Při vyhodnocování efektivity výroby často firmy zajímá celkový objem produkce, plnění plánu, kvalita nebo využití vstupního materiálu. Z těchto údajů pak lze jednoduše spočítat celkovou efektivitu zařízení. „Základním předpokladem ale je mít správná a úplná vstupní data. Bez nich nezvládneme ani tyto jednoduché výpočty,“ varuje Daniel Vitásek, který se ve společnosti K2 zabývá problematikou efektivity. ERP systémy proto nabízejí celou řadu nástrojů, jak tyto dílčí ukazatele vyhodnotit. „Data je potřeba nejdříve posbírat do logických bloků — ideálně k tomu využít tabulky. To by ale samo o sobě nestačilo. Následně musíte data umět interpretovat. V K2 využíváme moduly výroby, do kterých pracovníci data zadávají, případně umíme systém napojit na nejrůznější MES systémy, ze kterých data čerpáme automaticky,“ říká Vitásek.
Zahájit ráno s čerstvými daty Jednoduché analýzy a náhledy na aktuální situaci lze řešit například kontingenčními tabulkami, které se hodí pro práci s menším množstvím dat. „Pro manažery nebo vedení společností využíváme nástroj OLAP. Ten umí zpracovat velká množství dat a interpretovat je předem definovaným způsobem. Práce s daty trvají déle, a proto se obvykle provádějí přes noc. Výsledkem je ale pravidelný report, který může mít manažer ráno nachystaný ve svém e-mailu,“ popisuje odborník na zpracování dat. Data lze do ERP systému dostat hned několika způsoby. Výhodné je ale především sbírat je automaticky — jednak takové řešení šetří čas, jednak eliminuje možnou chybu při přepisu. „Sběr dat lze provádět například MES systémem. Díky němu máme informace o provozu stroje a jeho vytížení, kvalitě vyrobených produktů a v neposlední řadě i o samotném objemu produkce,“ vysvětluje Vitásek. S těmito daty už je pak otázkou okamžiku vyhodnotit například OEE (overall equipment effectiveness — tedy celkovou efektivitu zařízení, CEZ). „OEE se stalo jedním ze základních ukazatelů výkonnosti ve výrobních firmách. Díky tomuto ukazateli jsme schopni jednoduše s daty o plnění norem pracovníků spočítat například to, jakým způsobem roste nebo klesá celková efektivita ve výrobě,“ dodává vývojář z K2.
Plýtvat je lidské Ačkoliv by se maximální využití všech zdrojů mohlo označit za svatý grál výrobní firmy, v praxi je potřeba se smířit s tím, že plýtvání je v určité míře přítomno v každé výrobě. „Nejspíše nikdy nebudeme schopni vše využívat na sto procent. Alespoň ne dlouhodobě. Pokusy o to, zcela eliminovat plýtvání jsou většinou velmi náročné a v konečném důsledku nevedou k uspokojivým výsledkům,“ míní Vitásek. To ale podle něj neznamená, že by firmy měly na tuto snahu zcela rezignovat: „Manažeři by se měli snažit minimalizovat plýtvání a nastavit ve firmě něco, co bychom mohli nazvat udržitelným výrobním systémem.“ Kde se tedy plýtvání objevuje nejčastěji? „Podle mých zkušeností je v práci s materiálem,“ má jasno Vitásek. „Jedná se o zbytečnou výrobu zásob nebo o zbytečně velký objem nakupovaných materiálů.“ Zejména současná situace na trhu s materiály i dopravní komplikace ale ukazují, že zcela opustit systém zásob a přejít na řízení výroby tzv. just in time nemusí být ideální řešení. „Do K2 ERP jsme proto zahrnuli objednávací systém, se kterým nákupčí vždy ví, kolik materiálu a kdy bude potřeba. Může tak na situaci adekvátně reagovat s předstihem,“ vysvětluje Vitásek.
Odhalte zpoždění včas Samozřejmě, ani při sebelepším plánování výroby či nákupu nelze garantovat, že nedojde ke zpoždění proti původnímu plánu. „Důležité ale je umět změnu termínu odhalit včas a adekvátně reagovat — buď přeplánováním výroby, navýšením kapacit, nebo posunem termínu dodání s dostatečným předstihem,“ míní Daniel Vitásek z K2. Je to právě schopnost dodržovat termíny a otevřenost v případě, že dochází k problémům, které jsou v byznyse ceněny čím dál více. „Na požadavek trhu jsme zareagovali doprogramováním modulu ‚Termínové spolehlivosti prodeje‘. Díky němu v K2 dokážeme včas reagovat a upozornit zákazníka na možné zpoždění. A využití najde i z druhé strany, kdy umožňuje hodnotit spolehlivost dodavatele materiálu nebo polotovarů pro vlastní výrobu,“ říká s tím, že K2 ERP tímto způsobem umí firmám navrhnout například optimálního dodavatele materiálu. „Svou výrobu tak budete mít pod kontrolou a stanete se pro své zákazníky synonymem spolehlivosti,“ dodává závěrem Daniel Vitásek. /www.k2.cz/