EVROPSKÁ KOMISE HLEDÁ „HLAVNÍ MĚSTO INOVACÍ“ Evropská komise vyhlásila soutěž o první evropské hlavní město inovací, tzv. icapital. Hlavním městem inovací se stane město, jež vytváří nejlepší „inovační ekosystém“ spojující občany, veřejné organizace, vysoké školy a podniky. Vzhledem k tomu, že 68 % obyvatel EU v současné době žije v městských oblastech, budou to právě tyto oblasti, které nejvíce přispějí k tomu, aby byla Evropa více inovační. Města podporují inovace již tím, že poskytují služby, avšak zásadní je, aby pro ostatní vytvářela vhodné prostředí podporující inovace, ve kterém se bude moci spojit veřejná a soukromá sféra. Nezávislá skupina odborníků vybere vítěze na jaře roku 2014 a vybrané město obdrží pro své další inovační úsilí půl milionu eur. Uzávěrka přihlášek je 3. prosince 2013. Více informací k soutěži je k dispozici na http://europa. eu/rapid/press-release_IP-13-808_cs.htm.
BUDOUCNOST PROGRAMU MARCO POLO Program zaměřený na převádění silniční dopravy na železnici a lodní dopravu – Marco Polo – skončí existenci ve své stávající podobě ke konci roku 2013. Evropská komise navrhla nový přístup k podpoře pozemní dopravy a logistiky na období 2014–2020. Marco Polo bude integrován do programu transevropských dopravních sítí TEN-T. Na probíhající projekty nebude mít tato změna vliv. Provozní cíle a vhodné ukazatele a mechanismy pro poskytování podpory z prostředků EU v rámci nového programu TENT-T budou stanoveny na základě výsledků auditu výkonnosti programu Marco Polo, který v současné době provádí Evropský účetní dvůr.
8. VÝZVA INFRASTRUKTURY PRACE PRACE (Výzkumná infrastruktura v oblasti high performance computing) vyhlásila již svoji 8. výzvu pro projektový přístup k HPC zdrojům. Infrastruktura nabízí přístup k prvotřídním výpočetním a datovým zdrojům v podobě šesti evropských systémů o počítačové síle 15 petaflopů. PRACE poskytuje 2 hlavní druhy přístupu a to přípravný přístup na 2–6 měsíců otevřený celoročně a projektový přístup, otevřený dvakrát ročně a umožňující přístup po délku projektu, nejdéle však 12 měsíců. Uzávěrka otevřené projektové výzvy je 15. října. Bližší informace k přihlášce jsou k dispozici na http://www.prace-ri.eu/ Call-Announcements?lang=en.
ZPRÁVA O MEZINÁRODNÍ SPOLUPRÁCI EU VE VTI Přehled o mezinárodní spolupráci členských států EU v oblasti věd, technologií a inovací (VTI) poskytuje zpráva, vypracovaná společností Technopolis Group a Manchester Institute of Innovation Research ve spolupráci s národními korespondenty ERA WATCH na zakázku Evropské komise. Zpráva rovněž popisuje vývoj budoucího monitorovacího mechanismu a poskytuje doporučení pro praktickou a nákladově efektivní metodiku sledování implementace politiky spolupráce členů EU s mezinárodními partnery. Celá zpráva je k dispozici ke stažení na stránkách EU.
KONFERENCE PRO INTELIGENTNÍ DOPRAVNÍ SYSTÉMY Evropská komise pořádá 2. prosince 2013 v Bruselu čtvrtou konferenci na vysoké úrovni zaměřenou na ITS – inteligentní dopravní systémy. Cílem akce je poskytnout přehled o vývoji s ohledem na iniciativy ITS Action Plan a směrnici o ITS z roku 2010. Konferenci, která je určena pro zástupce evropských institucí a soukromé i veřejné aktéry komunity ITS v EU, zahájí Siim Kallas, místopředseda Evropské komise a eurokomisař pro dopravu. Účast na konferenci je bezplatná, nicméně kvůli omezené kapacitě místnosti je nutné se předem registrovat na MOVE-ITS-CONFERENCE@ ec.europa.eu
STRATEGIE PRO INOVATIVNÍ A EFEKTIVNÍ ICT KOMPONENTY Evropská komise (DG CONNECT) zveřejnila studii nazvanou „Strategies for Innovative and Eff ective ICT Components & Systems Manufacturing in Europe“, která se zaměřuje na výzvy v evropském odvětví elektroniky a zpracovatelském průmyslu. Zpráva klade důraz na analýzu 48 evropských klastrů a jejich roli v celkovém odvětví elektroniky v Evropě a přináší srovnání a doporučení s vedoucími klastry v USA a Asii. Studie je k dispozici ke stažení na stránkách CZELO.
EVROPSKÝ BIOTECHNOLOGICKÝ TÝDEN V týdnu od 30. září do 4. října 2013 se po celé Evropě pod názvem Evropský biotechnologický týden uskuteční řada akcí a konferencí na oslavu 60. výročí objevení molekuly DNA. Cílem akce je otevřít dveře k lepšímu pochopení světa, ve kterém žijeme, jak pro vědce, tak pro společnost. Přehled akcí v jednotlivých zemích a další informace naleznete na stránkách http://www.biotechweek.org/.