Nové moderní datové centrum mají od května v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB) v Praze. Systém od společnosti Schneider Electric bude sloužit především k provádění složitých matematických výpočtů.
ÚOCHB měl vysoké nároky na celkovou technickou úroveň, kvalitu provedení a nadčasovost technologické části infrastruktury datového centra. „Modulární, škálovatelné a flexibilní řešení, vybudované ze standardizovaných komponent, přesně reflektuje aktuální potřeby uživatele bez nutnosti předimenzování, to znamená bez zbytečně velkých investičních nákladů. Takto provedená realizace snižuje dobu výstavby datového centra, usnadňuje a zrychluje servis i obsluhu jednotlivých technologií - záložní napájení, přesné chlazení, rozvody napájení, monitoring a správu datového centra," popisuje František Mikeš, obchodní ředitel divize ITB ze společnosti Schneider Electric.
V nové, architektonicky unikátní budově ÚOCHB pak vznikl prostor moderního datového centra s vysokým stupněm provozní bezpečnosti, kde jsou k dispozici zóny pro instalaci zařízení s vysokou výkonovou hustotou (příkon až 20kW/rack), zároveň ale i zóny pro střední výkonové zatížení (10 kW/rack) a v neposlední řadě i prostor připravený pro umístění nestandardních IT zařízení, která není možné instalovat do 19" stojanů.
Správu a dohled nad celým datovým centrem zprostředkovává dohledový systém DCIM (data center infrastructure management) od firmy APC - Schneider Electric (StruxureWare Data Center Expert, včetně modulů Operation, Capacity, Change). Systém v sobě integruje a zpracovává informace o provozním prostředí, aktuálním provozním stavu jednotlivých technologií, energetických odběrových parametrech, parametrech chlazení, reálném využití a dalších kapacitních možnostech datového centra. Správa a monitoring zařízení od jednoho výrobce - Schneider Electric - přináší uživatelům komplexní přehled o stavu provozu datového centra v reálném čase a časové i finanční úspory.
Komplexní dohled nad fyzickou realizací datového centra byl svěřen firmě Power Tech, která je dlouholetým a významným partnerem firmy APC - Schneider Electric v oblasti řešení infrastruktury pro serverovny a datová centra. „Celý koncept je modulární, škálovatelný a umožňuje tak výstavbu malých, středních i velkých datových center za využití společných, vzájemně kompatibilních komponent," říká Jaromír Holub z uvedené firmy a realizátor projektu.
Návrh infrastruktury datového centra ÚOCHB začal vznikat v roce 2008. „V té době padlo rozhodnutí o výstavbě nové budovy pro oblast vědy a výzkumu, především se zaměřením na výzkum v oblasti organické chemie. Budova jako celek byla navrhována ve vysokém technologickém standardu, tak aby bylo dosaženo špičkové úrovně ústavu i v celosvětovém měřítku," uzavírá Jiří Polách z oddělení informačních technologií ÚOCHB.