Nebezpečí lesních požárů je celosvětově na vzestupu. S každoroční pravidelností s nimi zápasí i středomořský Kypr, jehož letní sezóna je pověstná suchem a vysokými teplotami. Nárůst požárů ohrožuje nejen místní obyvatele a ekosystémy, ale také nese vyšší riziko pro hasičské sbory, což zvyšuje potřebu vyvíjet nové metody prevence a detekce požárů. Právě tímto směrem se vydal projekt technologické společnosti Huawei, kyperského operátora CYTA a startupu Probotek, který byl nasazen v kyperském národním parku Athalassa.
Pro boj s přírodním živlem byl vyvinut speciální systém založený na pokročilých dronech připojených k 5G síti, které i s pomocí umělé inteligence detekují ohniska, v reálném čase odesílají data záchranným složkám a mapují zasažené oblasti. Dron vyvinula společnost Huawei, program umělé inteligence navrhl startup Probotek a o připojení se postaral operátor CYTA. Systém představili novinářům a dalším hostům z řad akademiků i vládních činitelů zástupci všech tří společností od hlavičkou programu „Smart & Green Village" 19. října v kyperském hlavním městě Nikósii.
Základem systému je síť senzorů strategicky umístěných napříč celým územím. Pomocí 5G sítě jsou senzory propojeny s platformou pro správu incidentů a s drony, které v pravidelných intervalech kontrolují území ze vzduchu. V případě, že senzor vyšle upozornění na krizovou situaci, vyrazí do oblasti průzkumný dron, jehož záběry analyzuje umělá inteligence. Pokud je na záběrech vyhodnocen kouř či oheň, na místo jsou okamžitě přivoláni hasiči. Dron přitom po celou dobu incidentu zůstává ve vzduchu a monitoruje situaci, díky čemuž mají záchranné složky přehled o chování ohně či vzniku dalších ohnisek.
Obchodní ředitel společnosti CYTA George Metzakis poukázal na to, že zásadní vliv na úspěch celého projektu má právě 5G síť, která poskytuje vysokorychlostní připojení s nízkou latencí nezbytné pro provoz dronů a přenos dat v reálném čase. „S rozvojem 5G se nám otevírají nekonečné možnosti, od převratu v reagování na mimořádné události až po napájení inteligentních měst, což zvyšuje kvalitu života všech občanů. Je to změna, která mění pravidla hry, a my jsme nadšení, že stojíme v čele této transformační technologie."
Systém byl poprvé nasazen ve formě pilotního projektu před necelými dvěma lety na ploše lesa Syggrou nedaleko řeckých Atén. Jeho funkce byly od té doby zdokonalovány a důkladně prověřovány a po úspěšné testovací fázi se projekt rozšiřuje i na Kypr. Zavedení systému včasné detekce požárů na Kypru je součástí dlouhodobého programu Huawei „Smart & Green Village", jehož cílem je zpřístupnit připojení a inteligentní vzdělávání napříč venkovskými oblastmi. „Věříme, že digitální technologie, jako je umělá inteligence, cloud a 5G, se rychle integrují a široce uplatní v různých odvětvích. To usnadní digitální transformaci a udržitelný socioekonomický rozvoj a přinese hmatatelné výhody celé společnosti," podotkl Radoslaw Kedzia, viceprezident Huawei v Evropě.
Na tiskové konferenci promluvil také Andreas Christou, zástupce generálního ředitele kyperské Správy lesů. „V boji proti požárům nemůžeme zůstat lhostejní. Ještě důležitější je, že nikdo nesmí zůstat stranou," uvedl Christou. „Nesmírně nás těší, že odhodlání soukromého sektoru v tomto směru potvrzuje inovativní program detekce požárů ‚Smart & Green Village' od společnosti Huawei." Jeho slova vzápětí potvrdil náměstek ministra pro výzkum inovace a digitální politiku Philippos Hadjizaharias, který také ocenil spolupráci veřejného sektoru se soukromým. „Iniciativy, jako je tato, podporují strategii vypracovanou naším ministerstvem pro rozvoj chytrých měst na Kypru s využitím inovací a technologií k řešení významných problémů, jejichž vyřešení zlepší kvalitu života našich občanů."