V červnu na festivalu Greentech v Berlíně, který se zaměřuje na zelený a udržitelný rozvoj, představilo Německé centrum pro letectví a kosmonautiku (DLR — Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt) dálkově ovládaný koncept vozidla pro operace humanitární pomoci.
Cesty vozidel ve službách humanitárních organizací přepravujících pomocné zásoby musejí často vést ve velmi obtížném terénu a nezřídka se tato vozidla musí dostat také do regionů, které jsou i dosti nebezpečné, například při operacích v místech katastrof či ozbrojených konfliktů. Německé centrum pro letectví a kosmonautiku proto pracuje na vývoji autonomního vozu, který by byl takový úkol schopný splnit i bez řidiče.
Na projektu vývoje dálkového řízení spolupracovala DLR se Světovým potravinovým programem OSN (WFP — World Food Programme). Výsledkem je koncept robotického, dálkově ovládaného vozidla, které by mělo být schopné projet třeba i zaplavenou trasu v Jižním Súdánu.
Základem robotického vozidla se stal vůz Sherp, který již WFP používá. Tyto off-roady se pohybují v jakémkoli terénu, dokonce i ve vodě nebo v bažinách. Svislé překážky mohou překonat téměř až do 1 m. Pomáhají k tomu čtyři kola o průměru 1,6 m, dieselmotor 1,5 l a pohon přes řetězy na všechna čtyři kola. Vozidlo dosahuje maximální rychlost 40 km/h na silnici a 6 km/h na vodě, vyjede svah o sklonu 35 %. Dojezd se základní nádrží činí 58 km.
Nyní, po doplnění senzory z DLR je možné všechny tyto a další úkony, včetně bezpečného doručení pomoci až na místo určení, plnit bez lidské posádky. Potvrzuje to i test, provedený koncem roku 2022 v německém Oberpfaffenhofenu.