Hlavní téma letošní konference a veletrhu v Barceloně bylo jasné už několik týdnů před zahájením této unikátní akce zaměřené na mobilitu. Už veletrh CES v Las Vegas začátkem roku (viz TT 2024/1) totiž nastínil světový módní trend v oblasti informační a komunikační techniky: umělou inteligenci.
Akcent umělé inteligence (AI) a jejího dalšího vývoje se letos promítl i do výstavních hal a diskusních sálů konference a největší světové výstavy v sektoru mobilních komunikací — Mobile World Congress 2024 (MWC). Pořadatel — GSMA, globální organizace zastupující více než 1 000 mobilních operátorů a organizací napříč světovým mobilním ekosystémem a přilehlými odvětvími — stanovil zastřešující heslo: Future first. Na MWC se proto diskutovalo o největších technologických tématech a špičkových technologiích, u nichž se očekává, že budou utvářet naši budoucnost, včetně sítí AI, 5G a 6G a internetu věcí (IoT). MWC Barcelona spojila přední představitele v oblasti konektivity z 205 zemí.
Největší senzace? AI-Phone
I když se světový trh s chytrými telefony (smartphony) výrazně ochlazuje, předvedla řada velkých i malých výrobců své nejnovější produkty pro síťové operátory. Ale pryč jsou doby, kdy každý v Barceloně vypouštěl své nové vlajkové lodě. Přesto nebyla nouze o zajímavé novinky. Za nejzajímavější snad můžeme označit prototypy, které v Barceloně představil Deutsche Telekom. Nevyžadují instalované aplikace a ovládají se hlasovými příkazy. Jejich vývojáři jsou přesvědčeni, že budoucnost patří asistenci AI. Uživatel prostě jen „AI telefonu“ prostřednictvím hlasového příkazu zadává, co chce, např. „napsat e-mail“, „něco koupit“ nebo „upravit fotografii“. Asistent (Telekom mu říká „vrátnice“) pak v závislosti na kontextu sám vybere vhodné aplikace a úkol dokončí. A může převzít i související úkoly, např. rezervaci cesty. Instrukce by pak mohla znít: „Chci do Barcelony na Mobile World Congress. Zarezervujte mi let, hotel a dobré restaurace.“ „Naší vizí je skutečný společník v každodenním životě, který splňuje potřeby a zjednodušuje digitální život,“ formuloval zadání Jon Abrahamson, ředitel pro produkty a digitalizaci společnosti Telekom na webových stránkách společnosti. K tomu Jerry Yue, zakladatel a šéf společnosti Brain Technologies, která vyvinula asistenta AI, v Barceloně dodal: „Budoucnost bude bez aplikací.“ V Barceloně Telekom předvedl dvě varianty „AI Phone“: v cloudové verzi využívá své stávající zařízení střední třídy T-Phone běžící na operačním systému Google Android. K dispozici je ale také výkonný chytrý telefon, kde velká část zpracování AI probíhá přímo na samotném zařízení. Speciální procesor, který je k tomu zapotřebí, pochází od amerického výrobce čipů Qualcomm, třetího partnera projektu vedle Telekomu a Brain Technologies. Pokud AI běží lokálně na zařízení, nazývá se Edge AI. Obě varianty jsou zatím prototypy. „Chvíli potrvá, než si je zákazníci budou moci koupit v obchodě,“ připouští Telekom na svém blogu. Z pohledu odborníků z oboru by projekt mohl být začátkem nového trendu: aplikace ztrácejí vliv a používání chytrých telefonů se radikálně změní. Na druhou stranu se teprve uvidí, zda se většina uživatelů chytrých telefonů chce svých aplikací vzdát a nechat vše na AI.
Nabídka intuitivního zážitku
Samsung Electronics poskytla na svých stáncích bližší pohled na své mobilní, síťové a polovodičové podnikání. Oblast Galaxy AI nabízí účastníkům intuitivní zážitek z nejnovějších inovativních funkcí Samsungu včetně Live translate, umožňující uživatelům překonat jazykové bariéry i při telefonování, Circle to search umožňující vyhledat položku podle fotografie nebo videa pouhým stisknutím tlačítka Domů a nakreslením kruhu kolem objektu, Note assist generující krátké souhrny dlouhých textů a Generative edit, které uživatelům umožňují upravovat fotografie jako profesionál. Obrovské vzrušení vyvolalo odhalení prstenu Galaxy Ring. Díky malé velikosti nabité inovativními technologiemi jím Samsung nabízí integrované poznatky založené na zdravotních údajích shromážděných během dne a noci. Necílí na to, stát se konkurentem chytrých hodinek, spíš je jejich doplňkem. Zatímco provozovatelé sítí pracují s AI již dlouho (např. při odhalování scénářů hrozeb při monitorování sítě), revoluce se nyní dostává i ke spotřebitelům do jejich chytrých telefonů. Barcelona navíc ukázala, jak lze současnou vlnu generativní AI využít v zařízeních, autech či aplikacích. Např. Motorola představila nové funkce AI pro Moto Talk, softwarovou platformu se zaměřením na zvýšení obchodní produktivity a týmového výkonu. Nyní mohou terénní týmy pomocí technologie AI používat rozpoznávání obrázků a plánování trasy k optimalizaci svých každodenních činností. Nové funkce Moto Talk, součást portfolia Motorola for Business, posilují ještě robustnější ekosystém podnikové produktivity a poskytují funkce pro zvýšení efektivity pracoviště. Pomocí funkce AI Image Recognition („okamžitě skenujte a rozpoznávejte obrázky“) mohou např. skladníci identifikovat a spočítat množství jakéhokoli produktu v regálech, rozpoznat a shromáždit informace o jejich cenách a získat přístup ke zprávám o sdílení v každém obchodě, což zajišťuje lepší řízení prodeje na různých místech. Díky této funkci mohou uživatelé okamžitě přistupovat k automaticky generovaným součtům určitého zboží místo čekání na data z manuálního průzkumu od zaměstnanců v místě prodeje, což zvyšuje produktivitu v maloobchodě.
