Společnost Vetropack Moravia Glass, přední domácí výrobce skleněných obalů pro nápojový a potravinářský průmysl, dokončila náročnou přestavbu tavicí vany na čiré sklo, a to za použití nejmodernějších technologií. Po zatlučení posledního dinasového klínu do klenby opravené vany se začalo s temperováním až na 1600 °C. Rekonstrukce vany včetně navazujících technologií trvala tři měsíce a vyžádala si celkem 900 milionů Kč. Důvodem investice je nejen snaha zvýšit výkon a kvalitu produkce, ale také snížit energetickou náročnost.
„Předpokládáme snížení spotřeby energie na tavení skloviny přibližně o 20 % a úměrně tomu také pokles příslušných emisí," uvedl Miloš Kostýlek, ředitel techniky a consultingu Vetropack Moravia Glass. Nesmírně náročný projekt, během něhož byla dosavadní rekuperativní vana typu Vetropack Melter rekonstruována na U-plamennou, byl zadán osvědčené společnosti Teplotechna Teplice. Jen pro představu: během rekonstrukce bylo zabudováno více než 5000 tun žáruvzdorných materiálů a přes 500 tun ocelových konstrukcí.
Pro rekonstrukci vany byly využity nejnovější poznatky a technologie v tavení skla. U-plamenná vana s tavicí plochou 130,5 m2 a tavicím výkonem 350 t/den patří k technologické špičce. Součástí investiční akce byla i modernizace navazujících výrobních linek. Nová technologie umožňuje rychlejší a kvalitnější výrobu lahví a sklenic. Tento cíl splňují i nové chladicí pece a transportní linky studeného konce včetně nových paletizátorů. Pro vanu byla připravena také podpůrná infrastruktura, přičemž nejvíce bylo investováno do elektrických rozvoden a vodního hospodářství. Vana bude připojena na existující filtr spalin, takže po rekonstrukci budou obě vany závodu Vetropack Moravia Glass vyhovovat hodnotám emisí stanovených zákonem.
Celá investiční akce byla náročná nejen technicky a finančně, ale i z hlediska dodržení termínů. „Z vany se musela nejdříve vypustit sklovina a pak se vana musela vychladit. Rekonstruovaná vana se zase musí natemperovat a naplnit střepy a sklářským kmenem. Jen tyto vedlejší, ale nutné procesy zabraly v případě vany 51 asi 20 dnů. Vlastní rekonstrukce vany a navazujících technologií musela pak být provedena za pouhých 80 dnů," řekl Miloš Kostýlek. Akce byla naplánovaná a koordinovaná s ostatními závody mezinárodní skupiny Vetropack, takže tříměsíční výpadek nepocítili zákazníci a nebyl přerušen ani příjem střepů.
Společnost Vetropack Moravia Glass, která ke konci roku 2013 zaměstnávala 470 pracovníků, patří do švýcarské skupiny Vetropack Holding AG, předního výrobce skleněných obalů v Evropě. Obrat Vetropack Moravia Glass dosáhl v roce 2013 celkem 2,05 miliardy Kč a společnost prodala přes 840 milionů kusů skleněných obalů. Zhruba 42 % produkce vyvezla firma do zahraničí.
Obrat celé skupiny Vetropack činil loni 621 milionu švýcarských franků. Všechny sklárny skupiny (kromě Švýcarska a ČR také v Rakousku, Chorvatsku, na Slovensku a na Ukrajině) prodaly 4,36 miliardy kusů skleněných obalů. Ke konci roku 2013 pracovalo ve skupině 3014 zaměstnanců.