Polské Ministerstvo životního prostředí a klimatu vydalo souhlasné rozhodnutí s plánem skupiny Industria postavit v zemi malý modulární reaktor od Rolls-Royce. Jedná se o první vládní stanovisko, na základě kterého může investor pokračovat v získávání dalších potřebných povolení.
Takto prezentuje možnou podobu svého reaktoru společnost Rolls-Royce © Rolls-Royce
Britská společnost Rolls-Royce SMR vyvíjející malé modulární reaktory oznámila, že polské Ministerstvo životního prostředí a klimatu schválilo potenciální výstavbu jejího reaktoru v zemi.
Žádost podala polská skupina Industria, která plánuje stavbu malého reaktoru ve speciální ekonomické zóně Kostrzyńsko-Słubicka, loni v prosinci. Pozitivní rozhodnutí ministerstvo odůvodnilo zejména tím, že je projekt ve veřejném zájmu a v souladu s národními energetickými a klimatickými cíli.
„Dnešní principiální rozhodnutí polského Ministerstva životního prostředí je mimořádně pozitivní zprávou. Umožňuje nám pokročit v našich obchodních a technických jednáních o nasazení modulárních reaktorů Rolls-Royce v Polsku,“ uvedl Alan Woods, ředitel strategie a rozvoje obchodu Rolls-Royce.
Takzvané principiální rozhodnutí je prvním oficiálním státním souhlasem s plánovanou investicí do jaderného zařízení v Polsku. Jeho získání opravňuje společnost začít s dalšími administrativními kroky, jako jsou žádosti o územní rozhodnutí nebo stavební povolení.
Polské Ministerstvo životního prostředí a klimatu stejným způsobem schválilo již celou řadu jaderných projektů. Mezi ně patří dvě konvenční jaderné elektrárny s reaktory typu AP1000 a výkonem 3 750 MW a reaktory typu APR1400 a výkonem 2 800 MW. V loňském roce pak dostaly zelenou také projekty s malými modulárními reaktory NuScale VOYGR a BWRX-300. Celkem by v Polsku mohly vyrůst až desítky malých reaktorů.
Malý, jednoduchý, pod střechou
Firma Rolls-Royce není žádný jaderný nováček. Navrhla a staví reaktory pro britské ponorky. Nyní vede konsorcium osmi firem, které mají zkušenosti s výstavbou jaderných zařízení a velkých infrastrukturních projektů. Rolls-Royce vlastní 80 % nové společnosti. Jejím záměrem je vyvinout nový typ jaderné elektrárny s malým reaktorem využívajícím lehkovodní technologie, podobné reaktorům v Dukovanech, s výkonem cca 470 MW. Hlavní výhodou by měla být cena. Jedna jednotka by po rozjezdu výroby měla stát méně než dvě miliardy liber (60 miliard Kč) při výkonu 470 MW. Pro srovnání, tradiční reaktory v Hinkley Point stojí přes 20 miliard liber (600 miliard Kč) a mají třikrát větší výkon.
Velikost projektu by ovlivnila cenu, protože úroky z půjček na velké jaderné elektrárny prodražují investici. Projekt malých reaktorů by měl být technicky konzervativní, aby snížil rizika pro investory.
Cílem je, aby se stavba nového „malého reaktoru“ Rolls-Royce dala zvládnout do čtyř let — a to od určení a schválení místa až ke schválení k provozu. Zhruba rok a půl až dva roky by měly trvat přípravné práce, při nichž se kopou základy, připravuje se staveniště a tak podobně. Tato fáze představuje zhruba 15 % celkových nákladů na elektrárnu.
V druhé fázi se na místo dopravují moduly vyrobené ve specializovaném závodě a montují se dohromady. Právě v této fázi se britské konsorcium chce pokusit přijít s hlavními inovacemi. Jde spíše o záležitosti provozní, které mají zajistit, že zakázka půjde podle plánu a bude hotova přesně na čas.
Jednou takovou inovací má být, že stavba by měla probíhat pod střechou. Půdorys navrhované elektrárny je poměrně malý. Má tvar nepravidelné elipsy o maximální délce zhruba 180 m a šířce v nejširším bodě kolem 70 m. Tu celou plány Rolls-Royce SMR navrhují ukrýt pod lehkou, ale samozřejmě poměrně odolnou střechou. Má jít o vícenásobně použitelnou konstrukci, která se tedy má přemisťovat ze stavby na stavbu.
Stavba pod střechou má mít celou řadu výhod, ale v případě klasických jaderných elektráren je nepraktická: používají se tam příliš velké díly. Konstrukce například stavbu oddělí od okolí, takže jej méně znečišťuje a obtěžuje.
Během stavby by tak nemělo být nutné ohlížet se příliš na počasí, které třeba i v mírném klimatickém pásu v některých částech roku poměrně výrazně omezuje možný rozsah stavebních činností. Celá konstrukce má být také funkční: pod střechou se nacházejí pojezdové jeřáby, které mají zjednodušit práce na staveništi.
Malý tlakovodní reaktor Rolls-Royce má plánovanou životnost přes 60 let. Souhlasné rozhodnutí vydalo ministerstvo polským jaderným projektům s instalovaným výkonem téměř 10 GW.