Veletrh, jehož počátky sahají do roku 1981, kdy se ještě jmenoval Taiwan Computer Show, urazil dlouhou cestu. Nyní se každoročně koná v Tchaj-peji a technologické společnosti z celého světa zde prezentují své inovace. Letos trval čtyři dny, přivítal 86 521 návštěvníků ze 152 zemí a dokumentoval posun od veletrhu komponentů a technologického vybavení ke konferenci světových technologických lídrů. Letos se Computex 2025 zaměřil na témata: AI a robotika, technologie nové generace a budoucí mobilita.
Pro milovníky golfu
BenQ přivezl na Computex 2025 bezpochyby nejzajímavější exponát kombinující AI a sport. Golfový simulátor založený na projektorech BenQ zahrnuje spolupracují senzory a kamery, a poskytuje hloubkovou analýzu švihů hráčů, aby jim pomáhal zlepšovat hru. Díky integraci umělé inteligence hráči získají i statistiky o trajektoriích svých úderů a vzdálenostech, kterou by míč urazil, pokud by mu v cestě nestálo promítací plátno.
Primární projektor právě na specializovaném plátně promítá golfové hřiště, zatímco sekundární zobrazuje na zemi ovládací prvky, které je možné ovládat pouze pomocí skutečné golfové hole. Každý úder je nejen na velkém plátně na základě skutečného švihu a úderu hráčů simulovaně zobrazován, ale je také zaznamenán pro potřeby pozdějšího přehrávání ze studijních důvodů. Golfové simulace jsou v USA velkým trhem a postupně rostou i v jiných částech světa.
Intel představil Panther Lake
Budoucnost Intelu visí na vlásku s názvem Intel 18A, což je 2nm křemíková atrakce nové generace, která by se měla na trh dostat v příštím roce. Procesorový gigant představil procesory Panther Lake, které by měly nahradit Lunar Lake, a to i přesto, že design bude odlišný. V reálném čase na akci předváděl testy nového procesoru v rámci aplikací umělé inteligence.
Nové notebookové procesory pak budou postaveny na kombinaci procesorů Lunar Lake, jež kladou důraz na energetickou účinnost, a Arrow Lake-H více zaměřených na výkon.
Společnost AMD na veletrhu představila grafické karty Radeon RX 9060 XT s až 16 GB paměti GDDR6 a dvojnásobnou propustností raytracingu ve srovnání s předchozí generací, takže si hráči mohou užít ty nejzajímavější hry dneška i zítřka na maximálním nastavení. AMD dále odhalila procesory Ryzen Threadripper řady 9000 a 9000 WX, postavené na architektuře Zen 5 s důrazem na výkon, energetickou účinnost a podnikové technologie AMD PRO. Výrobce čipů také představil grafické karty Radeon AI PRO R9700 určené pro pracovní stanice s umělou inteligencí.
Asus uvedl novou řadu počítačů P Series s umělou inteligencí, které jsou poháněny procesory AMD Ryzen AI PRO 300 s výkonem NPU přes 50 TOPS.
Uvedení grafických karet Nvidia
Společnost Nvidia odhalila nové produkty a technologie, které potvrzují její ambice stát se lídrem nejen v oblasti softwaru, ale i fyzické vrstvy umělé inteligence. Mezi hlavní novinky patří platforma pro humanoidní robotiku, rozšíření nabídky serverové infrastruktury a nové cloudové služby pro AI vývoj. „Fyzická AI bude dalším bilionovým odvětvím,“ řekl šéf společnosti Jensen Huang. Nvidia chce být u toho od začátku — zejména v továrnách, kde humanoidní roboti mají první uplatnění. Další novinkou je NVLink Fusion, technologie umožňující zákazníkům stavět vlastní servery na míru.
