Přesně 11 minut trvá cesta historického zvedacího mostu v Hoříně na Labi u Mělníka do nejvyššího bodu a zpět. Ojedinělé, počítačem řízené technické řešení na kamenném mostě z roku 1905 umožňují také energetické řetězy dodané litoměřickou společností HENNLICH. Ty dodávají energie a signály do pohyblivých částí mostu.
Jan Švarc, produktový manažer firmy HENNLICH pro energetické řetězy igus: „Energetické řetězy, které jsme pro most navrhli a dodali, umožňují přenos energií a signálů z pevné do pohyblivé části mostu, která se při průjezdu lodí musí zvedat. Pro most jsme dodávali kompletní energetický řetěz o délce přes 8,5 metru, včetně kabelů a vodicího žlabu. Celková délka třiceti kabelů v energetickém řetěz dosahuje 700 metrů."
Původní historický most stavbaři v průběhu dvou let rozebrali a následně jej vrátili, ale již v kovové konstrukci, která umožní zvedání mostu. Hydraulické válce, kterými je most osazen, zvedají zhruba 100 tun konstrukce a 300 tun kamene do výšky pěti metrů. Díky tomu mohou pod mostem proplouvat lodě o výšce až sedmi metrů. Technická památka tak vyhoví i nárokům pro plavbu nejmodernějších lodí směřujících z Mělníka do Prahy. Zvedání mostu je řízeno centrálně počítačem a je tak plně automatizovaný.