Unikátní mikroskop Q-PHASE je založen na principu nekoherentní holografie. Zatímco jiná dostupná řešení využívají laser, nebo laserovou diodu, což zapříčiňuje nežádoucí účinky zejména v kvalitě zobrazení, Q-PHASE využívá pro osvětlení bílé světlo. Díky tomu mikroskop dosahuje vysoké kvality zobrazení. Řešení společnosti TESCAN umožní sledovat živé buňky v reálném čase a kvantifikovat jejich parametry, aniž by bylo nutné aplikovat kontrastní barviva. Díky tomu je možné vyhnout se nežádoucímu ovlivnění živých vzorků včetně patogenních či dokonce toxických jevů. Unikátní možností je také pozorování vzorků v rozptylných prostředích.
Q-PHASE najde uplatnění v širokém spektru oborů, jako jsou biologický výzkum, zdravotnictví, farmakologie, biotechnologie, metalografie, mikro-technologie, nanotechnologie, mikro-optika, elektroprůmysl atd. Primární orientací přístroje jsou biologické aplikace, zejména výzkum rakoviny.
„Vstup do, pro nás nového, odvětví optické mikroskopie je důkazem významu synergické spolupráce mezi komerční a akademickou sférou. Nejen díky tomu TESCAN kontinuálně upevňuje svoji pozici na trhu, ale ukazuje i svoji inovační sílu právě řešeními, která maximálně vycházejí vstříc potřebám vědeckých pracovníků a trendům moderního výzkumu. Naším závazkem je nabízet přístroje s vysokou přidanou hodnotou napříč všemi obory mikroskope, a tím Q-PHASE rozhodně je", uvedl Ing. Jaroslav Klíma, CEO společnosti TESCAN ORSAY HOLDING.
Revoluční mikroskop Q-PHASE byl vyvinut ve spolupráci mezi firmou TESCAN a Vysokým učením technickým v Brně. Tento počin získal již několik ocenění, jako například cenu Wernera von Siemense za rok 2013, zvítězil také v soutěži „Nejlepší spolupráce roku 2013" v ČR. Optický systém mikroskopu je patentován jak v Evropě a USA, tak například i v Euroasijském a jeho ochrana je dále rozšiřována.
MHM Q-PHASE bude oficiálně představen na kongresu The Microscience Microscopy Congress 2015 (MMC2015) v anglickém Manchesteru, kde si návštěvníci budou moci přístroj prohlédnout a vyzkoušet.