KONFERENCE K ZEMĚDĚLSKÉMU VÝZKUMU A ZABEZPEČENÍ PRODUKCE POTRAVIN Česká styčná kancelář pro výzkum, vývoj a inovace zorganizovala ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství ČR mezinárodní konferenci s názvem Agricultural research and food security – outlook to Horizon 2020 and beyond; Czech contribution to common European effort, která se uskutečnila 5. června 2013 v prostorách Stálého zastoupení ČR při EU v Bruselu. Na konferenci vystoupili zástupci Evropské komise (čtyř různých generálních ředitelství), zástupci českých institucí a dalších národních organizací a sdružení. Cílem konference bylo mj. představit aktuální situaci v přípravě nového programu Horizont 2020 a konkrétní aktivity výzkumných institucí v oblasti zabezpečení produkce potravin a zemědělského výzkumu. Akce se zúčastnilo na 90 účastníků. Podrobné info na www.czelo.cz
VYHLÁŠENÍ CEN ACES 2013 V Evropském parlamentu v Bruselu byli vyhlášeni vítězové Academic Enterprise Award pro rok 2013. Cena se uděluje nejlepším evropským akademickým spin-out firmám, a to v oblastech Energie a životní prostředí, ICT, Vědy o živé přírodě, Materiály a chemikálie. Oceněni byly projekty z Dánska, Švédska, Francie a Velké Británie. Podrobné informace naleznete na www.sciencebusiness.net.
PŘILÁKÁNÍ VÝZKUMNÍKŮ DO IRSKA: DOPAD VĚDECKÝCH VÍZ Irská asociace univerzit (IUA) oznámila výsledky výzkumu, který se zabýval dopady systému zrychlených víz pro vědecké pracovníky v Irsku. Podle IUA jej využilo v průběhu posledních 6 let 1720 výzkumných pracovníků ze 78 různých zemí. Tento program je nástrojem Evropské komise k vytvoření Evropského výzkumného prostoru. IUA zjistila, že 23 % výzkumných pracovníků by do země rozhodně nepřišlo nebýt tohoto systému. Podrobnosti na www.iua.ie.
NOVÉ PARTNERSTVÍ V BOJI PROTI NEMOCEM SOUVISEJÍCÍM S CHUDOBOU Evropská unie a Nadace Billa a Melindy Gatesových se dohodly na spolupráci v boji proti HIV/AIDS, tuberkulóze, malárii a dalším nemocem souvisejícím s chudobou, kterými na celém světě trpí více než miliarda lidí. Dohoda, kterou v Paříži podepsal spolupředseda nadace Bill Gates a evropská komisařka pro výzkum, inovace a vědu Máire Geog hegan-Quinnová, umožňuje vytvořit nové strategické partnerství pro výzkum v této oblasti. V období 2007 až 2011 přispěly nadace a Evropská komise přibližně 2,4 mld. EUR (3,1 mld. USD) na výzkum infekčních onemocnění souvisejících s chudobou, čímž podpořily vývoj více než 20 nových a zdokonalených produktů. Více informací na www.europa.eu.
EU OCENILA 9 INOVATIVNÍCH VEŘEJNÝCH INICIATIV Evropská komise oznámila vítěze Evropské ceny za inovace ve veřejné správě. Toto ocenění se uděluje inovativním veřejným iniciativám orientovaným do budoucna, jež jsou přínosem pro občany, podniky, vzdělávání a výzkum. Mezi vítězné iniciativy patřila například aplikace pro mobilní telefony s informacemi o zdravotní péči, internetová platforma o možnostech financování pro firmy a systém pro odhalování plagiátorství určený vysokoškolským institucím. Více informací na www.europa.eu.
ZPRÁVA EÚD K PLNĚNÍ 7. RP Zvláštní zpráva Evropského účetního dvora (EÚD) č. 2/2013 nazvaná Zajišťuje Komise efektivní provádění 7. rámcového programu pro výzkum? byla zveřejněna 7. června 2013. Audit se zaměřil na pravidla účasti v programu, procesy Komise a také na nastavení dvou nových nástrojů – společných technologických iniciativ (JTIs) a fi nančního nástroje pro sdílení rizik (RSFF). Výsledky by měly být užitečné nejen pro zbývající období 7. RP, ale rovněž pro provozní nastavení příštího rámcového výzkumného programu Horizont 2020. Zprávu naleznete na webových stránkách Evropského účetního dvora www.eca.europa.eu.
NÁVRH PRO COPERNICUS 2014–2020 Evropská komise zveřejnila návrh programu pro pozorování Země Copernicus na období 2014–2020, a to s rozpočtem 3,784 mld. eur. Copernicus je název pro původní program GMES (Global Monitoring for Environment and Security). Částka by měla pokrýt náklady na rozvoj, spuštění a údržbu sentinelů programu a vytvoření šesti druhů služeb, které Copernicus bude poskytovat. Více informací se dozvíte na www.europa.eu.