Zástupci MŽP s dalšími experty debatovali s veřejností, zastupiteli Příbrami a přilehlých obcí na téma „Ekologické zátěže a rizika na Příbramsku a možnosti jejich odstranění". Začátkem září se k aktuálním problémům a k dalšímu osudu uranových hald v okolí města také sešel s příbramským starostou Jindřichem Vařekou také ministr životního prostředí Richard Brabec. Na setkání se hovořilo o ekologických zátěžích a rizicích, které pro danou oblast představuje olovo a těžké kovy, kontaminace půd, podzemní zásobník plynu na Hájích, a zejména o situaci kolem odvalů šachet bývalých uranových dolů v Příbrami. Experti SÚJB veřejnost ujistili, že podle jejich nezávislého pravidelného měření a pravidelného monitoringu s. p. DIAMO radioaktivita žádné z hald neohrožuje život místních obyvatel.
V posledních týdnech se veřejnost na Příbramsku postavila proti záměru společnosti Ekototalbau CZ, která plánuje v blízkosti města a obcí těžit hlušinu z největší haldy v bývalém uranovém revíru. Odval jámy č. 15 čítá asi 7,6 mil. m3 hlušiny a využitelné množství uranu představuje přibližně 116 t. Povolení se vydává na 20 let a za tu dobu by se halda vysoká přes 60 m měla snížit na polovinu.
Navržený způsob těžby kritizují obce v okolí a nesouhlasí s ním ani státní podnik DIAMO, jenž podle zákona o nakládání s těžebními odpady pozůstatky po důlní činnosti spravuje. Ve svém stanovisku vyhodnotil dlouhodobý negativní dopad na bezprostředně dotčené obce a jejich obyvatele a nepředpokládá, že by za současného stavu věcí uzavřel smlouvu s danou firmou. Naopak se přiklání k řešení, že by likvidaci těžebních odpadů a sanaci haldy č. 15 provedl v budoucnu vlastními silami.
Ředitel Tomáš Rychtařík přislíbil, že DIAMO do konce letošního roku vypracuje hrubou vizi způsobu nakládání s haldami k připomínkování: „Je třeba si říci, co do budoucna udělat s haldami jako s celkem, a navrhnout komplexní řešení, na něž bude moci navázat řada legislativních kroků."
(im)