Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN) získala díky evropské dotaci finanční podporu pro projekt „Výzkum plicní cirkulace a hemodynamiky", reg. č. CZ.2.16/3.1.00/21565, který je realizován v partnerství s 1. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v Praze. Projekt je nadstavbou nad již existující strukturou Komplexního kardiovaskulárního centra VFN a jeho Centra pro diagnostiku a léčbu plicní hypertenze.
Cílem projektu „Výzkum plicní cirkulace a hemodynamiky" bylo v rámci realizační fáze pořídit přístrojové vybavení, prostřednictvím kterého bude zajištěn výzkum moderních strategií péče o kriticky nemocné a pacienty s plicní hypertenzí. Cílovou skupinou jsou nemocní v kritických stavech s nutností umělé plicní ventilace, nemocní s plicní arteriální hypertenzí, pacienti se zánětlivým postižením srdce a kardiomyopatiemi a nemocní vyžadující implantaci kardioverterů a defibrilátorů.
V rámci projektu byly nakoupeny 4 přístroje, z toho dva přístroje byly pořízeny pro Kliniku anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM) a dva přístroje pro II. interní kliniku kardiologie a angiologie. Celkový objem finančních prostředků vynaložených na nákup moderního přístrojového vybavení dosahuje téměř 20 miliónů korun, přičemž dotace v rámci Operačního programu Praha - Konkurenceschopnost činí více než 18,4 mil. Kč a zbývající finanční prostředky na nákup zdravotnických přístrojů, management a publicitu projektu hradí VFN z vlastních zdrojů.
1. Systém pro elektrofyziologické vyšetření intrakardiálních potenciálů
Systém je základní podmínkou funkčnosti elektrofyziologického sálu. Umožňuje při elektrofyziologickém vyšetření pacientů s plicní hypertenzí snímat, zaznamenávat a archivovat intrakardiální elektrogramy z oblasti pravé síně i pravé komory. Vyšetření může probíhat jak v reálném čase, tak i formou post-procesingu exportovaných signálů. Systém umožňuje ve spolupráci s CARTO systémem elektroanatomicky mapovat srdeční dutiny. Systém je ve variantě s potenciální extenzí o hemodynamický modul. Současně provedené elektrofyziologické i hemodynamické vyšetření přináší nové možnosti diagnostiky.
2. Systém pro bed-side monitoraci s možností komplexního hemodynamického kontinuálního monitorování pro 5 lůžek
Využití high-endového systému pro bed-side monitoraci nemocných s možností komplexního hemodynamicko-respiračně-metabolického monitorování vitálních funkcí je nezbytným předpokladem především pro optimalizaci pulmoprotektivních a kardioprotektivních ventilačních režimů u kriticky nemocných. Tyto ventilační režimy s sebou nesou jednak riziko nedostatečného zajištění dodávky kyslíku do periferních tkání, a proto je použití těchto režimů nutné navázat na detailní monitoraci nejen hemodynamiky, ale i metabolických parametrů. Tento systém je unikátní možností on-line trvalé monitorace s nastavením alarmových hladin, protože u kriticky nemocných dochází k náhlým změnám stavu.
Detailní monitorace elektrické i mechanické srdeční aktivity rovněž umožní analýzu a upřesnění elektromechanického postižení u nemocných s plicní hypertenzí, u nemocných se zánětlivými kardiomyopatiemi a u pacientů s hereditárními kardiomyopatiemi. Detailní kontinuální monitorace rovněž umožňuje detekci rizika náhlých arytmických příhod a časné rozdělení pacientů na rizikové a nerizikové skupiny a tedy optimalizaci strategie péče o kriticky nemocné s postižením plicní cirkulace i v oblasti intermediární a návazné péče (tedy u pacientů s nízkým rizikem náhlého kardiálního kolapsu). Kontinuální hemodynamická, ale i neurologická monitorace (modul pro kontinuální EEG a BIS) je nezbytnou součástí komplexní péče.
3. Echokardiografický přístroj pro operační sály
Echokardiografický přístroj pro perioperační diagnostiku funkce pravé srdeční komory, umožňující monitorování a zpracování pokročilých ultrazvukových modalit (strain rate, spectacle tracking atp.). Pravá komora má komplexní tvar, jehož hodnocení není jednoduché jak perioperačně, tak i v intenzivní péči. Echokargiografický přístroj na operačních sálech umožňuje diagnostiku pravé komory perioperačně a při přechodu z mimotělního oběhu a obnovení plicní ventilace, která je součástí sledování plicní cirkulace. Plánujeme zároveň sledování interakcí hemodynamiky a ventilace s pomocí dedikovaného software.
4. Systém pro kontinuální echokardiografický monitoring
Echokardiografický přístroj pro kontinuální bed-side monitoring srdeční revoluce a hemodynamiky – k provádění kontinuální jícnové echokardiografie (sloužící k posouzení etiologie hemodynamické nestability, při poruchách plnění, kontraktility a po podání inotropních látek nebo po i. v. podání/náhradě tekutin, přítomnosti výpotku či tamponády, k hodnocení stupně vazodilatace) určený pro sledování pacientů na odděleních intenzivní péče.
Jedná se o technologii využívající jednoduchý echokardiografický přístroj, který je připojován postupně k libovolnému počtu jícnových echokardiografických sond o průměru 5 mm, které jsou ponechány zavedeny v pacientech pro kontinuální monitoring. Sonda o průměru 5 mm odpovídá velikostí nasogastrické sondě, má endoskopickou mechaniku umožňující anteflexi a retroflexi distálního konce a je certifikována (FDA) pro kontinuální monitoring po minimálně 72 hod. Unikátní technologie umožňuje dosahovat penetranci 15 cm při standardním 2D rozlišení, na které jsme zvyklí z normální TEE. Pracovní frekvence sondy je 7 MHz. Vedle 2D zobrazení je standardem barevný doppler (CD doppler).
Základní algoritmus vyšetření spočívá v monoplanárním zobrazení transgastrické projekce v krátké ose (LK a PK), midesofageální čtyřdutinové projekce a projekce na horní dutou žílu v krátké ose. Tyto projekce je možno adaptovat a rozšiřovat při měnění hloubky zavedení a ante/retroflexi distálního konce. Výstupem vyšetření by měla být diagnostika tamponády, preload, kontraktility, afterload, úpravy dávkování inotropik, vasodilatátorů včetně vasodilatační léčby plicnicového oběhu, vasopressorů a úpravy ventilačního režimu. 2D a CD doppler umožňuje i elementární diagnostiku a sledování chlopenních vad.
Informace a foto: zdroj VFN