říká Cyril Svozil jr., předseda správní rady společnosti FENIX Group a.s., která vyvíjí a vyrábí široký sortiment průmyslových bateriových úložišť.
„Vycházíme přitom z vlastních zkušeností i zkušeností našich zákazníků, díky kterým můžeme potvrdit, že dobře navržená bateriová úložiště jsou v moderním průmyslu klíčovým nástrojem pro ekonomiku firmy, úspory nákladů, bezpečnost, stabilitu, i ekologickou udržitelnost provozu. Námi vyvinutá a v Jeseníku vyráběná úložiště umožňují lépe řídit spotřebu energie, snižovat náklady, chránit se před výpadky, efektivně integrovat obnovitelné zdroje nebo poskytovat služby výkonové rovnováhy."
Silnou stránkou BESS z Jeseníku je i jejich škálovatelnost
Ta umožňuje efektivně přizpůsobovat kapacitu a výkon bateriového úložiště aktuálním i budoucím potřebám firmy bez nutnosti zásadních investic do nové infrastruktury. FENIX Group dodává kontejnerová řešení SAS s výkonem 360 kW a modulární kapacitou od 300 kWh. V případě zájmu umí celé zařízení nabídnout také jako in-house řešení, tedy do technických místností firmy. Kapacitu úložiště SAS lze řetězením a navýšením počtu kontejnerů zvyšovat zcela dle potřeb investora. Pro menší provozy má v nabídce středně-výkonové bateriové stanice MES, které firma dodává standardně v kompaktním rozměru 5 x 3 x 3 m s výkonem střídače 150 kW a kapacitou v rozmezí 201 - 804 kWh.
V centru pozornosti jsou nyní služby výkonové rovnováhy
V Česku jsou služby výkonové rovnováhy (SVR) klíčovým nástrojem pro udržení stability elektrizační soustavy, kdy ČEPS poptává vyrovnání výroby a spotřeby elektřiny v reálném čase. SVR zahrnují tři základní typy regulace:
-
primární regulace (FCR) - rychlá reakce na změny frekvence,
-
sekundární regulace (aFRR) - vyvažování výkonu v řádu minut,
-
terciární regulace (mFRR) - zásahy v řádu desítek minut až hodin.
ČEPS v roce 2025 poptává přibližně 960 MW výkonu pro kladné služby (zvýšení výroby nebo snížení spotřeby) a 330 MW pro záporné služby (snížení výroby nebo zvýšení spotřeby). Na trhu je kolem 55 certifikovaných poskytovatelů, mezi hlavní hráče patří například společnost Nano Energies, která je druhým největším poskytovatelem SVR v ČR pro rok 2025 a drží významný podíl zejména v sekundární regulaci (aFRR). Právě prostřednictvím společnosti Nano Energies poskytuje služby výkonové rovnováhy i bateriové úložiště s výkonem 1 MW a kapacitou 2,4 MWh, které FENIX Group vyvinul a vyrobil a které je od dubna 2025 v provozu ve výrobním areálu holdingu v Jeseníku.
Bateriová úložiště FENIX Group, určené pro zajišťování služeb výkonové rovnováhy, umožňují rychlou a flexibilní reakci na kolísání nabídky a poptávky energie. Tím pomáhají udržovat stabilní frekvenci sítě, což je zásadní pro prevenci výpadků a zajištění spolehlivého dodávání energie. „Za služby výkonové rovnováhy dostává jejich poskytoval finanční odměnu. Tu tvoří dvě složky. První je výnos za rezervaci, což je odměna za to, že je výkon k dispozici, připravený k případné aktivaci. ČEPS nám tedy platí za připravenost kapacity, i když nakonec nedojde k aktivaci. Druhou je výnos za aktivaci, tedy odměna za skutečně dodanou nebo odebranou energii v okamžiku, kdy ČEPS aktivuje službu. Její výše závisí na objemu a ceně aktivované regulační energie," vysvětluje Radim Gabriš, projektový manažer společnosti FENIX Group.
