V Turecku by v následujících desetiletích měly vyrůst hned tři jaderné elektrárny od tří různých dodavatelů. Výstavba první začne již v příštím roce. Turecké Ministerstvo životního prostředí letos schválilo zprávu o budoucím vlivu elektráren na životní prostředí. Dohodu o exkluzivním vyjednávání při výstavbě jaderné elektrárny v Turecku podepsaly začátkem prosince americká společnost Westinghouse Electric Company, čínská společnost SNPTC (State Nuclear Power Technology Corporation) a největší energetická společnost v Turecku, Electricity Generation Company. Jedná se o předběžná vyjednávání o výstavbě v pořadí třetí turecké jaderné elektrárny. Pokud se turecká státní energetická společnost s americko-čínským partnerem dohodnou, zajistí americká společnost nejen projekt a výstavbu elektrárny, ale také její provoz, dodávky paliva i následné vyřazení z provozu. Do Turecka by Westinghouse dodala pravděpodobně jednotky AP1000, které jsou rozmístěny po celém světě.
V případě Turecka by se jednalo již o třetí plánovanou jadernou elektrárnu. V první polovině roku 2015 by měla být zahájena výstavba první elektrárny v oblasti Akkuyu u Středozemního moře. Na té se dohodlo Turecko již před třemi lety s ruskou energetickou společností Rosatom. Čtyři reaktory VVER 1200 by měly vyrůst v letech 2015 až 2023. Vybudování druhé elektrárny v oblasti Sinop u Černého moře bude mít na starosti konsorcium japonských společnosti Mitsubishi Heavy Industries a Itochu Corporation spolu s francouzskou GDF Suez. Zde jsou plánovány čtyři reaktory typu Atmea 1 o výkonu 1150 MW každý. Výstavba prvního z nich je plánována na rok 2017.
Výstavba jaderných elektráren v Turecku dostala zelenou i od speciálního výboru Ministerstva životního prostředí, které koncem listopadu dokončilo posuzování zprávy o vlivu projektu první jaderné elektrárny na životní prostředí. Dokument o rozsahu přes 5,5 tisíc stran obsahuje nejen informace o ekonomickém vlivu, ale také o využívání přírodních zdrojů či seismické aktivitě v oblasti a mnoho dalších. Spotřeba energie v Turecku se pohybuje kolem 195 miliard kWh a roste o 8 % ročně. Na 70 % domácí produkce elektřiny pochází z fosilních paliv.