Vědecké pracoviště CEITEC na Vysokém učení technickém v Brně (VUT) představilo nově instalované výpočetní systémy Nvidia DGX A100 a Nvidia DGX H100, které umožní rozšíření možností ve výzkumu a aplikacích umělé inteligence. Tyto systémy spojují dvě generace technologie Nvidia DGX, což zajišťuje výjimečnou výpočetní kapacitu a flexibilitu pro různé výzkumné a průmyslové aplikace.
Prof. Pavel Václavek, PhD., vedoucí výzkumné skupiny Kybernetika a robotika a koordinátor výzkumného programu Průmyslová kybernetika, instrumentace a systémová integrace na CEITEC VUT, zdůrazňuje využití nových systémů v rámci projektů programu Digital Europe, jako jsou EDIH-DIGIMAT, zaměřený na digitalizaci a robotizaci výrobních společností, a AI TEF AI-MATTERS, síť testovacích prostředí pro ověřování AI v průmyslovém sektoru. „V rámci našich služeb EDIH a TEF poskytujeme firmám možnost experimentovat s AI, vzdělávat se a testovat aplikace umělé inteligence na špičkových systémech, které jsou součástí nově instalovaného superpočítače," vysvětluje prof. Václavek. „Tak umožňujeme malým a středním podnikům do 499 zaměstnanců využívat pokročilé technologie za 100% dotovanou cenu. Naším cílem je i integrace systému DGX s dalšími technologiemi našeho RICAIP Testbedu Brno tak, abychom mohli zpracovávat data z výrobních strojů a robotů v reálném čase."
Nové systémy DGX A100 a DGX H100, každý s osmi navzájem propojenými GPU akcelerátory a celkovou pamětí 640 GB, poskytují výkonné nástroje pro masivně paralelní výpočty, což je klíčové pro zpracování rozsáhlých datových setů získaných z dat s výrobních technologií. Oba výpočetní uzly jsou propojeny sítí InfiniBand s přenosovou rychlostí až 200 Gb/s, což zaručuje mimořádně rychlou a efektivní komunikaci mezi systémy. Kromě vysokého výkonu poskytují tyto systémy také robustní softwarovou vrstvu, včetně předinstalovaného a vyladěného prostředí pro strojové učení, které umožňuje snadné a rychlé nasazení do provozu.
Další výhodou je přímé propojení s online databází nejpoužívanějších frameworků a knihoven pro AI, což umožňuje uživatelům snadno stahovat a používat různé softwarové nástroje ve formě kontejnerů, což urychluje vývoj a implementaci AI aplikací. „Díky těmto systémům můžeme nabídnout firmám a našim vědcům přístup k nejmodernějším technologiím, což umožňuje rychlejší a efektivnější výzkum," dodává prof. Václavek. Po instalaci kampusové 5G sítě je toto dalším doplněním infrastruktury RICAIP Testbedu Brno v této oblasti.
CEITEC VUT tak potvrzuje svou pozici předního vědeckého pracoviště v oblasti výzkumu a využití nejmodernějších technologií pro podporu vědy a průmyslu.
Zařízení Nvidia DGX patří mezi nejvýkonnější sériově vyráběné systémy pro AI a hluboké učení dostupné na globálním trhu. Tyto specializované a výkonné systémy dodala společnost M Computers s.r.o., certifikovaný partner společnosti Nvidia v České republice a v regionu východní Evropy.
Tuto tiskovou zprávu vydáváme společně s M Computers.