Většina domácností, které teplem zásobují teplárny, se při konečném vyúčtování tepla za vytápění a ohřev vody za loňský rok dočká mírných přeplatků. Díky tropickému létu byl minulý rok jako celek sice nejteplejší za dlouhá desetiletí, ale zimní měsíce byly přeci jen mírně chladnější než v roce 2014. Proti roku 2014 se tak vloni zvýšila spotřeba tepla v průměru o 3 %. To představuje zvýšení spotřeby tepla na domácnost zhruba o 1 GJ za rok.
Průměrná spotřeba modelového bytu s plochou 70 m2 v zatepleném domě se vloni pohybovala kolem 23 GJ. Zálohy na teplo však počítají spíše s průměrnou spotřebou 25 GJ za rok. Proto by se i letos mohla většina domácností dočkat při vyúčtování tepla za rok 2015 spíše přeplatků. I když většinou nebudou tak velké jako při vyúčtování za rok 2014.
„Přestože byl loňský rok z pohledu vytápění mírně chladnější než rok 2014, byl stále teplotně významně nadprůměrný, a proto předpokládáme, že lidé budou v rámci vyúčtování spotřeby tepla dostávat spíše přeplatky," řekl Martin Hájek, ředitel Teplárenského sdružení ČR.
Od začátku roku nabyla účinnosti nová vyhláška Ministerstva pro místní rozvoj č. 269/2015 Sb., o způsobu rozdělení nákladů na dodávky tepla. Podle ní se však budou náklady na teplo mezi jednotlivé byty rozpočítávat až za rok 2016, což se projeví při konečném vyúčtování spotřeby tepla za letošní rok až na jaře roku 2017.
„Ohledně rozúčtování tepla vznikl trochu zmatek, protože média informují o nové vyhlášce platné od 1. ledna, ale většinou už nesdělují, že vyúčtování spotřeby tepla za loňský rok ještě poběží podle starých pravidel," upozornil M. Hájek.
Smluvního vztahu s teplárnami a ceny tepla se nová vyhláška nijak netýká. Rozúčtování nákladů na teplo dodané z tepláren mezi jednotlivé byty je zcela v kompetenci bytových družstev, či společenství vlastníků a teplárny ho nemohou nijak ovlivnit.
„Teplárny budou i nadále účtovat teplo podle fakturačního měřidla na patě domu. Nový způsob rozúčtování nákladů na teplo v domě tržby tepláren nezvýší, ani nesníží," doplnil M. Hájek.
(pk)