Prakticky neviditelný nanomateriál z mědi lze rozličně ohýbat a natahovat, díky čemuž ho lze využít na mnoha površích k okamžité likvidaci mikrobů.
Lidé znají antimikrobiální účinky mědi už tisíce let. Starověcí Egypťané léčili mědí zranění, čímž předcházeli infekci. V moderní době se tento ušlechtilý kovový prvek načervenalé barvy používá při výrobě nábytku a příslušenství v nemocnicích či domácnostech. Jde o relativně těžký kov a zacházení s ním nemusí být vždy praktické. Co kdyby ale měď pro takové účely byla prakticky neviditelná?
Právě o to se snaží mezinárodní tým odborníků, který vyvinul nositelný nanomateriál z mědi, který přilne k lidské kůži a prakticky okamžitě zabíjí mikroby. Toto nanopletivo má tloušťku 3 mikrony. Není viditelné pouhým okem ani není hmatatelné. Zároveň ho ale lze rozličně ohýbat a natahovat, díky čemuž ho lze využít mnoha různými způsoby.
Podle tvůrců nového nanomateriálu by jednou z jeho hlavních aplikací mohl být povrch chytrých telefonů a tabletů. Provedené testy potvrdily, že měděné nanopletivo neovlivňuje výkon těchto zařízení. Nanopletivo by bylo možné použít na povrchy, kterých se lidé často dotýkají, a které proto mohou hrát roli epicenter šíření patogenů, ať už virů, nebo bakterií. Mohou to být kliky u dveří, zábradlí, rozmanité držáky nebo vypínače osvětlení.
Nový materiál by se mohl uplatnit také u oblečení. Jednou z možností jsou rukavice natolik tenké, že si jich majitel téměř nevšimne. To by mohla být vlastně nejlepší ochrana ze všech, protože rukama se přenáší značné množství patogenů.
Badatelé jsou přesvědčeni, že jejich nanopletivo překonává doposud používané tenké měděné filmy. Už jenom proto, že nanopletivo mnohem více likviduje mikroby — má mnohem větší plochu povrchu, což přináší více prostoru pro jejich zabíjení.