Statistiky Mezinárodní federace robotiky (IFR) uvádějí, že v roce 2021 bylo v Česku do procesů zapojeno asi 3× více robotů než v roce 2010. Zároveň tento zdroj řadí Českou republiku na 15. příčku v žebříčku států s nejvyšším nárůstem co do počtu robotů.
V současnosti se podle IFR v Česku nacházejí zhruba 3—4 % evropských robotů, kteří se kromě zpracovatelského průmyslu zapojují do práce v odvětví pojišťovnictví či zdravotnictví. Jejich využití ve společnostech kvitují zaměstnavatelé i jejich živí kolegové. Odborníci z organizace Meili Robots v roce 2022 očekávají, že v rámci robotizace a automatizace procesů budou na vzestupu především rozvážkové roboty, poptávka po robotech a jejich schopnostech však poroste napříč segmenty. Díky zdokonalování umělé inteligence totiž roboty zvládají čím dál složitější úkony a do chodu svých firem je tak zapojují zaměstnavatelé rozrůstajícího se okruhu odvětví. Podle predikce Meili Robots chce do rozšíření robotiky ve svých organizacích investovat v následujícím roce až 88 % společností.
Nadprůměrnou robotizaci a její další růst v České republice potvrzují také IT odborníci ze společnosti Algotech, přestože se v počtu robotů řadíme k evropskému průměru. „Podle statistik dnes v Česku funguje 3× více robotů než v roce 2010. Mezinárodní federace robotiky řadí Česko na 15. příčku v žebříčku států s nejvyšším nárůstem počtu robotů. V současnosti se v Česku nacházejí zhruba 3—4 % evropských robotů, což je 2× víc, než by odpovídalo velikosti české ekonomiky,“ uvádí Algotech.
DIGITÁLNÍ „ZAMĚSTNANCI“
Procesy robotizace ovšem nespočívají pouze v nasazování robotů fyzických, ale i softwarových. Zaměstnávání digitálních kolegů již znají například v pojišťovně Uniqa, která v posledních třech letech nasadila celkem 10 robotů, jejichž každodenním úkolem je převzít opakující se rutinní úkony. Roboty dokonce pojmenovávají, právo určit jejich jméno má vždy ten zaměstnanec, jenž jeho nasazení úspěšně navrhl. A tak například Hedvika od svého nasazení v roce 2018 spolehlivě zpracovává exekuční příkazy v týmu penzijního spoření a důchodového připojištění, zatímco o rok mladší Tomáš je v on-line spojení s databází Slovenské kancelárie poisťovateľov (SKP) a na základě rodného čísla potenciálního zákazníka zjišťuje jeho předchozí škodní průběh, čímž na Slovensku hlídá správné započtení bonusu nebo malusu do sazby pojistného každého klienta. Roční „slečna“ Vinky má na starosti spárování vinkulací z banky se správnými pojistnými smlouvami, nesmlouvavá Uršula slouží pro prevenci praní špinavých peněz.
CESTY K INOVACÍM PŘÍMO OD ZDROJE
S náměty na robotizaci svých pracovních úkolů nebo jejich částí, které zatěžují stále stejnými činnostmi, přicházejí sami zaměstnanci. Každý takový podnět je přezkoumán, aby se rozhodlo, zda je skutečně daná oblast pro automatizaci vhodná. To zahrnuje podrobnou analýzu pracovního procesu, vzájemných provazeb úkonů a rovněž rozbor možností a dostupnosti interních i externích zdrojů, zejména informačních. Tým zaměřený na automatizaci pak rozhoduje, zda je daný proces pro robotizaci vhodný. Pokud ano, nastupuje nejprve analytik, aby vytvořil podrobnou dokumentaci procesu. Na základě ní následně vývojář „naučí“ robot jeho práci. Celý tento vývojový cyklus trvá od několika týdnů po několik měsíců podle povahy a složitosti automatizovaného procesu. RPA tým má pak na starosti uvedení do praxe a dohled nad provozem nového digitálního kolegy, nad jeho režimem a případným rozšířením kompetencí.
Zaměstnavatelé u robotů oceňují nízkou chybovost, digitální kolegy však hodnotí pozitivně i „živí“ zaměstnanci. „Robotům nevadí monotónní práce, která naopak unavuje živé pracovníky. Když je osvobodíme od nudných úkonů, které navíc svádějí při velkém množství zpracovávané agendy k vyšší chybovosti lidského personálu, mohou se o to intenzivněji věnovat jiným úkolům s vyšší přidanou hodnotou. Tam mohou využít své schopnosti a zkušenosti pro tvůrčí práci, a ta je pro ně nesporně lákavější výzvou,“ zhodnotil přínos robotů pro větší využití kapacity lidí Rastislav Havran, člen představenstva skupiny Uniqa odpovědný za divizi operací a IT.
Dalším příkladem využití robotizace v nezpracovatelském odvětví může být i nedávné nasazení robotu do Fakultní nemocnice v Ostravě, kde bude pomáhat v oblasti urologie, chirurgie a gynekologie. Z celosvětového využití stojí za zmínku samořízený robot, který rozváží v Moskvě jídlo, nebo ten v Řecku, který třídí zásilky na poště. Třikrát rychleji než člověk.