Každý den, ze všech stran, se na nás řítí roje informací o tom, co všechno umí tzv. umělá inteligence (AI), co nám nabízí a co za to chce. Dokonce i nový papež Lev XIV. krátce po svém zvolení prohlásil, že by se katolická církev měla ve své sociální doktríně zaměřit na novou průmyslovou revoluci a rozvoj umělé inteligence.
Největší datové centrum na světě Richland Parish v Louisianě © Meta
Společnost Meta zvyšuje výdaje na infrastrukturu umělé inteligence o další miliardy. Oznámila, že letos utratí 64 až 72 miliard USD, zejména za investice do datových center. Dosud se rozpětí pohybovalo mezi 60 a 65 miliardami USD. Mark Zuckerberg, spoluzakladatel, prezident a výkonný ředitel, má totiž ambice překonat v nabídce produktů souvisejících s AI soupeře.
V USA proto spustila samostatnou aplikaci s umělou inteligencí založenou na asistentu Meta AI. Doposud byly jeho funkce dostupné hlavně v rámci vlastních platforem společnosti WhatsApp, Instagram a Facebook.
Vedení společnosti oznámilo výstavbu datového centra v Richland Parish v severní Louisianě za 10 miliard USD. Dokončení je naplánováno na rok 2030. „S potěšením oznamujeme, že Richland Parish v Louisianě bude domovem nejnovějšího datového centra společnosti Meta — našeho 23. datového centra v USA a 27. na světě,“ uvádí oficiální zpráva společnosti a doplňuje: „Kampus o rozloze 375 000 m2 bude naším dosud největším datacentrem. Bude hrát klíčovou roli v urychlení našeho pokroku v oblasti umělé inteligence.“
Místní společnost Entergy, dodavatel elektřiny a plynu, chce uspokojit energetické potřeby tohoto největšího datového centra na světě postavením tří nových plynových elektráren. Požadavek na výkon totiž šplhá ke 2 GW.
NATO si vybralo americkou AI
Uprostřed sporů o Trumpova cla, Ukrajinu a budoucnost americko-evropské aliance se operační velitelství NATO zavázalo používat pro vojenské plánování software umělé inteligence Maven Smart System (MSS) americké společnosti Palantir, která se specializuje na analýzu velkých objemů dat. Nová technologie má alianci poskytnout „přizpůsobené nejmodernější schopnosti AI a posílit naše síly nástroji potřebnými na moderním bojišti, aby mohly efektivně a rozhodně působit,“ uvedl ve zprávě generální ředitel Agentury pro komunikaci a informace NATO Ludwig Decamps.
NATO totiž bylo po desetiletí vinou nekompatibilních technologií poměrně oslabeno, a to v širokém spektru oblastí sahajících od šifrované komunikace po logistiku zásobování palivy. To právě má odstranit systém MSS, jenž byl speciálně vytvořen pro kombinaci databází v rámci americké armády. Pokud dokáže sjednocení zavést i ve všech 32 členských zemích NATO, mohlo by to výrazně zefektivnit mezinárodní koordinaci a plánování kombinovaných operací.
Pro mnoho plánovačů v americké armádě, od společného štábu v Pentagonu po bojová velitelství po celém světě, včetně evropského velitelství se sídlem ve Stuttgartu, se již stal MSS nepostradatelným. Vytvořen byl v roce 2021 jako vedlejší produkt AI Maven pro rozpoznávání objektů. Získává data z mnoha zdrojů, tajných i veřejných, a organizuje je do jediné databáze s možností vyhledávání.
Umožňuje velitelům rychle vyhledávat a křížově odkazovat na cokoli od stavu zásobování spřátelených jednotek až po cílená data o potenciálním protivníkovi nebo zprávy o místních nepokojích na sociálních sítích, bez tradičního procesu úmorného postupného prohledávání mnoha často nekompatibilních databází.
Pomocí takzvané filozofie otevřené architektury design MSS také umožňuje uživatelům přizpůsobit si své rozhraní, nebo dokonce přidat analytické nástroje třetích stran, a přitom zajistit, aby všichni uživatelé sledovali stejná základní data.
Uplatnění ovšem nachází i původně vyvíjený produkt Maven zaměřený na analýzu snímků, ten nyní provozuje National Geospatial-Intelligence Agency a jde rovněž o velmi žádanou službu.
xAI s nouzovými generátory energie
Energetická síť zaostává za rozšiřováním datových center s umělou inteligencí a tak např. společnost xAI Elona Muska používá dieselové generátory — bez povolení a na úkor životního prostředí a obyvatel. Běžně se přitom tyto zdroje používají pouze k překlenutí výpadků proudu.
V datovém centru Elona Muska s AI poblíž Memphisu v Tennessee ale aktuálně běží na 100 000 grafických procesorů H100 superpočítače Colossus a na pokrytí jejich spotřeby místní síť nestačí, proto zde napájení zajišťují čtyři mobilní generátory zásobované zemním plynem.
Ale mobilní generátory údajně využívají i další provozovatelé velkých datových center. V současném rozmachu umělé inteligence se clustery počítačů, zejména vybavených procesory (GPU) Nvidia rychle rozrůstají a jejich požadavky na energie rostou natolik, že je stávající rozvodné sítě nezvládají pokrýt. Výstavba nového vedení, předávacích stanice a zejména elektráren trvá roky a nikdo z poskytovatelů nechce čekat, aby zvládal udržel krok s konkurencí.
Společnosti xAI navíc oznámila, že pracuje na obrovském rozšíření superpočítačového zařízení Colossus, které nedávno postavila pro trénování svého modelu umělé inteligence Grok. Plánovaná výstavba má vytvořit ještě větší kolos, giganta schopného pojmout o milion GPU více, což představuje 900% nárůst proti současnému stavu. Otázkou je, zda bude mít k dispozici dostatek energie.
Na pozemcích ministerstva energetiky
I z výše uvedených důvodů USA plánují rozvíjet projekty umělé inteligence na pozemcích ministerstva energetiky. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa identifikovala 16 potenciálních lokalit, kde by mohla být vybudována datová centra i elektrárny podporující boom AI.
„Globální závod o dominanci umělé inteligence s dalším projektem Manhattan a s inovací našich národních laboratoří mohou Spojené státy vyhrát a také vyhrají,“ řekl ministr energetiky Chris Wright s odkazem na tajný americký projekt vývoje první jaderné zbraně na světě během druhé světové války.
A odkaz na „jádro“ nebyl jistě náhodný. Mezi 16 možných lokalit byly zahrnuty i Národní laboratoř v Idahu a zařízení v Paducahu v Kentucky či Portsmouthu v Ohiu, která obě vyrábějí obohacený uran pro jaderné zbraně a komerční reaktory.
Inu, bez jaderné energie se při „raketovém“ růstu poptávky po energii další rozkvět AI evidentně neobejde.