 20d.
Pavel Biskup