Generální ředitel Nvidie popsal další kroky ve vývoji grafických procesorů (GPU) pro datová centra s AI. Součástí jeho projevu byla i prezentace serverové jednotky GB300NVL72, která nabízí novou architekturu Grace Blackwell Ultra a slibuje o 50 % vyšší výkon proti stávající serverové jednotce GB200. Očekává se, že GB300 bude uveden na trh ve 3. čtvrtletí letošního roku. Tyto serverové jednotky pro rackové použití byly k vidění na několika místech na veletrhu, včetně stánků společností Foxconn, ASRock a Asus.
Nvidia oznámila, že nyní umožní dalším výrobcům čipů využívat její technologii NVLink prostřednictvím nové varianty s názvem NVLink Fusion. Toto vysokorychlostní propojení umožňuje bezproblémovou spolupráci více procesorů a akcelerátorů, což je klíčová vlastnost pro komplexní úlohy s umělou inteligencí.
Nvidia také odhalila nová partnerství, jejichž cílem je posílit její ekosystém výpočetních technologií s umělou inteligencí. Společnosti MediaTek, Marvell Technology a Alchip Technologies budou společně vyvíjet vlastní čipy pro umělou inteligenci optimalizované pro práci s hardwarem Nvidia. Na druhou stranu, Qualcomm a Fujitsu plánují vlastní procesory, které se integrují s akcelerátory AI od Nvidie.
MediaTek se připojuje k závodu o 2NM
Spolupráce společnosti MediaTek s Nvidia hraje klíčovou roli v prosazování jejích aspirací v oblasti AI. Kromě integrace NVLink Fusion je to také vývoj 20jádrové architektury CPU pro Nvidia DGX Spark. Tento osobní superpočítač s umělou inteligencí, vybavený společně vyvinutým superčipem Nvidia GB10 Grace Blackwell, je určen pro vývojáře a výzkumníky a je schopen lokálně spouštět modely velkých jazyků (LLM) s až 200 mld. parametrů.
MediaTek chce vyrobit svůj první 2nm čip s TSMC už letos v září. Tento křemík nové generace slibuje 15% zvýšení výkonu a o 25% vyšší energetickou účinnost oproti současné 3nm technologii.
Stánek MSI patřil k nejrušnějším. Tchajwanská společnost na veletrhu uvedla řadu produktů a jeden z nich zahrnoval již potřetí partnerství s Mercedes AMG. Tato spolupráce se promítla do notebooku, který se snaží napodobit ducha motoristického sportu AMG. Nové notebooky, MSI Prestige 16 AI+ a MSI Stealth A16 AI+ Mercedes AMG Motorsport, nabízejí procesory až do Intel Core Ultra 9 (288V) a AMD Ryzen AI 9 HX 370.
Nově prezentovaný Acer Swift Edge 14 AI je 14″ notebook, takže technicky vzato je to ultrabook. Displej, který se dá otočit až o 180°, má rozlišení 2 880 × 1 800 obrazových bodů a jde o první notebook s vrstvou Corning Gorilla Matte Pro, která podle Aceru snižuje odlesky o 0,5 %. Skrývá v sobě poměrně silný výkon ve velmi malém těle, které váží méně než kilogram.
V duchu obrany
Letošní Computex představil také skutečná vojenská taktická zařízení, která využívají umělou inteligenci ke zvýšení schopností.
Například Relajet Tech, tchajwanská společnost, pod kterou vedle Otoadd zaměřenou na audioprodukty zesilující zvuk a nabízející komplexní zvukový zážitek spadá i Thunderfortis vyvíjející a vyrábějící optické technologie vojenské úrovně v podobě např. NVG (night vision goggles — brýle na noční vidění), termovizních monokulárních kolimátorů [druh mířidla využívajícího tzv. kolimaci, tedy soustředění světelných paprsků do určitého místa — pozn. red.], termovizních zaměřovačů pro zbraně a taktické vybavení. Zaměřovače jsou bezdrátové, podpořené umělou inteligencí, disponující funkcemi, jako je termokamera a laserový dálkoměr.