Společnost ABB na konci června zveřejnila výsledky čtvrtého ročníku ABB University Award, soutěže vědeckotechnických projektů vysokoškolských studentů v akademickém roce 2014/2015. Vyhlášení proběhlo v Akademii věd ČR v Praze.
Cílem této iniciativy je ocenit zájem a práci studentů a motivovat je k jejich dalšímu odbornému rozvoji a lépe je připravit na praxi. Studenti mohli projevit svůj potenciál a znalosti v jednom z doporučených odvětví: energetika, pohony, robotika, automatizace výroby, efektivní využití energie, ale i v jiných technických směrech. Již podruhé se partnerem stala IAESTE ČR, mezinárodní organizace pro výměnu studentů za účelem získání technické praxe.
„Počet zájemců o soutěž ABB University Award 2015 se oproti loňskému ročníku téměř zdvojnásobil, což nás velmi těší. Potvrzuje to, že tento typ projektů je pro studenty skutečně přínosný, má smysl do něho investovat a kontinuálně tak podporovat vzdělávání v České republice," řekla ředitelka pro PR a marketingovou komunikaci společnosti ABB ČR Lucie Melicharová Jandová a dodala: „Soutěž ABB University Award se snaží oslovit co nejvíce studentů technických vysokých škol a zároveň jim dává možnost na konkrétních vědeckotechnických projektech představit nejen svůj talent, ale také rozvíjet své odborné znalosti i prezentační dovednosti."
Stejně jako loni i letos se všichni finalisté zúčastní tzv. science tripu (odborné exkurze) do výzkumných a výrobních závodů ABB v Německu, konkrétně do závodu na výrobu průmyslových stejnosměrných měničů a vakuových vypínačů v Ratingenu a do technologického centra v Ladenburgu, které patří k nejlepším. V něm se nachází centrum pro výzkum a vývoj robotiky, které vyvinulo unikátní průmyslový robot YuMi, jenž dokáže během výrobních procesů spolupracovat s lidmi. Vítězové si navíc odnesou tablet od společnosti Samsung a další hodnotné ceny.
Do finálového kola ABB University Award 2015 se z celkového počtu 83 přihlášených (51 bakalářských prací a 32 diplomových nebo disertačních prací) dostalo celkem 20 nejlepších studentů, kteří své práce prezentovali před odbornou porotou v čele s Ing. Františkem Bernatem, CSc., z divize Automatizace výroby a pohony ABB. Dalšími členy poroty byli prof. Ing. Viktor Valouch, CSc., z Ústavu termomechaniky AV ČR, Mgr. Petr Závada, CSc., DSc., z Fyzikálního ústavu AV ČR, Ing. Tomáš Haubert z Katedry elektrických pohonů a trakce FEL ČVUT, Ing. Petr Nemšovský z divize Systémy pro energetiku ABB, Ing. Pavel Grečner z obchodní jednotky Robotika ABB a Ing. Petr Božek z Vývojového oddělení Informačních systémů ABB.
„ABB je jako technologická společnost světového věhlasu jedním z nejvýznamnějších zaměstnavatelů absolventů technických univerzit v ČR. Rádi proto již podruhé spoluorganizujeme tak významnou soutěž, jakou ABB University Award bezpochyby je. O její kvalitě svědčí nejen již tradiční obliba u studentů elektrotechnických a strojních fakult, ale od letoška také hojná účast studentů a absolventů ostatních technických oborů," komentoval spolupráci Václav Pavlík, národní tajemník IAESTE ČR a dodal: „I přesto, že se do soutěže rok od roku hlásí stále větší počet studentů, kvalita přihlášených prací nikterak neklesá. To svědčí o kvalitách studentů českých technických vysokých škol, ale také o prestiži soutěže jako takové. Pro IAESTE ČR znamená ABB University Award jeden z důležitých projektů, ve kterých se sbližuje akademická a komerční sféra, což je jedno z hlavních poslání naší organizace."
Porota soutěže vzhledem k téměř dvojnásobnému počtu přihlášených zájemců oproti roku 2014 neměla jednoduché rozhodování. Všech 17 studentek a 64 studentů se zadání zhostilo velmi profesionálně a svými pracemi prokázalo nejen potřebné odborné znalosti, ale především velký zájem a potenciál pro obor.
V každé z celkem tří kategorií byly oceněny tři nejlepší projekty:
Nejlepší bakalářská práce (1. - 3. místo):
1. Martin Zlámal: Návrh a realizace real-time komunikace pro senzorickou síť s webovou řídicí aplikací
2. Jan Filip: Rozšíření řídicího systému pro magnetickou manipulaci na zakřiveném povrchu
3. Adam Gavač: Návrh Stirlingova motoru pracujícího při nízkém rozdílu teplot
Nejlepší diplomová nebo disertační práce (1. - 3. místo):
1. David Tomeček: Tenké vrstvy organických polovodičů pro chemické senzory
2. Lukáš Kekely: Software-Controlled Network Traffic Monitoring
3. David Fenderl: Experimentální ověření vlastností proudění v lopatkové kaskádě středorychlostního tunelu a potvrzení výsledků pomocí CFD simulací s ohledem na vliv drsnosti povrchů
Nejlepší projekt na sociální síti Facebook (rozhoduje celkový počet hlasů):
Jan Filip: Rozšíření řídicího systému pro magnetickou manipulaci na zakřiveném povrchu