Toyota a Nippon Telegraph and Telephone Corporation budou spolupracovat na vývoji umělé inteligence s cílem snížit počet dopravních nehod pomocí mobilní platformy. Do roku 2030 vyčlení 500 miliard jenů (cca 77 miliard korun).
Obě firmy zahájily spolupráci už v roce 2017 vývojem technologií a služeb konektivity v automobilech. V roce 2020 byla spolupráce rozšířena o řešení pro chytrá města.
Práce budou zahájeny v roce 2025 a od roku 2028 bude v souladu s trojím přístupem zahájena výstavba infrastruktury, implementace řešení a rozšíření partnerů.
Toyota očekává, že mobilní platformu AI bude využívat celá řada průmyslových, vládních a akademických partnerů.
Softwarově definovaná vozidla
Toyota pracuje na bezpečnostních a podpůrných systémech, které odhalují stále větší počet potenciálních nebezpečí a pomáhají řidičům v nouzových situacích. Dalším krokem k dosažení nulové nehodovosti je přijetí systému, který propojí lidi, vozidla a infrastrukturu. Souběžně budou vyvíjeny asistenční systémy pro řidiče s technologiemi založenými na datech a technologie autonomního řízení.
Pro dosažení těchto cílů bude Toyota vyvíjet softwarově definovaná vozidla, u nichž bude bezpečnost na prvním místě. Operační systém Arene a elektronické platformy budou přeprogramovány pro ještě lepší výměnu dat a využití umělé inteligence.
S tímto rozvojem bude stále důležitější rozvoj infrastruktury komunikující s AI, která dokáže shromažďovat a inteligentně zpracovávat obrovské množství informací a scénářů v reálném čase, aby se zlepšila efektivita celého ekosystému.
Mobilní platforma AI
Cílem je vytvořit mobilní platformu AI, která se bude skládat z několika klíčových prvků. Velmi důležité bude rozšíření datových center a zvýšení jejich výpočetního výkonu pomocí technologie IOWN od NTT. Inteligentní komunikační infrastruktura se bude přizpůsobovat různým prostředím a dopravním podmínkám v městských, venkovských i příměstských oblastech a zajistí nízkou latenci při přenosu velkých objemů dat.
Infrastruktura umělé inteligence zase bude analyzovat data v reálném čase s cílem eliminovat dopravní nehody, umožní pokročilé systémy autonomního řízení a asistenty umělé inteligence a přispěje ke snížení spotřeby energie a vyšší efektivitě v logistice.