Cyril Svozil jr. k tomu dodává: „SVR byly a jsou často vnímány jako atraktivní zdroj přijmu, ale to už dnes díky konkurenci a rostoucí profesionalitě poskytovatelů automaticky neplatí. Důležitá je schopnost uchopit flexibilitu komplexně, a právě tímto směrem my uvažujeme a jednáme. Naše síla je v komplexnosti nabídky a služeb a schopnosti ušít řešení na míru tak, aby firma, která si naše úložiště instaluje, měla možnost vždy využít BESS tak, aby se jí investice do pořízení v rozumné době (kolem šesti-sedmi let) vrátila. Navíc svá úložiště vyvíjíme a přizpůsobujeme českému trhu, výzkum, vývoj i servisní služby jsou také ryze české. Náš zákazník má tak jistotu, že bude mít trvale k dispozici spolehlivého dodavatele a partnera."
Bateriová úložiště z Jeseníku se prosazují v praxi
Kromě řady jiných instalací (betonářský areál MARK BETON s.r.o., špičkovací stanice H.Z.C.J. a.s., špičkovací stanice NAPOS, a.s. a další) fungují dvě bateriová úložiště MES s celkovým výkonem 300 kW a kapacitou 1,2 MWh v ústeckoorlické strojírenské firmě DK Styl. Obě baterie MES umožňují firmě efektivní využití přebytečné energie z fotovoltaické elektrárny a chrání provoz před výpadky proudu.
Podle slov Ing. Vladimíra Kruliše, majitele společnosti DK Styl z Ústí nad Orlicí, specialisty na pálení a řezání plechů laserem, chce jít firma do budoucna cestou čisté energie. Proto na několik etap začala budovat fotovoltaickou elektrárnu, postupně k ní přidává i bateriová úložiště. Elektřina ve zdejším provozu pohání všechny stroje včetně laserů, ohraňovacích lisů a dalších robotických zařízení. Elektrickou energii se také snaží firma využívat u mobilních prostředků jako jsou vysokozdvižné vozíky, má i elektrické dodávky na rozvoz zboží do 300 km, využívá i osobní auta s bateriemi. Roční spotřeba elektřiny při dvousměnném provozu je 200 - 230 MWh. FVE začali ve firmě stavět v roce 2021 a její současná kapacita je 113 kWp, panely jsou umístěny kromě všech střech také na přístřešku pro auta. Už nyní má navíc připravený plán na rozšíření kapacity o dalších 40 kWp, ta bude zavěšena na stěnách.
Majitel firmy zamýšlel po zkušenostech s provozem fotovoltaické elektrárny upgradovat svůj energetický management přidáním bateriového úložiště, schopného ostrovního provozu, špičkování a také efektivního obchodování na spotovém trhu s elektřinou. Původně zvažoval kapacitu úložiště 384 kWh, ale vzhledem k efektivitě algoritmu, který společnost FENIX Group vyvinula společně s UCEEB při ČVUT Praha, se záhy rozhodl kapacitu úložiště MES navýšit až na současnou úroveň (1,2 MWh). „Vadily nám zbytečné přetoky do sítě a hledali jsme cestu, jak tuto nespotřebovanou energii „zachránit" pro firmu. Takto naakumulovanou energii tak využíváme pro druhou směnu. Baterie nás chrání i před mikrovýpadky proudu, kdy se velmi rychle přepne do tzv. ostrovního režimu a my napájíme areál buď z FVE, nebo z baterie."
Zdejší bateriové úložiště MES má stejně jako ostatní bateriová úložiště z produkce FENIX Group řadu funkcionalit, záleží jen na přání zákazníka a jeho potřebách a prioritách. Umí velmi rychle přepnout do ostrovního režimu, řada zákazníků využívá funkce peak-shavingu, tedy osekání špiček odběrového diagramu. Unikátní je jeho algoritmus, který pracuje s předpovědí počasí a který umožňuje využívat úložiště také pro nabíjení a dodávky energie z/do distribuční soustavy v cenově výhodnějších časových slotech v rámci spotového trhu OTE-ČR.
Více informací o bateriových úložištích z Jeseníku najdete na ulozistefenix.cz nebo na www.fenixgroup.cz.