Už popáté se uskutečnil poslední červnovou neděli ve Vídni festival e-mobility a v jeho rámci unikátní projížďka několika set elektrických aut ulicemi rakouské metropole.
Festival pod heslem „Na misi bez emisí“ se díky angažovanosti spolkové vlády i vídeňského magistrátu, automobilových značek a asociací stává jedním z nejdůležitějších setkání v oboru e-mobility. Záštitu nad festivalem převzal radní města Vídně pro klima a životní prostředí Jürgen Czernohorszky: „Nejpozději do roku 2025 již nebudeme ve městě kupovat žádná nová benzinová ani naftová vozidla. Část z přibližně 3 000 vozidel je již v pohybu na elektrické bázi.“ Celkem jde o 125 elektromobilů, z toho 82 osobních a zbytek jsou speciální vozidla nebo nákladní automobily. Pestrý program diskusí a prezentací novinek vyvrcholil přehlídkou elektromobilů. Jejich konvoj projel pro tento účel uzavřeným okružním bulvárem Ringstraße a stal se ukázkou bezemisní, bezhlučné a elektrické mobilní budoucnost. Cílem akce je vzbudit zájem, aby Vídeň byla v roce 2040 CO2 neutrální. Nejde jen o osobní vozy. Jistě není bez zajímavosti, že se první rakouské vozidlo pro svoz elektronického odpadu používá ve Vídni dva roky a druhé je v provozu od minulého roku. Test doprovázejí vědci z Technické univerzity Vídeň. Poznatky z prvních zkušeností ovlivní další strategické orientace vozového parku města Vídně.
Originální projekt eTaxi Austria
Staré přísloví „kdo rychle dává, dvakrát dává“, platí také u elektromobility. Pomalé doplňování energie do baterie je jedním z brzdících momentů dalšího rozvoje. Proto je mu věnována velká pozornost po celém světě. Zvlášť významné je rychlé nabíjení u taxislužby. Proto se zrodil pilotní projekt eTaxi Austria. Rakouský energetický a klimatický plán počítá s tím, že od roku 2025 budou licence taxislužeb udělovány pouze na bezemisní vozy. Velká města, jako je Vídeň či Štýrský Hradec, proto došla k závěru, že se úspěšný provoz taxislužeb neobejde bez nabíjecí infrastruktury vybudované přímo na stanovištích taxi. To umožní využívat čekání k doplňování potřebné energie. Strach z nedostatečného dojezdu a zdlouhavých cest do vzdálených nabíjecích stanic pak bude patřit minulosti. Elektrotechnická společnost Wien Energie a rakouský poskytovatel nabíjecí infrastruktury Easelink proto spolupracují na pilotním projektu nazvaném eTaxi Austria, který otestuje možnosti automatického nabíjení instalovaného na stanovištích taxi. V areálu elektrárny Simmering společnosti vytvořily vzorové stanoviště taxi se třemi nabíjecími podložkami Easelink Matr ix zapuštěnými do chodníku. Projekt využívá vozy Hyundai Ioniq 5 a VW ID.4 vybavené integrovaným konektorem. Když vozidlo zaparkuje nad jednou z nabíjecích podložek, konektor se sklopí a nabíjení začne automaticky. Nabíjecí podložky jsou napojeny na systém řízení navržený společností Wien Energie, který udržuje požadovaný nabíjecí výkon. „Ukázkové místo poskytuje náhled na automatizované nabíjení a různé scénáře řízení zátěže, které jsou specifické pro aplikace eTaxi,“ uvádí f irma Easelink. Projekt bude pokračovat do poloviny roku 2024 a další fáze zahrne více než 60 vozidel na celkem 10 místech ve Vídni a Štýrském Hradci. Projekt je financován z Fondu klimatu a energetiky v rámci programu „Implementace mobility s nulovými emisemi“ a měl by sloužit jako základ pro další transformace mobility.
