Generální ředitel projektu Mezinárodního termonukleárního experimentálního reaktoru (ITER) Pietro Barabaschi veřejně řekl, o čem se mluvilo v zákulisí delší dobu: totiž že toto unikátní zařízení, které má otevřít cestu k využití jaderné fúze pro energetiku, nepochybně nebude spuštěno podle plánu. Barabaschi to potvrdil během své prezentace na 29. konferenci IAEA (MAAE) o fúzní energii.
Nový časový plán výstavby ITER (international thermonuclear experimental reactor), který vzniká u města Cadarache na jihu Francie, bude předložen ke schválení výboru v průběhu příštího roku. Prodloužení harmonogramu si vyžádaly jak komplikace, které přinesla pandemie, tak výskyt technických problémů u některých unikátních dílů. Barabaschi prohlásil, že neexistuje šance, že by bylo dosaženo prvního zažehnutí plazmatu v roce 2025, jak uváděl harmonogram stanovený v roce 2016. Prodloužení bude podle něj „značné“, a jak řekl, jeho nezbytnost byla zřejmá již v roce 2020.
Unikátní kompletní modul vakuové nádoby, který byl v květnu 2022 usazen do tokamakové jámy, musel být později odstraněn. Spojovací svary mezi jednotlivými sektory nádoby nelze na místě provést, protože nepřesnosti z výroby jsou příliš veliké. Objevily se také netěsnosti v potrubí chlazení tepelného štítu kvůli koroznímu napětí způsobenému přítomností chloridů. Na opravu těchto neshod byly vypsány nové zakázky.
Barabaschi také uvedl, že došlo ke „změně kultury“. „Jsme nyní připraveni řešit problémy, kterým projekt čelí, místo toho, abychom je zametali pod koberec. Jsme dnes na dobré cestě. Připravuje se základ nového plánu přípravy. Nebudou to dobré zprávy, ale pokračujeme a uspějeme. Jsem si tím velmi jistý.“
Co se týče stavu prací, na stavbě byl dokončen systém napájení a instalace většiny zařízení pro impulzní elektrický systém. Stavební práce jsou nyní dokončeny z 80 %. Vyrobeno je všech 19 toroidálních cívek, přičemž 17 z nich je již na svém místě (zbylé dvě jsou na cestě k montáži).
Ze šesti poloidálních cívek, z nichž největší má průměr 24 m a váží 400 t, jsou dvě nainstalovány a jedna je na staveništi. Poslední z nich má být dokončena do konce roku. Do provozu byl uveden systém vodního chlazení. Hotovy jsou i instalace vybavení pro kryogenní zařízení, které vstoupilo do fáze předprovozních zkoušek.
ITER je prestižní mezinárodní projekt, který se zaměřuje na výstavbu fúzního zařízení typu tokamak. Jeho cílem je prokázat proveditelnost fúze jako energetického zdroje.
Projekt si klade za cíl dosáhnout výkonu 500 MW po dobu alespoň 400 s při 50MW vstupním topném výkonu potřebným pro ohřev plazmatu. Jinak řečeno, v plazmatu by mělo slučováním jader vznikat 10× více energie, než se vydá na jeho ohřev na dostatečnou teplotu.
Celkový příkon elektrárny však bude výrazně vyšší, cca 300 MW, celková energetická ziskovost tedy vychází výrazně níže. A navíc je pouze hypotetická, protože ITER nemá žádné systémy pro výrobu elektrické energie.