Ve středu začal v areálu soulského výstaviště KOEX mnou tolik očekávaný veletrh Smart factory + Automation World 2023 a hned první den mi nabídl několik velmi zajímavých řešení pro automatizaci výroby. Prvním jsou jednoznačně mobilní transportní roboty, které vyvíjí korejská firma Yejun.
Tato automatizovaná vozítka Yejun jsou vhodná zejména do automotive, uplatnění však naleznou i v jiných oblastech průmyslu a dokonce i ve zdravotnictví.
„Máme partnery v Evropě a naše roboty využívá například nemocnice ve Slovinsku k rozvozu jídla či transportu zdravotnického materiálu," vysvětluje Yoon Kang, obchodní ředitel firmy, a dodává, že vozítka byla užitečná i v době pandemie v testovacích centrech.
Společnost Yejun nabízí tři modely, které se liší nosností. První může převážet materiál do hmotnosti 100 kg, druhý disponuje 250 kg nosností a poslední model může převážet náklad o hmotnosti až 500 kg.
Díky mnoha bezpečnostním senzorům mohou autonomní roboty bez problémů pracovat spolu s lidmi bez rizika střetu či zranění. Zajímavostí je, že roboty Yejun splňují jako jediné produkty tohoto typu v celé Jižní Koreji bezpečnostní standard ISO 13482 [řeší bezpečnostní požadavky na roboty pro osobní péči - pozn. red.].
Z vozítek lze vytvořit i celou flotilu ovládanou přes pohybový systém (FMS - functional movement system), který si společnost Yejun sama vyvinula. „Systém pomáhá například při nasazení autonomních mobilních robotů ve vícepodlažních budovách. Prostřednictvím FMS mohou odpovědní pracovníci vozítkům přidělovat práci na vyžádání či distribuovat naplánované úkoly mezi jednotlivé roboty prostřednictvím grafického uživatelského rozhraní," pokračuje Yoon Kang s tím, že systém lze propojit s ostatními podnikovými systémy typu SAP či MES.
Všechny tři modely vydrží v provozu 10 hodin (bez ohledu na nosnost). Po skončení svého úkolu se roboty automaticky vracejí do nabíjecí stanice, kde doplňují energii. Plné nabití akumulátoru trvá přibližně 2 hodiny.
Pro české výrobní firmy by mohla být důležitá i informace, že společnost Yejun v Evropě v současné době spolupracuje s partnery v Rakousku, Slovinsku a Německu. „Rádi bychom však v brzké době navázali další partnerství i s ostatními zeměmi v CEE regionu, včetně České republiky," říká na závěr Yoon Kang.
V případě zájmu o zprostředkování kontaktu se můžete obrátit na redakci Technického týdeníku.