Norimberk bude od 28. ledna do 1. února 2025 opět světovým centrem hračkářského průmyslu. Na 74. veletrhu Spielwarenmesse představí více než 2 500 vystavovatelů současné inovační trendy v tomto tržním segmentu, který se celosvětově odhaduje na 1 miliardu USD.
Už tradičně budou mezi vystavovateli veletrhu Spielwarenmesse i v roce 2025 firmy z České republiky. Letos jich bude cca 30. Kromě stále oblíbených klasických dřevěných nebo plechových hraček se čeští vývojáři, výrobci a prodejci zaměřují na uplatnění nejmodernějších technologií. Ve světě pak mají velmi dobrou pověst především čeští vývojáři videoher. A rovněž ve speciální sekci startupů bude zastoupen alespoň jeden český.
Od nepaměti slouží hračky k rozvoji dětské představivosti, manuální zručnosti a inteligence. A v dnešní době jsou také cestou k základům umělé inteligence (AI).
Rostoucí význam AI
Veletrh totiž bude akcentovat i základní trendy v takových oblastech, jakými jsou umělá inteligence, digitalizace a udržitelnost.
Dnes už výrobci hraček prostřednictvím umělé inteligence celkem běžně optimalizují své schopnosti od předpovídání spotřebitelských preferencí přes návrhy po výrobu (nejen) prototypů. AI urychluje vstup produktů na trh se sníženým využitím zdrojů, usnadňuje prosazování individualizace a personalizace pomocí algoritmů, čili výrobu hraček na přání konkrétních zákazníků, a vytváří také zcela nové možnosti pro interaktivní a edukační hračky.
Ve hře je však též celá řada problémů. Jedním z hlavních je ochrana dat, zejména proto, že mnoho hraček poháněných umělou inteligencí shromažďuje a analyzuje uživatelská data. Výrobci jsou povinni zajistit, aby byla bezpečně uložena a zpracována eticky.
Potenciál umělé inteligence pro výrobu hraček je obrovský a jeho význam bude dále růst. Hodně se o tom bude diskutovat na veletržním fóru.
Průzkumy konstatují, že si děti už s hračkami využívajícími technologie od společností Microsoft, OpenAI a Epic Games hrají.
Například výrobce Curio začal v USA a dalších anglicky mluvících zemích prodávat plyšové hračky, které s dětmi mluví pomocí hlasu využívajícího AI. Jsou nabízeny dětem ve věku od tří do dvanácti let. Vybaveny jsou mikrofonem a reproduktorem a předávají požadavky dětí na servery společnosti Microsoft v cloudu Azure prostřednictvím modulu bezdrátové komunikace s certifikací Wi-Fi. Tam běží jazykový model od firmy OpenAI, který zpracované odpovědi posílá zpět plyšové hračce, jež je reprodukuje dětským hlasem.
Rodiče mají přístup ke konverzaci prostřednictvím aplikace. Podle zásad ochrany osobních údajů Curio uchovává přepsané konverzace po dobu 90 dnů a analyzuje je, aby zlepšil svou nabídku. Rodiče se samozřejmě mohou ze shromažďování určitých údajů kdykoliv odhlásit.
Kromě USA dodává Curio tyto hračky také do Kanady, Austrálie, na Nový Zéland a do Spojeného království. EU je zatím vyloučena. Před dvěma lety totiž výbor Evropského parlamentu pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele (IMCO) vyzval k větší ochraně dat a bezpečnosti IT u hraček, které lze připojit k internetu. Mnoho hraček prodávaných v EU nadále představuje pro spotřebitele „významné riziko“.
Hračky pro dospělé
Už na minulém veletrhu se osvědčila akce Toys for Kidults, jež bude nyní situována velmi nápadně u centrálního vchodu. V kategoriích Sběratelské předměty, Kreativní fantazie a Stolní hry odráží různé oblasti zájmu dospělých, kteří si také rádi hrají. Galerie nových produktů (New Product Gallery) poskytne ucelený přehled o novinkách vystavovatelů. Toto místo, kde se setkávají inovace, vhodně doplňují kreativní nápady mladých talentů z přilehlé startupové zóny a také prezentační plocha s nominovanými a vítěznými produkty renomované soutěže ToyAward.
Perspektivní je také oblast Zdravých hrdinů, což jsou hračky a hry, které posilují pohodu dětí. Jsou zaměřeny na pohyb, cvičení a zdravé stravování. Cílem je zvýšit povědomí o fyzické zdatnosti a emocionálním, duševním a sociálním zdraví prostřednictvím hry. Důraz je kladen na produkty, které podporují relaxaci, meditaci a fyzickou aktivitu.
Hit roku 2025
Jaký bude hit příštího roku, nelze zatím jednoznačně odhadnout. Jisté je, že čím dál více se prosazují hry s moderními technologiemi. Před několika lety byl enormní zájem o virtuální realitu, ta aktuálně ustoupila do pozadí. Trh na ni zřejmě ještě není dostatečně zralý. To se ovšem může brzy změnit.
Asi 76 % dětí v USA chce o letošních svátcích požádat o dárky související s hrami, přičemž téměř polovina dotázaných požaduje konzole. Vyplývá to z údajů společnosti Entertainment Software Association (ESA), která provedla průzkum více než 500 dětí (ve věku 10—17 let) ohledně dárků, které si přejí dostat k letošním Vánocům.
Toto procento se mírně zvýšilo oproti loňskému roku, kdy o videoherní produkty plánovalo požádat 72 % dotázaných.
„Videohry se od doby, kdy byli dnešní rodiče sami dětmi, dost vyvíjely, ale zábava a radost vytvořená hraním pro rodiny zůstávají stejné,“ domnívá se prezident a generální ředitel ESA Stanley Pierre-Louis. „Rodiče vidí videohry jako něco víc než jen dárek. Asi 83 % rodičů v USA říká, že hrají videohry se svými dětmi, protože slouží jako nástroj k rodinnému propojení, zejména během prázdnin.“