Prezidenti nejsilnějších zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Evropy sdružených v BusinessEurope - Konfederaci evropského podnikání - se sešli v Haagu na svém pravidelném zasedání. Předcházel mu mimořádný summit zaměřený na budoucí vizi Evropy a potřebu koherentní globální strategie EU. Křehké ekonomické oživení v Evropě, migrační krize a neklidná geopolitická situace podle nich vyústily v potřebu širší diskuse o vnějších i vnitřních faktorech ovlivňujících podniky operující v Evropě.
Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) reprezentoval jeho prezident Jaroslav Hanák. „Klíčovým tématem jednání šéfů evropských národních svazů byly dopady odchodu Velké Británie z EU. V byznysu převládá optimistický názor, že Britové v EU zůstanou. Mezi klíčová a diskutovaná témata patřilo udělení statusu tržního hospodářství Číně. Názory v diskusi silněji než dříve upozorňovaly na negativní dopady pro evropský průmysl," uvedl po jednání Jaroslav Hanák. Součástí programu akce bylo i setkání zástupců byznysu s nizozemským králem Vilémem Alexandrem.
Diskuse vycházela ze současné ekonomické situace v Evropě, kterou analyzovala i BusinessEurope ve svém pravidelném jarním výhledu. Ten jasně naznačuje, že trendy vývoje ekonomiky jsou stále ještě velmi křehké a stabilitu zejména v eurozóně je třeba nadále posilovat. Růst HDP pro celou EU je pro rok 2016 predikován ve výši 2 %, pro rok následující 1,9 %, pro země eurozóny je pak růst pro oba příští roky odhadován jen na
1,7 %. Zlepšení se očekává na trzích práce, kde nezaměstnanost klesne v EU pod 9 % a v eurozóně
pod 10 %.
Ve svých prognózách BusinessEurope uvádí, že před EU stojí mnoho výzev, které mají dopad na podnikání, vnitřní trh, společnou obchodní a investiční politiku. I o nich diskutovali prezidenti národních zaměstnavatelských svazů. Byznys proto podporuje současně probíhající jednání o revizi společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU z roku 2003 a její přetváření v budoucí globální strategii EU. Kapitáni evropského průmyslu volají po koherentní globální strategii EU postavené na silném ekonomickém pilíři a zaměřené na to, aby se Evropa opět stala světovým lídrem v oblasti obchodu a investic. Ekonomická dimenze musí být její neoddělitelnou součástí. Obchodní politika, včetně přístupu na trhy se zbožím, službami a surovinami, a rovněž i moderní a efektivní nástroje na ochranu obchodu musí být ústředním pilířem globální strategie EU. Apelují také na udržení Schengenského prostoru, největšího výdobytku evropské integrace, protože jeho fragmentace by měla dalekosáhlé negativní dopady.