Mobil jako náramek
Velkým návštěvnickým magnetem byly mobilní telefony, jejichž displeje se dají různě skládat a také ohýbat. Nejpřitažlivější byl mobil, který lze nosit na ruce jako náramek. Energizer zase ukázal smartphone s báječným akumulátorem. Běžné smartphony se svými 3500- až 5000mAh bateriemi zastaraly. Známý výrobce baterií nově nabízí ohromnou kapacitu 28 000 mAh, jeho smartphone s 570 g je ovšem tlustý a poměrně těžký. Zato hodně dlouho vydrží. Telefon s označením P28K stačí nabíjet jednou týdně. O tom si Apple, Samsung a další výrobci, stejně jako uživatelé jejich chytrých telefonů mohou nechat jen zdát. Na GenIA se spoléhá jihokorejská telekomunikační společnost SK Telecom s virtuální osobní asistentkou Stellou. Dokáže rozpoznávat obličeje i pohyb a díky Chat- GPT může vést konverzace a řešit problémy. V Jižní Koreji jich je už nasazeno kolem 200 jako recepčních v hotelu nebo jako zákaznický servis v bankách. Lenovo na MWC vystavilo notebook, který mohl pocházet přímo ze sci-fi filmu — a bezesporu patřil k vrcholům veletrhu. I když průhledné displeje nejsou novinkou, je to poprvé, co byla tato technologie použita v notebooku. Koncept má 17,3″ micro-LED displej od okraje k okraji a poloprůhlednou, podsvícenou a dotykovou klávesnici. Navzdory vysokému jasu je však obsah na displeji viditelný jen mírně, kontrast je zde zatím hlavním problémem. Barvy ztrácejí lesk a jsou vybledlé, protože objekty za displejem a jejich barvy jsou viditelné, ovlivňují i zbarvení pixelů. Lenovo samo přiznává, že na technologii musí dále pracovat, aby bylo možné regulovat i propustnost světla. Ve své současné podobě je tak průhledný notebook sice více než zajímavým, leč stěží praktickým nápadem.
Byznys a politika
Pro provozovatele sítí a dodavatele je MWC čistým byznysem: zde se uzavírají smlouvy — a dělá se politika. Nesmíme zapomínat, že akce je výrazně placena čínskou společností Huawei, která má problémy v USA, a chce se proto výrazněji prosadit v Evropě. Opakujícím se tématem na MWC je globální zavádění nových mobilních komunikačních technologií s cílem propojit regiony, které dříve nebyly připojeny k síti. Zatímco před 10 lety šlo ještě o „další miliardu“, která by měla být připojena k síti, veletrh MWC 2024 měl motto Closing the usage gap (uzavření mezery v používání). Třetina světové populace, téměř tři miliardy lidí, je totiž stále bez telefonu nebo internetu. K tomu mohou pomoci nové technologie. 5G je realitou už pět let a na další generaci se již pracuje. Otevřená síť RAN je stále vnímána jako maják naděje pro nákladově efektivní zavádění nových sítí, ale zkušenosti evropských dopravců jsou smíšené. MWC Barcelona je nepopiratelně největší a nejvlivnější událostí v oblasti konektivity díky své jedinečné kombinaci výstavy, konference a největšího setkání tvůrců politik, kteří umožňují digitální ekonomiku. Mezinárodní telekomunikační unie (ITU), specializovaná agentura OSN pro informační a komunikační technologie (ICT), v Barceloně oznámila investiční závazky od skupin mobilních operátorů ve výši více než 9 miliard USD na rozšíření globální konektivity. Podle údajů ITU zůstává na celém světě off-line 2,6 miliardy lidí. Vzhledem k tomu, že telekomunikační infrastruktura tvoří páteř konektivity a digitální transformace, je životně důležitá pro překonání této globální digitální propasti a překonání překážek rozvoje v oblastech od vzdělávání a zdravotnictví po vládní služby a obchod. ITU požadovala do roku 2026 celkové investice ve výši 100 miliard USD, aby poskytla odborné znalosti a zdroje potřebné k rozšíření univerzální, smysluplné konektivity a udržitelné digitální transformace do všech koutů světa. /Karel Sedláček/