Stále více ústavů a univerzit se pouští do projektů netradičního pěstování rostlin. Při realizaci jejich experimentů pomáhá i nejmodernější technika. Důležitým prvkem těchto systémů je sbírání dat a přenosy energií v pohyblivých částech zařízení. Zde pomáhají speciální energetické řetězy, které pracují například za podmínek silného UV záření nebo vlhkosti. Takovým příkladem je aplikace energetických řetězů firmy HENNLICH pro jednu z německých univerzit. Aplikace byla nominována na mezinárodní cenu Vector Award.
Aplikace energetických řetězů firmy HENNLICH pro německou univerzitu. Energetické řetězy přivádějí elektřinu a datové kabely ke kameře, která monitoruje vegetativní vývoj rostlin, jež jsou pěstovány ze speciálně upravených semen. Aplikace byla nominována na mezinárodní cenu Vector Award.
Jan Švarc, produktový manažer firmy HENNLICH pro energetické řetězy igus: „Naše řetězy přivádějí elektrické napájení a datové kabely ke kameře, která monitoruje vegetativní vývoj rostlin, jež jsou pěstovány ze speciálně upravených semen. Energetický řetěz pracuje v prostředí silného UV záření, které se používá k vyhodnocování vývoje zkoumaných rostlin."
Celé pěstební zařízení, jehož jsou energetické řetězy součástí, je umístěno ve skleníku speciálně postaveného pro výzkumné účely na německé univerzitě.
Energetické řetězy aplikovala divize LIN-TECH společnosti HENNLICH která se zaměřuje na instalaci energetických řetězů, lineárních vedení a jednotek, ale také například na navrhování a implementaci kolaborativních robotů, kluzných pouzder či průmyslové pneumatiky.
Společnost HENNLICH je průmyslovým distributorem komponentů i kompletních technických řešení. Firma ale také vyvíjí a vyrábí vlastní výrobky určené především pro průmysl. Příběh firmy začal před 100 lety v Duchcově, kdy stejnojmennou společnost založil Hermann A. Hennlich.