Excelentní mezinárodní úspěch zaznamenali vědci z Fakulty aplikované informatiky (FAI) Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně. Výzkumná skupina kryptologů a matematických analytiků Ústavu informatiky a umělé inteligence FAI a společnosti VIAVIS a.s. obhájila před Americkým úřadem pro patenty a ochranné známky (USPTO) svůj vynález „Systém ověřování identity a licencí pro práci s vysoce citlivým daty."
Tento vynález zlínských vědců má za úkol generovat a ověřovat jedinečné licenční nebo identifikační klíče, které se používají pro ověřování softwarových licencí nebo jednoznačnou identifikaci samotných uživatelů. „Systém tak najde uplatnění zejména pro ověřování uživatelů elektronických datových systémů s extrémně vysokými potřebami zabezpečení a zároveň velmi rychlými reakčními dobami jako jsou systémy pro vojenské účely, bezpečnostní složky, integrovaný záchranný systém a další související oblasti," vysvětluje prof. Roman Jašek z FAI, jeden z autorů patentu. Používat se může také v civilních aplikacích, jako jsou například zabezpečení přístupu do budov či chytrých domácností, vstupenky nebo jízdenky na veřejnou dopravu.
„Na rozdíl od běžných řešení odolává prolomení i při velkém počtu uživatelů. Zůstává energeticky úsporný, i když obsluhuje miliony licencí, a brání převzetí kontroly nad autorizovanými systémy jinému subjektu," popisuje prof. Roman Jašek.
O patent zlínští vědci žádali, aby ochránili jedinečnost této technologie a získali výhradní právo ji využívat. Získat tento světový patent trvalo osm let. Potvrzuje hodnotu a inovativnost řešení na globální úrovni.
„Máme oficiální uznání, že jde o nový a unikátní vynález. Nikdo jiný tedy nemůže tento systém bez našeho souhlasu vyrábět ani používat. Je to velký úspěch, který posiluje naši pozici mezi špičkovými technologickými pracovišti světa a dokládá nejvyšší dosažitelnou odbornost v podávané oblasti," doplňuje prof. Roman Jašek a dodává: „Patent uznaný v USA je prestižní a potvrzuje vysokou kvalitu a globální význam technologie. Otevřelo nám to dveře na obrovský americký a světový trh a zvýšilo důvěryhodnost řešení na všech kontinentech planety".
Kromě prof. Jaška jsou autory patentu také dr. Milan Oulehla a dr. Petr Žáček z Ústavu informatiky a umělé inteligence a dr. Jan Krňávek z Ústavu matematiky FAI UTB.
„Chtěli bychom také velmi poděkovat za cenné rady a osmiletou procesní podporu specialistce na průmyslovou právní ochranu a evropské patentové zástupkyni paní Ing. Daně Kreizlové z Centra transferu technologií UTB," dodává prof. Roman Jašek.