Sezóna poutí a letních slavností je v plném proudu a kromě stále modernějších atrakcí, houpaček a kolotočů k nim neodmyslitelně patří také pouťové balonky. Pamětníkům už sotva někdo uvěří, že se ještě před třiceti lety obyčejným lehkým plynem nafouknutý balonek prodával za pár korun, dnes je to dvacetkrát i čtyřicetkrát tolik. Ani vysoká cena však nemusí být zárukou bezpečí a odborníci varují před balonky, které jsou plněné třaskavým vodíkem: mohou explodovat a způsobit vážné zranění.
Stále častěji se totiž vyskytují případy, kdy prodejci ve snaze ušetřit pár korun plní balonky namísto bezpečného helia výbušným vodíkem. Přitom bezpečného helia, které se pro plnění v baloncích prodává pod obchodním názvem Balloonium, je na trhu dostatek. „V posledním roce zájem o Balloonium mezi provozovateli stánků poklesl téměř o čtvrtinu. Vzhledem k tomu, že balonků se rozhodně méně neprodává, vysvětlujeme si to tím, že obchodníci používají k jejich plnění místo helia i vodík," tvrdí Ing. Roman Král, manažer pro maloobchod ze společnosti Air Products, což je jeden z největších světových výrobců a dodavatelů technických plynů.
Povinnost plnit balonky heliem stanoví zvláštní technický předpis TPG 401 01, o kterém někteří prodejci začali tvrdit, že byl ke konci loňského roku zrušen, takže podle jejich výkladu teď mohou balonky plnit vodíkem zcela legálně. „Z nedávného sdělení Českého plynárenského svazu adresovaného České asociaci technických plynů však vyplývá, že předpis TPG 401 01 týkající se použití technických plynů pro plnění balonků je zrušen pouze podmínečně, a to až do doby vydání ČSN 07 8304 doplněné o ustanovení řešící tuto problematiku. V současné době je tedy původní předpis stále platný," vysvětluje Jiří Chmel, konzultant České asociace technických plynů, který se dlouhodobě podílí na řešení požární bezpečnosti v oblasti problematiky plynů.
Kontrolou prodejců balonků se dlouhodobě zabývá Česká obchodní inspekce.