Ústav lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky VFN a 1. LF UK zakoupil unikátní přístroj, který dokáže provést kompletní analýzu krevního obrazu během 30 vteřin a zároveň umožňuje automatizovat v jednom běhu další, nová a progresivní hematologická vyšetření. Krom zřejmé časové úspory se tak do budoucnosti naskýtá možnost průlomových výsledků v diagnostice a predikci vývoje některých onemocnění, stejně jako v racionalizaci medikace.
Dnešní stávající automatizovaná hematologická analýza zahrnuje komplex vyšetření, která se vzájemně doplňují. Mezi základní screeningová hematologická vyšetření můžeme počítat analýzu krevního obrazu, to je určení počtu červených krvinek, leukocytů a krevních destiček a stanovení hemoglobinu, hematokritu a dalších parametrů, jako je střední objem červených krvinek aj. Patří sem i diferenciální rozpočet subpopulací leukocytů, to je neutrofilních, basofilních a eosinofilních granulocytů, dále monocytů a lymfocytů, celkem 27 parametrů krevního obrazu. To vše slouží k určení různých typů anemií, nebo naopak leukocytóz při zánětu, leukemií a podobně. Analýza přístrojem pak trvá asi 30 sekund.
To však někdy nestačí a pak musíme provést i mikroskopické ověření morfologie buněčných populací periferní krve a určit typy abnormálních krevních buněk, například leukemických blastů a podobně. Tato analýza však již vyžaduje řadu manuálních úkonů, které jsou mnohdy závislé na zručnosti a zkušenosti personálu. Barvení krevních nátěrů je třeba velmi náročné na kvalitu používaných reagencií, musí se upravovat pH a podobně. Kapacita mikroskopických vyšetření v laboratoři je ještě limitována časovou náročností a zrakovou únavou hodnotící laborantky - běžně toto vyšetření trvá při hodnocení 100 a více buněk v mikroskopu déle než 30 minut a denně je jedna specializovaná laborantka bez únavy zraku schopna správně vyhodnotit maximálně 20 vzorků.
Nový koncept hematologické linky však umožňuje všechny procesy této hematologické analýzy včetně mikroskopického vyhodnocení krevních nátěrů automatizovat, standardizovat a přizpůsobit konkrétním podmínkám v laboratoři. Hematologická linka XN-3000DI je tvořena dvěma hematologickými analyzátory řady XN, nátěrovým a barvícím automatem SP-10 a modulem pro digitalizaci mikroskopických preparátů DI-60. Všechny moduly jsou fyzicky propojeny transportní linkou pro vzorky a nátěry. Tedy proces probíhá jako Walk Away System - laborant prakticky může odejít a přístroj vše sám vyšetří. Analýza, včetně diferenciálního rozpočtu leukocytů, proběhne automaticky. Pracovníci laboratoře se tak mohou plně věnovat jiné odborné
práci. Fyzické propojení hematologické analýzy s přípravou mikroskopických preparátů a jejich vyhodnocením tedy významně zkracuje dobu od přijetí vzorku v laboratoři až po odeslání výsledku lékaři.
Očekáváme, že tento koncept plně automatizovaného řešení komplexní hematologické analýzy při přímém zapojení do informační sítě VFN významně zkrátí dobu čekání lékařů na výsledky a tím urychlí jejich další rozhodování o vedení léčby. Zvyšuje se tak i komfort pro pacienty v odborných ambulancích, kdy budou ušetřeni dlouhého čekání na výsledky mikroskopického vyhodnocení. Počítáme s uvedením tohoto analyzátoru i do třísměnného provozu po dobu 24 hodin.
Analýza základních hematologických parametrů na analyzátoru řady XN však díky využití technologie značení nukleových kyselin umožnuje automatizovat v jednom běhu i další, nová progresivní hematologická vyšetření. Je například rozšířena o vysoce senzitivní záchyt mladých vývojových forem buněk a buněk se zvýšenou metabolickou aktivitou. Lékař díky novým parametrům s vysokou prediktivní hodnotou může lépe předvídat budoucí vývoj onemocnění a racionalizovat medikaci. Díky tomu se může významně snížit zátěž pacienta medikamenty i ekonomickou náročnost léčby.
