Pojem digitalizace už v českých průmyslových firmách není velkou neznámou. Jejich zástupci si čím dál více uvědomují její přínosy a nepostradatelnost pro úspěšnou budoucnost. Jak české společnosti vnímají inovace a trendy Průmyslu 4.0? Jaké výhody v digitalizaci vidí a jakou roli v inovacích hraje motivace zaměstnanců? Na to odpověděl unikátní výzkum realizovaný na začátku letošního roku.
V lednu letošního roku provedla agentura Foresite na zadání společnosti Autodesk unikátní výzkum mezi 150 zástupci průmyslových společností v ČR na téma inovace a digitální transformace. Digitalizace, automatizace, sběr velkých souborů dat z výroby, strojů či produktů, jejich analýza a využití v rozhodování a řízení firem tvoří základ tzv. digitálních továren. Tyto inovace a trendy označované také jako Průmysl 4.0 přinášejí zásadní zlepšení všech podnikových procesů od návrhu a výroby přes řízení logistického řetězce až po zákaznickou podporu a údržbu během životního cyklu produktu.
Průzkumu se zúčastnili společnosti ze zpracovatelského průmyslu, výrobci strojů a zařízení a strojírenské podniky. Více než polovina respondentů reprezentovala malé společnosti do 49 zaměstnanců, zhruba čtvrtinu velkých společností (50 a více zaměstnanců) pak tvořily podniky s více než 100 zaměstnanci.
TEMPO INOVACÍ URČUJÍ FINANCE A LIDSKÝ KAPITÁL
Problémem při zavádění a plánování inovací ve firmách jsou ve velké míře nedostatečné finanční zdroje. Zatímco celkově problém nedostatku prostředků spojených s digitalizací a inovacemi vnímá 61 % dotazovaných firem, u malých společností tato hodnota dosahuje dokonce 74 %. Především menší firmy se pak do inovací bojí investovat. Naopak společnosti, které už své síly s umělou inteligencí spojily, nejen objevují unikátní konstrukční řešení a získávají náskok před konkurencí, ale pracují také mnohem rychleji a finanční úspory se začínají projevovat už ve stadiích návrhů.
Jak dále výzkum ukazuje, problémem u každé třetí společnosti je nedostatek kvalitních lidských zdrojů a s ním související nutná systematická motivace a edukace zaměstnanců. A v neposlední řadě je zásadní komunikace směrem k zákazníkům. Je důležité si uvědomit, že zákazníci dnes mají vyšší očekávání než dřív — čekají, že jim zakoupené produkty přinesou vyšší hodnotu. Napřímo se propojit se zákazníky, porozumět jejich hodnotám a naplňovat a převyšovat jejich očekávání je nezbytné.
DIGITALIZACE A BEZPEČNOST
Podle zástupců více než dvou třetin malých či lokálních společností je překážkou při výraznější digitalizaci průmyslových podniků v České republice obava o bezpečnost dat. Zároveň téměř dvě třetiny společností s méně než 50 zaměstnanci vnímají nedostatek podpory ze strany státu a veřejných institucí při digitální transformaci. A zejména menší společnosti považují za problém obtížný přístup k cizímu kapitálu (63 %) a nedostatek adekvátně vzdělaných pracovníků (51 %). Jedním z klíčových problémů digitální transformace z pohledu dotazovaných společností je obecná neochota ke změnám v rámci firmy, strach či nedůvěra v inovace.
Přestože se povědomí o digitalizaci a s ní spojenými inovacemi či automatizací výroby zlepšuje, stále ještě panují velké rozdíly ve znalosti a implementaci některých konkrétních řešení zastřešených pojmem Průmysl 4.0. Více než čtvrtina dotazovaných o tomto pojmu slyšela poprvé. Podle očekávání je znalost pojmu podstatně vyšší u zástupců větších společností, které své produkty dodávají na mezinárodní trhy.
Pokud se podíváme na nejčastěji implementovaná řešení v rámci Průmyslu 4.0, zjistíme, že 44 % společností má zavedenou automatizaci výroby (68 % u firem s mezinárodním působením) a dalších 7 % se tuto technologii chystá v dohledné době zavést. Následuje simulační software, který snižuje náklady na prototypování a zavádění nových produktů a je implementován u 28 % firem. 3D tisk dnes používá 20 % dotazovaných společností. Poměrně známým pojmem mezi respondenty je také umělá inteligence. Její aktuální využití je ale nízké.
POZITIVA DIGITÁLNÍ TRANSFORMACE
Více než 80 % dotazovaných firem si uvědomuje, že pomocí nových technologií dochází k radikálnímu snížení chybovosti ve výrobě. Že dochází ke zkracování výrobního cyklu, si uvědomuje více než polovina zástupců společností.
Úsporu času a peněz v souvislosti s inovacemi, digitalizací a automatizací výroby si uvědomuje více než polovina dotazovaných. Další pozitiva vidí firmy ve snížení produkovaného odpadu a zvýšení efektivity uvádění nových produktů na trh. Redukci celkových nákladů na výrobu či pořízení komponentů pak v souvislosti s digitalizací vnímá 40 % dotazovaných firem.
Personalizace produktů je pak důležitá pro více než třetinu firem v Česku. Masová customizace se proto stává trendem v digitalizační strategii firem. Jako další přínosy digitalizace pak společnosti vidí optimalizaci hmotnosti produktů, snížení počtu používaných komponent, zlepšení možností recyklace nebo snížení škodlivých emisí.