Poslední generaci servisního robota představí vědci Technické univerzity v Liberci v příštích dnech na Mezinárodním stavebním veletrhu v Brně. ROBOTUL® Vertical Climber 02 je v kombinaci
s technologickými nástavbami určen pro mytí, čištění stěn a inspekční činnosti na výškových budovách a průmyslových zařízeních, např. tlakových nádobách.
Platforma servisního robotu prošla několika etapami vývoje, první verze byla představena veřejnosti již v roce 2008. „Pozitivní výsledky testů ukázaly, že zvolený koncept mechaniky na principu dvou paralelně umístěných paralelogramů zajišťuje dostatečnou pohybovou funkci s možností překonávat i nesourodé plochy s drobnými výškovými nerovnostmi, které jsou eliminovány pružným uložením přídržného systému," řekl Marcel Horák z Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL.
ROBOTUL® Vertical Climber 02 je tvořen kompaktním duralovým rámem, disponuje technikou servopohonů a moderních senzorických systémů, včetně vyspělého řídicího systému a bezdrátovou komunikací, což umožňuje realizovat danou servisní technologii a částečně autonomní pohyb po vertikálních stěnách.
Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CxI) se zaměřuje na dva výzkumné programy: materiálový výzkum a konkurenceschopné strojírenství. Kromě zaměření na oblast zpracování a využití nových progresivních materiálů včetně nanomateriálů, se ústav orientuje na vývoj a využití pokročilých strojírenských konstrukcí a technologií - mechatronických systémů, robotiky, pohonných jednotek atd. V oblasti robotiky je výzkum a vývoj zaměřen na stavbu servisních robotů a efektorů pro specifické účely.
Významnou prioritou je uplatnění dosažených výsledků výzkumu a vývoje v praxi nejen v ČR, ale i v celosvětovém měřítku. Ústav rovněž úspěšně spolupracuje s řadou firem na vývoji progresivních technologií a strojních zařízení.
Foto: Technická univerzita Liberec