Expertní software linky samostatně kontroluje i technické podmínky analýzy, odhaluje možné abnormality analýzy, sleduje stav všech analytických procesů a provádí technickou validaci výsledků. Pro hodnocení výsledku zpracovává také demografické údaje, historii výsledků pacienta, hlášení a grafické výstupy analyzátorů i další specifické požadavky laboratoře nebo lékaře.
Komunikační propojení mezi moduly pomocí řídícího expertního softwaru umožňuje i vzájemné sdílení informací. Díky tomu jsou podmínky přípravy a vyšetření mikroskopického preparátu vždy individuální pro každý vzorek. Odborník, který vyhodnocuje a validuje výsledky morfologické analýzy v DI-60 má pak u každého vzorku přímý přístup k výsledkům hematologického modulu XN.
Komunikační řešení hematologické linky XN-3000DI tím plně využije moderní IT technologie ve VFN a umožňuje náhled a validaci výsledků i ze vzdálených pracovišť. Hodnotící odborník tedy nemusí být fyzicky přítomen přímo v laboratoři, a přesto může mít stále přístup ke všem výsledkům - jak číselným, tak grafickým, včetně komentářů z hematologického analyzátoru, ale i k morfologickému zobrazení buněk a jejich hodnocení z modulu DI-60. To je vhodné i pro vědecký kontakt při zapojení do mezinárodních vědeckých projektů.
Vedle uvedených parametrů je však tento analyzátor schopen podávat i další nová data pro náš výzkum. Během analýzy krevního obrazu, která trvá 30 sekund, vyhodnotí navíc další nadstandartní, výzkumné parametry:
- stupeň granularity neutrofilů - toxická granulace - význam u hematoonkologických onemocnění a sepsí
- aktivace neutrofilů - význam u sepsí
- Delta-He - rozdíl mezi střední hmotností hemoglobinu u erytrocytů a retikulocytů - význam u anémií a sepsí
- aktivované lymfocyty - v % i absolutních hodnotách, význam u sepsí.
Včasná diagnostika septických stavů by pak umožnila rychle zasáhnout antibiotiky a zabránit komplikacím, v mnoha případech smrtelných. Zavedení nových markerů septického stavu do algoritmu péče na jednotkách intenzivní péče tedy především urychlí stávající diagnostický postup. Výhodou je, že tyto další údaje má klinik okamžitě k disposici po dobu 24 hodin. Výzkum v této oblasti řešený spolu s 1. chirurgickou klinikou VFN (prof. MUDr. Zdeněk Krška, DrSc.) v rámci programu RVO VFN 64 165 „Rychlá diagnostika vybraných markerů systémové zánětlivé reakce ve vztahu k trombotickým komplikacím a sepsi v perioperačním období" bude postupně rozšířen po analýze výsledků i na další pracoviště. Získaná data budou sloužit i k výzkumu na kardiochirurgické klinice v projektu „Studium systémového zánětu u kriticky nemocných - možnosti rychlé diagnostiky sepse a její odlišení od neinfekčního systémového zánětu", který tato klinika (vedoucí prof. MUDr. Jaroslav Lindner, CSc.) řeší společně s výzkumným týmem Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky, vedeného prof. MUDr. Tomášem Zimou, DrSc.
Další průlom v časné diagnostice očekáváme i v oblasti hematoonkologie. Zde ve spojení s imunotypisací subpopulací lymfocytů pomocí průtokové cytologie, zejména v diagnostice a monitorování efektu léčby maligních lymfomů a leukemií. To jsou však jen prvé směry dalšího výzkumu.
Uvedený přístroj - hematologická linka XN-3000DI - zakoupený z prostředků výzkumného projektu Ministerstva zdravotnictví ČR RVO VFN 64 165, je zatím první, plně automatizovaný morfologický hematologický analyzátor, který byl uveden do provozu ve státech střední Evropy.