Na řadě je vodík
Vídeň klade důraz také na vodíkové technologie. Otevřela první městskou vodíkovou čerpací stanici a zároveň začala s testovacím provozem vodíkového autobusu. Městské podniky mezitím připravují další projekty. V dalších letech chce Vídeň převést jednu celou linku MHD na vodíkový pohon, začít surovinu samostatně vyrábět a stát se klíčovým technologickým hráčem. Jako první zde natankoval vodíkový autobus Hyundai ELEC CITY Fuel Cell, který je nyní v testovacím provozu. Do roku 2024 chce Vídeň pořídit celkem deset vodíkových autobusů pro linku 39A vedoucí terénem se značným převýšením na severu metropole, část potřebných příprav v autobusové garáži Leopoldau proto probíhá už nyní. „Ve využití vodíku jako obnovitelného druhu pohonu vidíme značný potenciál. Zatímco na kratších linkách v centrální části města jsou už osm let velmi úspěšně v provozu elektrobusy, nabízejí se vodíkové autobusy především na náročnější trasy. A takových je ve Vídni mnoho,“ uvedl ředitel dopravního podniku Günter Steinbauer. Podle Wiener Linien už nyní 80 % cestujících jezdí bez emisí, respektive v prostředcích s elektrickým pohonem — tramvajích a v metru, proto jsou nyní na řadě i autobusy. Na stavbě právě otevřené městské vodíkové stanice se podílel městský správce infrastruktury Wiener Netze, dopravní podnik Wiener Linien i dodavatel energií Wien Energie, který bude stanici na severovýchodním okraji města v městské části Floridsdorf provozovat. Nabízejí se zde dva stupně tankování, a to na 350 a 700 barů. Kormě autobusů tak zde mohou vodík tankovat nákladní vozy. Vídeňská radnice už připravuje stavbu druhé stanice, a to ve čtvrti Simmering v jižní části města. Městský podnik Wien Energie zde navíc plánuje zřídit zařízení na elektrolýzu, ve kterém chce vodík produkovat. Zahájení stavebních prací na elektrolytickém zařízení o výkonu 2,5 MW je naplánováno na druhé pololetí roku 2022 a produkce má začít o rok později. Potřebnou energii mají dodávat obnovitelné zdroje. Tyto projekty jsou součástí vodíkové strategie městského koncernu Wiener Stadtwerke, pod nějž spadají dopravní podnik, dodavatel energií i správce infrastruktury. Do roku 2030 se Vídeň chce stát centrem vodíkových technologií pro východ Rakouska. Mimo jiné proto zkoumá, pro jaké další účely lze vodík smysluplně využít, a jak jej lze spolehlivě ukládat a transportovat. Díky zapojení jmenovaných podniků může městský koncern zajistit celý řetězec od výroby přes distribuci až po spotřebu. /Karel Sedláček/
Zájem o elektromobily
O nejzajímavějších aspektech současného stavu a dalšího výhledu jsme hovořili s Mgr. Bettinou Angererovou, vedoucí pracoviště pro elektromobilitu na oddělení vídeňského magistrátu „Vídeň svítí“ (Wien leuchtet).
Kolik je v Rakousku registrováno elektromobilů? Statistika koncem letošního května zaznamenala v Rakousku 87 924 aut s čistě elektrickým pohonem, což je 1,7 % celkového počtu osobních vozů. Letos k tomuto datu přibylo celkem 11 079 nových elektrických vozů, což představuje meziroční pokles o 5,6 %. Ovšem výrazně poklesl i počet nových benzinových nebo dieselových aut.
Čím si tento pokles vysvětlujete? V neposlední řadě tím, že kvůli pandemii covidu-19 došlo k narušení dodavatelských řetězců automobilového průmyslu. Problémem automobilek je navíc nedostatek čipů a těžko dostupných surovin, což má vážný dopad na dostupnost nových vozů na trhu. Ani ekonomicky nejistá situace způsobená pandemií a válkou na Ukrajině není dobrým předpokladem pro prodej nových aut.
Jaká je u vás podpora nákupu elektroaut? Financování nákupu nových elektrických vozidel nebo nabíjecí infrastruktury je podporováno státem. Ministerstvo ochrany klimatu spolu s dovozci automobilů, dovozci dvoukolek a sportovními prodejci rozšiřuje podporu na nákup elektromobilů a dobíjecí infrastruktury. Při koupi auta jezdícího na 100 % na elektřinu nebo vodík z obnovitelných zdrojů energie, respektive při pořízení nabíjecí stanice, má soukromník nárok na státní příspěvek ve výši až 50 %, firmy až 30 % nákladů. Maximální příspěvek dosahuje 5 000 eur.
A konkrétní čísla? Také v roce 2022 budou v Rakousku poskytovány dotace na nákup vozidel s elektrickým pohonem, pohonem na palivové články a plug-in hybridním pohonem. Nadále bude finančně podporován i nákup dobíjecí stanice. Nákup e-auta soukromými osobami bude nadále dotován částkou maximálně 5 000 eur, z toho nejvýše 2 000 eur od dovozců automobilů a maximálně 3 000 eur od federální vlády. Nástěnné boxy jsou podporovány částkou do 600 eur. Celkově má letos ministerstvo pro ochranu klimatu připraveno na podporu e-mobility 167,2 milionu eur. Výrazně více než v předchozím roce. Prostředky z ofenzivy e-mobility 2022 budou k dispozici až do 31. března 2023, žádosti je tedy možné podávat průběžně.
Myslíte si, že je to dostatečný příspěvek? Prostředky z dotace na rok 2021 byly plně vyčerpány, to znamená, že se dostaly k firmám i soukromým osobám. Myslím, že prodloužení dotací do roku 2023 dává smysl a je dobrou pobídkou ke koupi elektromobilu místo spalovacího motoru. V provozu jsou e-vozidla každopádně levnější než auta na fosilní paliva a čistě elektrická vozidla jsou v současnosti také daňově zvýhodněna. Ceny elektromobilů se budou v následujících letech přibližovat cenám vozidel se spalovacími motory. Kromě současných dotací si myslím, že je důležité včas pokročit v rozšiřování veřejné dobíjecí infrastruktury. V městských oblastech jsou soukromé možnosti nabíjení omezené a poptávka zde prudce vzroste.
Jistě, zájem o nová elektroauta ovlivňuje i počet nabíjecích stanic. Kolik jich je tedy u vás k dispozici? V Rakousku máme 12 296 veřejně přístupných nabíjecích stanic, přibližně 1 700 z toho ve Vídni (data k březnu 2022). Letos chceme zprovoznit dva rychlonabíjecí parky. Každý nabídne pět nabíjecích stanic disponujících dvěma nabíjecími body. Na jednu nabíjecí stanici připadá výkon 2× 75 kW.