Španělsko, Francie a Belgie začaly zavádět nové předpisy, aby zablokovaly reexport ruského LNG. Zákaz překládky ruského LNG zavede Unie od příštího roku. Podle odborníků je nepravděpodobné, že by to mělo vliv na krátkodobé ceny nebo dodávky LNG.
LNG terminál © Suphanat Khumsap / iStock
EU v rámci svého zatím posledního balíčku sankcí proti Rusku přijatého v červnu zakáže od příštího roku překládky ruského zkapalněného zemního plynu (LNG) na území EU za účelem jeho odeslání do jiných regionů.
„To by mohlo zkomplikovat logistiku a způsobit bolesti hlavy některým společnostem dovážejícím ruský LNG,“ uvedl Jacopo Casadei, analytik společnosti Energy Aspects, který však zároveň poznamenal, že nařízení pravděpodobně nezpůsobí odklon dodávek z EU.
Sankce výrazně nenaruší tržní ceny, pokud Rusko zachová objem vývozu, uvedl podle agentury Montel vedoucí oddělení analýzy globálního energetického trhu v jedné evropské energetické společnosti.
„Přinejmenším jsme našli způsob, jak s těmito pravidly pracovat, a zdá se, že trh dělá totéž, takže obchod pokračuje v podstatě beze změn,“ řekl Montelu vedoucí oddělení regulace v jedné evropské firmě obchodující s komoditami.
Stále 20 %
Dovoz plynu z Ruska stále pokrývá velkou část evropské spotřeby. Podle údajů bruselské poradenské společnosti Bruegel nakoupila EU od letošního dubna do června od Ruska takřka 12,7 miliardy m3 plynu, zatímco dovoz z USA dosáhl „jen“ 12,3 miliardy m3.
Po dvou letech se tak Rusko vrátilo na pozici druhého největšího exportéra, na které ji po zahájení ruské agrese na Ukrajinu vystřídaly právě Spojené státy. V porovnání s prvním čtvrtletím roku 2024 sice dodávky z Ruska do celé EU mírně poklesly, import z USA ale klesl výrazněji. Největším dodavatelem plynu do EU zůstalo ve druhém čtvrtletí s 23,9 miliardami m3 Norsko. Pořadí největších dovozů se tak vrátilo na úroveň před ruskou invazí na Ukrajinu.
I když dodávky ruského zemního plynu potrubím se podařilo omezit, do EU se tato komodita ve větším měřítku dostává ve zkapalněné formě. Podle odhadu organizace Global Witness dovezla EU mezi lednem a červencem 2023 22 milionů m3 ruského LNG ve srovnání s 15 miliony m3 za stejné období v roce 2021. Jedná se tedy o nárůst ve výši 40 %.
Největším dovozcem ruského LNG v EU bylo v loňském roce Španělsko s 6,7 mld. m3, následované Belgií s 6,6 mld. m3 a Francií s 4,7 mld. m3. Právě tyto země nyní zavádějí předpisy pro zabránění překládky ruského LNG a jeho převozu mimo EU.
Zákaz překládky
Španělský provozovatel přenosové soustavy Enagas minulý měsíc přijal nová pravidla, podle kterých musí mít obchodníci reexportující LNG do zemí mimo EU v předchozích 15 dnech vyložen ekvivalentní neruský náklad a na stejné období musí mít také nasmlouvanou skladovací kapacitu.
Španělská ministryně energetiky Teresa Ribera byla vždy proti dovozu ruského plynu a pro jednotnou reakci EU, uvedl mluvčí ministerstva.
Mezi opatření zavedená ve Francii patří zavedení povinného hlášení ke sledování dodávek ruského LNG. Francouzské ministerstvo hospodářství nedávno zaslalo účastníkům trhu s LNG sdělení, v němž vysvětluje, jak sankce uplatňovat, uvedla mluvčí provozovatele terminálu LNG Elengy. Společnost provozuje tři z pěti terminálů LNG v zemi, včetně zařízení Montoir de Bretagne na severozápadě, které přijímá ruský LNG k překládce a jehož roční objem činí 10 mld. m3.
Belgické úřady se rovněž připravovaly na zavedení nových sankcí, ačkoliv jsou opatření stále předmětem diskuse mezi úřady, celními orgány, přístavy a společností Fluxys, která provozuje terminál v Zeebrugge.
V květnu EU schválila legislativu týkající se trhu s plynem a vodíkem, která národním vládám umožňuje zakázat dovoz ruského LNG, nicméně žádný z hlavních dovozců — Španělsko, Francie a Belgie — zatím žádné takové veto neprosadil.
Před invazí Ruska na Ukrajinu v roce 2022 importovala EU 40 % spotřebovávaného plynu z Ruska. V důsledku diverzifikace dodávek zemního plynu z jiných zdrojů, snížené celkové poptávky a pokračujícího rozvoje obnovitelných zdrojů energie se tento podíl snížil na méně než 10 %. Cílem EU je do roku 2027 postupně ukončit veškerý dovoz fosilních paliv z Ruska.
Trh je zdravý
Rozhodnutí o omezení role ruských paliv se jeví jako proveditelné: nahrávají mu totiž okolnosti na trhu. I přes složitou geopolitickou situaci spojenou mimo jiné s pokračující válkou na Ukrajině a konfliktem na Blízkém východě zatím nebyly pozorovány žádné významnější výpadky na straně nabídky LNG.
Právě to v současnosti umožňuje Evropě například pokračovat v plnění zásobníků zemního plynu před nadcházející zimou. Podle statistik Gas Infrastructure Europe byly zásobníky plynu v EU k polovině září plné z více než 93 %.
Plné zásobníky a pokračující poměrně vysoké potrubní dodávky zemního plynu do zemí Evropské unie znamenají nižší potřebu importu LNG. Ten v letošním roce stabilně klesá od března, kdy činil zhruba 109 TWh, až na srpnových necelých 74 TWh. Import zkapalněného zemního plynu (LNG) do Evropy klesl v srpnu na 6 000 000 t (8,16 mld. m3), což představuje meziroční pokles o téměř 2 000 000 t a zároveň nejnižší měsíční hodnotu od září 2021.
Na straně nabídky LNG je podle analytiků situace stabilní. Globální export v srpnu dosáhl hodnoty 31 000 000 t, což je nepatrně více než před rokem: „Globální nabídka LNG je prozatím v dobré formě,“ shrnul nedávno jednoduše situaci Ulrich Weber, analytik ve společnosti LSEG.
Pokles dodávek LNG do Evropy byl podle analytiků kompenzován vyššími dodávkami do Asie, kde obchodníci nakoupili téměř 23 000 000 t. To je prozatím nejvyšší měsíční hodnota v letošním roce.