Využití umělé inteligence (AI) se stává klíčovým faktorem v dalším rozvoji fotovoltaiky. Česká společnost Schlieger vyvíjí inovativní software na bázi umělé inteligence, který má potenciál zrychlit návratnost investic do solárních elektráren až o třetinu.
Fotovoltaiku čeká díky využití umělé inteligence (AI) skutečná revoluce. Speciální software, který z tohoto důvodu vyvíjí společnost Schlieger, slibuje mimo jiné zlepšit návratnost investic do solárních elektráren. Chytrý software na bázi umělé inteligence se postará o optimální výrobu elektřiny pro majitele solárních elektráren. Zohlední energetické preference zákazníka, naučí se jeho spotřebním návykům a bude adekvátně řídit ukládání i nabídku, resp. prodej přebytků energie nejvýhodnějším způsobem.
„Umělá inteligence využije energetické požadavky domácnosti a nespotřebuje veškerou energii z baterie. Uloží si dostatečnou rezervu na brzké ranní hodiny, kdy obnovitelné zdroje ještě neprodukují elektřinu. Očekáváme, že tento software zvýší návratnost investice do solárních elektráren až o 30 %. Před spuštěním softwaru budeme ještě ladit jeho parametry na základě legislativního rámce týkajícího se komunitní energetiky v ČR. Plánujeme nasadit software do provozu v roce 2024," komentuje Petr Němeček, CPO & CTO společnosti Schlieger.
Úspora a další výhody umělé inteligence
Schlieger software bude napojen na informace o počasí, což umožní rozumně plánovat nejen spotřebu, ale i uvolňování energie z baterie do sítě. Na solární energii z FVE tak budou její majitelé moci vydělávat nejen ve dne, ale i v noci. Využití umělé inteligence jim pomůže nejen významně uspořit, ale dokonce i vydělat a zkrátit návratnost investice do pořízené FVE.
Směrem k udržitelnější energetice
Tento pokrok ve fotovoltaice představuje další krok směrem k energetické soběstačnosti jednotlivých majitelů FVE i celého Česka. Společnost Schlieger k ní za třináct let působení v této oblasti přispěla téměř třinácti tisíci instalacemi produktů i celých řešení v rámci OZE. Mimo jiné tak přispěla ke snížení emisí oxidu uhličitého na území ČR o více než 11 tisíc tun od roku 2010.
„Obnovitelné zdroje v současnosti zajišťují téměř 30 % celosvětové výroby elektřiny. Pokud bychom využili jen solární energii, teoreticky by bylo možné pokrýt spotřebu všech obyvatel Země," zakončuje Němeček.