Na konci června se uskutečnilo v Kladně slavnostní otevření unikátních nových a modernizovaných laboratoří Fakulty biomedicínského inženýrství (FBMI) Českého vysokého učení technického v Praze zejména pro doktorský studijní program Biomedicínské inženýrství.
Unikátní laboratoře byly pořízeny a modernizovány za podpory projektů OP VVV „Modernizace laboratoří pro biomedicínské inženýrství" (reg. číslo CZ.02.1.01/0.0/0.0/16_017/0002244) a komplementárního projektu „Biomedicínské inženýrství pro znalostní ekonomiku" (reg. číslo CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_018/0002242), a to v celkové hodnotě cca 40 mil. Kč.
Slavnostního otevření se zúčastnil ředitel Odboru administrace projektů vysokých škol Ing. Michal Plechatý se spolupracovníky, kvestor ČVUT Ing. Jiří Boháček, spolupracující partneři z IKEM a další hosté.
Ing. Venuše Heřmanová, projektová a finanční manažerka projektů, k tomu dodává: „Hlavním cílem našeho projektu bylo zintenzivnit rozvoj kvalitní infrastruktury výzkumně zaměřeného doktorského programu Fakulty biomedicínského inženýrství v souladu se strategií fakulty a univerzity a současně zatraktivnit a posílit fakultní infrastrukturu pro výzkumnou práci doktorandů, podpořit lidské zdroje a zkvalitnit podmínky pro výuku."
Celkem se jedná o osm laboratoří: Laboratoř vývoje experimentálních zařízení a modulů pro biomedicínu, Laboratoř průtokových systémů pro tkáňové inženýrství a orgánovou perfuzi, Laboratoř měření a analýzy plynů v biomedicíně, Laboratoř analýzy, zpracování a modelování klinických a experimentálních signálů, Laboratoř Bio-Elektromagnetizmu, Laboratoř návrhu a vývoje inženýrských technologií pro anesteziologii a neodkladnou péči, Laboratoř mechaniky svalově-kosterního systému a Laboratoř klinického inženýrství a managementu zdravotnické techniky.
Zaměření druhého projektu upřesňuje prof. Ing. Peter Kneppo, DrSc., dr.h.c., hlavní odborný garant projektů: „Cílem projektu bylo modernizovat doktorský studijní program Biomedicínská a klinická technika na základě požadavků znalostní ekonomiky a potřeb trhu práce. Zapojením odborníků z praxe a zahraničí se upravil profil absolventa programu v souladu s mezinárodními standardy a požadavky na ještě širší uplatnění v praxi."
„Inovovaný výzkumný doktorský program je akreditován pod názvem Biomedicínské inženýrství, svým obsahem je unikátní nejen v České republice, ale i ve světě," dodává prof. MUDr. Jozef Rosina, Ph.D., MBA, děkan FBMI.
Více informací o projektech naleznete na https://op3v.fbmi.cvut.cz/projekt/2244