Belgická společnost Parkwind provozující větrné farmy v Severním moři v roce 2017 uvedla do provozu větrnou farmu Nobelwind. Nedávno v jejím rámci společnost zřídila i inovativní dobíjecí stanici.
Lodě lze nabíjet bez nutnosti budování nabíjecích přístavů, díky čemuž je nový systém skutečně průlomový © Parkwind
Údržbářská plavidla větrné farmy Nobelwind o rozloze 19,8 km2, zahrnující 50 větrných turbín, jejichž elektřina pohání asi 190 tisíc domácností, mohou plně přejít na elektrický pohon. Nově se totiž mohou připojit k automatickému systému a s pomocí kabelu dobíjet své baterie větrnou energií. Jde o první technologii svého druhu představující zásadní krok k udržitelnému provozu obslužných i jiných plavidel.
Dobíjecí stanice, kterou vyvinula partnerská společnost MJR z Velké Británie, je umístěna na ropné plošině v těsné blízkosti větrné farmy vzdálené asi 47 km od pobřeží. Stanice má modulární stavbu. Její jednotlivé součásti přivezly obslužné lodě a na místě určení byly sestaveny s využitím konstrukčního jeřábu větrné farmy.
Hned po sestavení byla dobíjecí stanice farmy Nobelwind použita k dobití baterií jedné z lodí. Technologie fungovala bez potíží a nijak nenarušila provoz větrné farmy. Systém dobíjecí stanice byl nedávno testován na pobřeží. Celý proces dobíjení lodí je plně automatický a nevyžaduje zásah lidského operátora. Takové řešení je výhodné, mimo jiné i z hlediska bezpečnosti provozu.
Stanice má výkon až 8 MW a může poskytnout energii nejen plavidlům energetické farmy, ale také dalším plavidlům operujícím v dané oblasti. Představitelé společnosti MJR doufají, že zkušenosti s využitím dobíjecí stanice použijí při vývoji komerční dobíjecí stanice.
Loď připluje k dobíjecí stanici, aby mohla být automatizovaně připojena odvíjecím kabelem, a poté odpluje do bezpečné vzdálenosti, kde probíhá dobíjení jejích akumulátorů.
O vše ostatní se postará plně bezobslužný systém © Parkwind