Společnost Siemens oznámila průlom v oblasti správy velkého počtu hardwarových řídicích jednotek ve výrobních závodech. Řešením je nová pracovní stanice Siemens Simatic Automation Workstation, která výrobcům umožňuje nahradit hardwarová PLC, konvenční HMI a edge zařízení jedinou softwarovou pracovní stanicí. Nové řešení přináší do prostředí výroby (OT) postupy známé v oblasti IT.
PLC jsou často označována za mozek továren, energetických sítí, kancelářských budov a vlaků. Stovky, dokonce tisíce těchto prvků je možné ve výrobních podnicích najít doslova na každém kroku. Každé takové zařízení vyžaduje rozsáhlé programování, aby bylo aktuální, bezpečné a sladěné s ostatními PLC v daném prostředí. Naproti tomu každou stanici Simatic Workstation lze zobrazit a spravovat z jednoho místa.
Programování, aktualizace a opravy lze do celé sestavy implementovat současně a výrobní linka tak zůstává synchronizovaná. Jednou ze situací, kdy se jasně ukazuje přidaná hodnota tohoto řešení je stav, kdy je potřeba rychle zvyšovat nebo snižovat kapacitu v reakci na výkyvy v poptávce. Výrobce již nemusí nastavovat jednotlivé řídicí prvky ve výrobě, Simatic Workstation umožňuje rychle a najednou nasadit programy přizpůsobené aktuálnímu stavu poptávky v jednom kroku.
Siemens Simatic Workstation je tzv. on-premise OT zařízení, které využívá technologii Siemens industrial edge, jež nabízí vysokou datovou propustnost s nízkou latencí potřebnou pro provoz široké škály modulárních aplikací. Řešení je ideální nejen pro tradiční úkoly automatizace, jako je řízení pohybu, sekvenování a bezpečnost, ale stává se i platformou pro budoucí úlohy automatizace. Ty zahrnují i průmyslové funkcionality AI-in-the-control-loop, jako jsou vizuální kontrola nebo robotické uchopení a umístění.
„V době kolísající poptávky a dodávek již výrobci nemohou být vázáni na jednotlivé řídicí prvky ve výrobě, které je třeba individuálně a ručně aktualizovat. Centralizovaný management je nejlepší volbou pro zvýšení viditelnosti a bezpečnosti pro výrobce spravující velký počet řídicích jednotek," řekl Tomáš Froněk, vedoucí jednotky Factory Automation a partnerské sítě českého Siemensu. „Díky Siemens Simatic Workstation se automatizace stává vysoce škálovatelnou a mění se pravidla hry, jak se továrny spravují. Dospěli jsme do bodu, kdy jediné, co nás omezuje, je naše představivost," dodal.
Počáteční nasazení pracovních stanic Simatic Workstation proběhne ve výrobních závodech společnosti Ford Motor Company ve Spojených státech. Simatic Workstation je také nejnovějším přírůstkem v portfoliu digitální obchodní platformy Siemens Xcelerator, v plánu je adaptace řešení pro další zákazníky a průmyslová odvětví.