Společnost Ceratizit letos na MSV nevystavuje, na EMO do Hannoveru ale přivezla velkou expozici, v níž prezentovala nejen svá ověřená řešení, ale také dvě žhavé novinky. První se týkala oblasti udržitelného rozvoje, druhá pak služeb spojených s nástroji na obrábění v podobě výdejního automatu.
Uhlíková stopa je v současné době v průmyslu hodně diskutovaným tématem a pro některé firmy navíc brzy začne platit povinnost vykazovat dopad svého podnikání na životní prostředí. Proto Ceratizit vytvořil svůj PCF kalkulační model, podle kterého vypočítává uhlíkovou stopu každého produktu. [Krátce jsme jej avizovali již v TT 2023/12 — pozn. red.]
„Klasifikační model jsme postavili na stejném principu, jako je třeba u elektroniky, takže zákazník bude vždy vědět, jaké má daný produkt parametry, a může si podle toho vybrat ten, jenž bude nejlépe zapadat jak do jeho potřeb, tak i ESG strategie,“ vysvětlila mi přímo na stánku marketingová koordinátorka Lucie Fialová.
Sklad přímo na pracovní ploše
Velkou novinkou, kterou Ceratizit veřejnosti představil přímo na hannoverském veletrhu, je Tool Supply, výdejní automat na značkové nástroje. V podstatě jde o zařízení, které vypadá na první pohled jako běžný výdejní automat na jídlo.
„Zákazník jej může mít u sebe na ploše ve výrobní hale a má tak vždy k dispozici přesně takové nástroje, které potřebuje. Skříň se ovládá čipem či kartou, kterou běžně zaměstnanci používají při příchodu do práce, takže odpovědní pracovníci mají přehled o tom, který zaměstnanec si bral jaký nástroj a kdy,“ řekla mi dále Lucie Fialová, podle níž tak lze sledovat nejen množství vydaných věcí, ale také ekonomičnost. Po přiložení karty či čipu se na displeji zobrazí výběr nástrojů, případně lze daný nástroj zadat i přímo kódem. Pracovník si nástroj vybere a ten se pak vydává úplně stejným systémem jako u ostatních výdejních automatů čehokoliv.
„Jde vlastně o mini konsignační sklad na pracovní ploše. Zákazník platí až v momentě odběru za daný kus a my se staráme o veškerý servis. Protože jsme na automaty napojení, vidíme, když nástroje docházejí, a naši technici do firmy přijedou a doplní je.“
Ceratizit nabízí několik typů těchto automatů. Na svém stánku měla vystavenou například i skříň, která je univerzální. Pokud už má zákazník skříň na značkové nástroje, může k ní připojit další, do níž lze dát nástroje i od jiných výrobců. „Tato varianta je tedy řešena systémem master-slave. U skříní určených pro nástroje jiných výrobců ale neprobíhá náš servis. Zákazník si jej zařizuje vlastními silami.“
Všechno mají pracovníci hned po ruce, nemusejí tedy nástroje hledat ve velkém skladu, což šetří i čas. A také vědí, že to, co potřebují, mají vždy k dispozici, protože je postaráno o doplňování. A to buď na pravidelné bázi, nebo i individuálně, na urgentní zavolání. Do automatu lze uložit více než 80 různých nástrojů a úložný prostor je možné rozšiřovat připojováním dalších automatů a výdejních skříní.
„Cenově se to má tak, že zákazník má automat v pronájmu, skříň je tedy naše a zůstává naše. Platí nám pronájemní paušál v závislosti na svém obratu a poté se cena upravuje podle odběru. Dokud neodebere, neplatí.“
A to je i výhodné, protože firma nemusí držet sklad, případně ne tak velký. Výhodou také je, že lze velikost přihrádek nastavit, takže je v nich možné mít malé destičky i velké nástroje. Větší výdejní skříň je vhodná i pro nástroje typu velikých vrtáků.