Jihokorejská automobilka Hyundai přišla se svým modelem Santa Fe z kategorie vozů SUV s pohonem jak předních, tak i všech kol v roce 2001. Tehdy se o pohon dělily dva motory – jeden čtyřválec a jeden šestiválec. Už tenkrát se ukazovalo, že hlavně na americkém trhu bude o vozy této kategorie zájem, a tak se v následujících letech model Santa Fe poměrně rychle průběžně modernizoval.
Došlo i na změny označované za generační. Vozy SUV získaly postupně oblibu téměř na celém světě, Evropu nevyjímaje. Výrazně narostla konkurence, a tak technici a designéři značky Hyundai museli držet krok nejen s moderní technikou, ale také vyjít vstříc vkusu zákazníků. Oficiálně patří současný model Santa Fe do třetí generace a vyráběn je ve dvou verzích lišících se hlavně délkou karoserie, kde jeho prodloužené provedení má označení Santa Fe Grand. Oba vozy jsme měli možnost si krátkodobě vyzkoušet.
Model Santa Fe měl vždy robustní základ, který vyhovoval americkému trhu. Od jisté doby začal přebírat povedené tvarování menších modelů Hyundai, které mu velmi sluší a navíc mu dávají dynamický náboj. Ten podporuje i jeho proudové řešení reprezentované koeficientem odporu vzduchu Cx = 0,34. Svým řešením karoserie s délkou 4,7 m (Grand 4,9 m), výškou 1,68 m, světlou výškou 18 cm, nájezdovými úhly 16,9/21,5° (Grand 16,7/20,2 %), rozvorem náprav 2,7 m (Grand 2,8 m) a pohonem všech kol je Santa Fe typickým SUV velikostí balancující mezi středem a kategorií o číslo dál. Větší Grand se od výchozího modelu zvnějšku liší jen minimálně, v podstatě jde o úpravu bočního prosklení. Vnitřek vozu je samozřejmě prostornější, takže Grand má v sérii tři řady sedadel v uspořádání 2-2-2 nebo 2-3-2, zatímco u základní verze je třetí řada sedaček na přání. Jinak řešení podvozku s nezávislým zavěšením všech kol s přední nápravou typu McPherson a zadní nápravou víceprvkovou je principiálně u obou vozů totožné. Stálý pohon všech kol využívá elektromagnety ovládanou lamelovou spojku u zadního diferenciálu, rozdělující točivý moment motoru od 100 % na přední kola po 50 : 50 % na kola obou náprav podle aktuálních adhezních podmínek. Ten nemá u Grandu žádnou alternativu, zatímco u menší verze je v nabídce i pohon kol pouze přední nápravy.
Pro pohon obou modelových variant byl zvolen již osvědčený naftový čtyřválec 2,2 CRDi s výkonem 147 kW umístěný vpředu napříč, základní varianta vozu má ještě navíc k dispozici benzínový čtyřválec 2,4 GDI s přímým vstřikem paliva, který disponuje výkonem 138 kW a propojený je s 6stupňovou převodovkou manuální. Oba testované vozy byly ve špičkovém technickém provedení, to znamená, že o pohon všech kol se staral naftový čtyřválec ve spojení s 6stupňovým řadicím automatem s přemostěním měniče momentu.
Motor DOHC s vysokotlakovým vstřikováním nafty prostřednictvím piezoelektricky ovládaných ventilů pracuje s tlakem 1800 barů a je přeplňovaný turbodmychadlem s možností natáčení statorových lopatek rozváděcího kola turbíny. Výrobce se chlubí, že emisní normu EU6 plnil již s předstihem bez použití komplikovaného systému SCR předpokládající vstřik aditiva AdBlue. Pro téměř dvoutunový (u Grandu ještě o 100 kg víc) Santa Fe je tento agregát s rychlým nárůstem točivého momentu (viz tabulka) bezesporu vhodným řešením, jeho redukce vibrací a potlačení akustického projevu i propojení s řadicím automatem zajišťuje jízdní komfort, který je pro vůz tohoto charakteru nezbytný. Hlučnost v kabině při rychlosti 130 km/h je velmi příznivých 68 dB(A).
Spotřebu udávanou výrobcem 6,6 l/100 km (174 g CO2/km) jsme si museli v testu posunout na 7,6 l/100 km – to se týká základního modelu. U jeho většího sourozence se spotřeba dostala na 7,9 l/100 km (podle normy 7,0 l/100 km → 184 g CO2/km). Přitom se do nádrže vejde 64, resp. 71 l paliva. Pochvalme brzdy vozu, který se z rychlosti 100 km/h zastaví na suchém povrchu na vzdálenosti 37,0 m.
Ještě by se slušelo zmínit se o nových funkcích a asistenčních systémech, kterými jsou dnes nové vozy až zahlcovány. Jejich výčet by byl na celou stránku, k tomu by bylo třeba je rozdělit na ty v základní výbavě a ty, za které je třeba si připlatit. Ušetřme místo a konstatujme, že Santa Fe má tyto předzvěsti autonomní jízdy zhruba ve stejném rozsahu jako ostatní vozy této třídy.