Nadřazené chování vám obvykle oblibu nepřinese, u dešťového senzoru střešních oken VELUX je to však vlastnost k nezaplacení. Nadřazenost dešťového senzoru všem ostatním, tedy i „chytrým" funkcím střešních oken totiž spočívá v tom, že v případě deště tento senzor otevřené okno nekompromisně zavře, ač můžete mít v aplikaci zrovna nastaveno větrání. A dokud dešťový senzor neuschne, resp. nevyhodnotí, že už neprší, tak okno nedovolí otevřít, i když budete zadávat pokyn k větrání na dálkovém ovládání či v aplikaci. Jen pár centimetrů čtverečních plochy dešťového senzoru, který reaguje na vlhkost (elektricky napájená okna VELUX) či dopadající kapky (solárně napájená), se tak za vás postará o váš klid.
Dešťovým senzorem jsou vybavena všechna motoricky ovládaná střešní okna VELUX, ať už jsou napájena elektřinou ze sítě či solární baterií. Střešní okna mohou být opatřena motorem už z výroby, ale i manuálně ovládaná střešní okna VELUX s horním madlem lze dodatečně opatřit motorem kdykoli po dobu životnosti okna. A tedy automaticky přidat i dešťový senzor, který si pak starost o zavření oken v případě deště vezme na sebe.
„Je to geniální řešení, které zajistí váš klid, respektive bezpečnost vašeho domova. Investice do motoricky ovládaného okna se vám vrátí po prvním dešti, kdy omylem necháte otevřené střešní okno, odejdete a začne pršet. Pokud se nemůžete vrátit, abyste okno zavřeli, tak vám déšť může zničit vše, co máte pod oknem - stůl, počítač na stole, dřevěnou podlahu, prostě cokoli...," ze zkušenosti varuje Martin Masár, technický školitel společnosti VELUX. Výhodou střešních oken VELUX je možnost mikro ventilace i v zavřeném stavu, a to díky ventilační klapce - okno je tedy bezpečně zavřeno, přesto do interiéru proudí čerstvý vzduch.
Dešťové senzory reagují na vlhkost, resp. dopadající kapky
Dešťové senzory střešních oken VELUX fungují na dvou principech v závislosti na zdroji energie. „U střešního okna napájeného elektřinou senzor spíná v důsledku zvýšené vlhkosti, kdy dojde k impulzu a senzor okno zavře. Pro lepší vodivost je proto pozlacený, aby reagoval co nejrychleji," vysvětluje Martin Masár a navlhčeným prstem demonstruje citlivost senzoru, který obratem střešní okno zavírá. „Dešťový senzor je neustále pod drobným napětím, má tedy odběr elektřiny, což by u solárního motoru vybíjelo baterii. Proto střešní okna se solárním napájením mají dešťový senzor s piezoelektrickým systémem, je to technologie na principu doteku - senzor reaguje na dopad a bubnování kapek a okno zavře. U solárně napájených oken je dešťový senzor součástí panelu v horní části okna," pokračuje technický školitel společnosti VELUX. Senzor je nastaven poměrně citlivě z důvodu bezpečnosti.
„Je-li součástí okna venkovní roleta, musí být dešťový senzor umístěn na venkovní straně rolety, aby byl vystaven povětrnosti, tedy dešti," zdůrazňuje Martin Masár ze společnosti VELUX na první pohled samozřejmou informaci, ale praxe přináší jiné zkušenosti. „Možná to zní jako hloupost, ale sedmdesát procent servisních zásahů, kdy zákazník hlásí, že mu nefunguje dešťový senzor, je z důvodu, že senzor zůstal schovaný pod oplechováním, aby se nezničil... Taková situace může nastat také v případě, kdy se dodatečně montuje venkovní roleta a montážník zapomene přemístit senzor z rámu okna na tělo rolety. Anebo bývá pro transport senzor opatřen krycí fólií z výroby, aby se nepoškodilo pozlacení. Tuto fólii je třeba po namontování sejmout. Pokud ji nesundám, tak první sluníčko má tendenci fólii na senzor natavit...," dodává na závěr technický školitel společnosti VELUX.