Na místo startu za polárním kruhem dopravila výzkumný materiál společnost Gebrüder Weiss, která je oficiálním logistickým partnerem Švédské kosmické společnosti. Sondážní raketa úspěšně odstartovala z kosmodromu Esrange ve středu 23. listopadu v 9:25 hodin a rychlostí 6 500 km/h zamířila do vesmíru. Vědecké přístroje se po parabolické dráze dostaly do výšky 260 km, kde šest minut setrvaly ve stavu beztíže, a poté se pomocí padáku vrátily na zem. Přistály v neobývané oblasti severně od kosmodromu. Tým Švédské kosmické společnosti je následně vrtulníkem přepravil zpět na základnu a vědci začali s vyhodnocováním experimentů.
23. listopadu v 9:25 odstartovala raketa s vybavením pro vědecké experimenty z kosmodromu Esrange v severním Švédsku. (Zdroj: Gebrüder Weiss / Florian Lorenz)
Stefan Krämer, vedoucí projektu mise, s ulehčením okomentoval úspěšný průběh akce: „Na startu této rakety jsme pracovali přes dva roky. Napětí bylo obrovské. Všichni partneři však napomohli tomu, že se mise zdařila. Děkuji také společnosti Gebrüder Weiss za logistickou podporu." Na místě byl při startu také Frank Haas, Head of Corporate Brand Strategy & Communications ve společnosti Gebrüder Weiss, který uvedl: „Pravidelně podporujeme vybrané projekty s významem pro budoucnost mobility. Různé testy, které při této misi na palubě rakety proběhly, mají mimořádný vědecký význam."
Raketa vynesla do vesmíru přístroje pro dvanáct vědeckých experimentů v oblastech biomedicíny, fyziky, astronomie a biologie. Byl mezi nimi například experiment NeuroBeta Lékařské fakulty Uppsalské univerzity, která se zabývá léčbou cukrovky 1. typu. Fakulta vyslala do kosmu kmenové buňky slinivky břišní s cílem jejich dalšího zkoumání a aktivování v podmínkách stavu beztíže. „U tohoto experimentu byl kritickým bodem návrat na Zem, protože vzorky musely být během dvou hodin zpátky v laboratoři v Esrange," říká Alf Vaernéus, odpovědný inženýr projektu, a dodává: „Jsme rádi, že všechno proběhlo bez komplikací."
Na palubě bylo také 13 hodinek švýcarského výrobce FORTIS, který připravil výzkum fungování hodinek ve vesmíru. „Chceme vyrábět hodinky, které budou prokazatelně funkční i ve vesmíru. Detailní výsledky tohoto testu odolnosti proti zátěži musíme ještě vyhodnotit, ale už teď můžeme říct, že všechny hodinky se vrátily bez poškození a s přesným chodem na minutu," vysvětluje Jupp Philipp, majitel společnosti FORTIS. Cílem výrobce je vyvinout první hodinky, které budou moci používat kosmonauti i na Marsu. Proto je společnost Fortis, stejně jako Gebrüder Weiss, spolupracujícím partnerem Rakouského kosmického fóra. Obě firmy v roce 2021 podporovaly analogovou misi na Mars v Izraeli.
Výzkumné vybavení pro vesmírnou misi přepravoval logistický partner Švédské kosmické společnosti Gebrüder Weiss, který se postaral o to, aby vše dorazilo na místo včas a v pořádku. „Jde o nejsevernější bod, na kterém kdy nějaké nákladní vozidlo Gebrüder Weiss bylo," říká k tomu logistický odborník Thomas Heger. Řidič kamionu strávil na cestě čtyři dny, během nichž ujel trasu dlouhou 2 000 km z Berlína přes Stockholm až k polárnímu kruhu. Heger k tomu dodává: „Celou trasu jsme byli schopni pokrýt kompletně vlastními zdroji a mohli jsme využít naše logistické know-how. Proto jsem byl od začátku přesvědčený, že to dobře zvládneme."
O misi:
Od 14. do 23. listopadu realizovala Švédská kosmická společnost v severním Švédsku svou 15. vesmírnou misi. V rámci mise nazvané „SubOrbital Express" vynesla sondážní raketa do vesmíru vybavení pro dvanáct vědeckých experimentů pro účely jejich zkoumání v beztížném stavu. Experimenty předložily výzkumné týmy z Kostariky, Brazílie, Portugalska, Itálie, Belgie, Švýcarska, Německa, Lichtenštejnska a Švédska. Cílem mise je získat poznatky pro výzkum a práci kosmonautů ve vesmíru. Přípravy této mise trvaly dva roky.