Potýkáte se s nízkým tlakem vody nebo s nestabilním proudem vody z vodovodního potrubí při svých každodenních činnostech, jakými jsou mytí nebo sprchování? Nabízíme vám užitečné rady, jak odhalit a řešit příčiny těchto problémů. Naše tipy jsou vhodné pro domácnosti připojené k veřejnému vodovodu i pro ty, které vodu získávají ze svého zdroje.
Existuje několik možných příčin nízkého tlaku vody, avšak pro každou z nich existuje řešení. Měli byste začít kontrolou domácího vodovodního systému, aby se vyloučily běžné problémy. Tedy zda je hlavní vodní ventil správně otevřený, jestli nejsou kohoutky poškozené, zda není potrubí ucpané nebo nedochází k jinému omezení průtoku vody. Pokud narazíte na vážnější problém, jako je únik vody z poškozeného potrubí, bude nutné provést opravu.
Jaký je zdroj potíží?
Fluktuace tlaku vody během dne může signalizovat nedostatečnou kapacitu vodního zdroje, což je často způsobeno rozvojem oblasti vašeho bydliště, jako je výstavba nových obytných nebo průmyslových budov.
Domácí problémy s tlakem vody se mohou objevit také po přístavbách nebo během rekonstrukcí, zejména pokud dojde k nárůstu počtu koupelen nebo k instalaci dalších spotřebičů vyžadujících vodu.
Původní řešení vodovodu ve zmíněných případech nemusí stačit a bude třeba jej posílit. Existují dva způsoby řešení.
Řešení pro vodovodní řady
Pokud je v odběrním místě dostatek vody, která však nemá dostatečný tlak, je vhodné do systému na vstup vsadit domácí vodárnu, jež tlak zvýší o požadovanou hodnotu. Domácí vodárnu můžete se souhlasem správce veřejné vodovodní sítě instalovat přímo na vodovodní síť. V tomto případě je nutné použít zpětnou klapku na přítoku a dále samotné zařízení na zvyšování tlaku, tedy domácí vodárnu.
„Naprostou novinkou určenou pro zvyšování tlaku vody z řadu je PUMPA e-line E-DRIVE PHF PICOLA. Tato vodárna nové generace zajišťuje stálý tlak vody, a díky elegantnímu designu a kompaktním rozměrům pouhých 270 x 83 mm je ideálním řešením pro moderní domácnosti. Právě jedinečný design a kompaktnost dělají z Picola vodárnu nové generace. Vodárna je navíc vybavena motorem s permanentním magnetem a inteligentní regulací výkonu, což výrazně snižuje spotřebu energie. Díky dotykovému displeji a inteligentní řídicí jednotce lze tlak snadno a intuitivně nastavit," uvádí Martin Křapa, obchodní ředitel společnosti Pumpa, která se na prodej čerpadel a jejich servis zaměřuje více než 30 let.
V případě nesouhlasu správce veřejné vodovodní sítě s přímým napojením nebo při nedostatku vody z vodovodní sítě existuje druhé řešení, a to použít tzv. přerušovací nádrž, která je na vstupu vybavená plovákovým ventilem. „Do přerušovací nádrže natéká voda z řadu a vytváří v ní určitou provozní zálohu. Množství vody v této záloze zpravidla odpovídá denní spotřebě, maximálně však 500 litrům. Z přerušovací nádrže je pak pomocí čerpadla voda rozváděna do domácího vodovodu s potřebným tlakem," vysvětluje Martin Křapa. V obou případech je nutné chránit čerpadlo před suchoběhem.
Řešení pro vodu z vlastního zdroje
Nedostatečný tlak vody při zásobování z vlastního zdroje (ze studny nebo vrtu) je zpravidla dán nedostačujícím výkonem čerpadla ve vrtu nebo ve studni. V takovém případě je jediným řešením výměna čerpadla za novou a silnější variantu, ale jen v případě, že to umožňuje vydatnost zdroje vody. Zde podobně jako u vodovodního řadu platí, že pokud je vydatnost zdroje vody nedostatečná, je potřeba do systému přidat přerušovací nádrž a za ni umístit domácí vodárnu s tlakovým spínačem nebo frekvenčním měničem. Platí to jak při zajištění rozvodu vody po přístavbě či rekonstrukci, tak při snižování hladiny podzemních vod u studní a vrtů.
Jak postupovat při výběru domácí vodárny?
V dnešní době je jednoznačně nejvýhodnějším řešením použití domácích vodáren s frekvenčním měničem. Ty nahrazují řešení s tlakovým spínačem, mají integrovanou malou tlakovou nádrž a vodou chlazený motor.
„Tyto vodárny přinášejí vysoký uživatelský komfort a v porovnání s tradičními způsoby dodávky vody i úspory elektrické energie v řádu 30 až 60 %. Děje se tak, protože pracují jen s výkonem potřebným pro daný okamžik spotřeby. Díky integrované tlakové nádobě jsou vodárny velmi kompaktní a lze je poměrně flexibilně umístit například do technické místnosti. U technologicky nejvyspělejších řešení, jakým je například Calpeda META small, se navíc klade důraz na hlukovou zátěž. Ta se pohybuje kolem 47 dB, což pro představu odpovídá hlučnosti myčky nádobí," uzavírá Martin Křapa.